Mikro Yeşillikler Atölyesi

Bir ekolojik ve sosyal girişim olarak Can Bahçe nasıl başladı.
Mikro yeşil ve mikro filiz nedir? Farkları nelerdir?
Filizlendirme nasıl yapılır? Neden yapılır?
Sağlığımıza faydaları nelerdir?
Filizlendirirken nelere dikkat edilmeli? Problemler ve çözümleri.
Mikro yeşil üretimi nasıl yapılır?
Yetiştirme ortamı nasıl olmalı? Nelere dikkat etmeli? Problemler ve çözümleri.
Tohum: Yerli, yerel, atalık, hibrit, GDO, organik nedir? Nasıl tohum seçmeliyiz?
Uygulamalı mikro yeşil yetiştirme kiti yapımı.
Her katılımcı seçtiği bir tohumla kitini yapacak ve yetiştirirken online destek alacak.
Mikro yeşil hasatı ve tadımı.
Öğünlerimize nasıl katabiliriz?
İlgililerle ekolojik girişimcilik üzerine bilgi-deneyim ve tavsiyeler.

Tanıtım:
“Peyzaj mimarlığı mesleğinde geçirdiğim 15 yıl boyunca, sadece süs bitkilerinden oluşan bahçelerin iyi görünmeleri için, yabani dediğimiz ve doğal olarak yetişen bitkileri öldürdük, toprakları ilaçladık, yaşam alanları dışına getirip diktiğimiz bitkileri yaşatmak için fazladan besinler ve bol bol tatlı su kullandık. Ancak bunlar tam da şikayet ettiğimiz sonuçlara yol açan yöntemlerdi. Bahçeler sadece izlemek için değil, bizleri besleyecek, tedavi edecek, doğayı iyileştirecek, diğer canlıları da yaşatacak şekilde kurgulanmalıydı. Permakültür çalışmalarıyla birlikte kurumsal meslek hayatını bırakarak yenilebilir yeşilliklere, tıbbi bitkilere ve ekolojik çalışmalara yoğunlaştım. Edindiğim bilgilerin ve bu çalışmaların sonuçlarının ancak çocuklarla paylaşılırsa anlamlı olacağına ve bir değişimin başlayabileceğine inanarak Can Bahçe projesini hayata geçirmeye karar verdim.”

Can Bahçe bir sosyal sorumluluk projesinin ilk adımı ve sosyal girişimi olarak;
Ekolojik ve yerel üretimin yaygınlaştırılması
Daha sağlıklı bireyler yetişmesi
Özellikle çocukların beslenme alışkanlıklarının iyi yönde değişmesi
Tüketim tercihlerinde bilinçlenme
Temiz gıdanın erişilebilir olması

Konularında çalışmalar yapmak, iş birlikleri kurmak, eğitimler vermek ve sürdürülebilir sistemler geliştirmek üzere kurulmuştur.

Ürün satışlarından ve sponsorluklardan elde edilecek gelirler, bu girişimin ayakta kalması ve yaşamsal faaliyetlerinin devam ettirilmesinin yanında, bu alanlardaki sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilmesi için kullanılacaktır.

 Neden Can Bahçe’yi tercih edelim?

  1. Can filizlerin tohumları özellikle yerli üreticilerden, doğal ve ilaçsız olarak, en iyi çimlenen türlerden seçilir. Yerli üretilmeyen çeşitler ise yurt dışından organik sertifikalı olarak temin edilir.
  2. Can mikro yeşillikleri, tohumdan, yetiştirme ortamına ve ambalajına kadar, ekolojik hassasiyetle üretilir. Plastik kullanılmaz ve bütün atıkları kompostlanabilir.
  3. Can filiz yetiştirme setleri ve bilgilendirmeleri ile herkes evinde mikro yeşillik yetiştirebilir. Bizim tarafımızdan özel olarak üretilen doğal yetiştirme ortamları sayesinde uygun çimlenme şartlarını oluşturmak çok kolaydır.
  4. Can filiz, bir sosyal sorumluluk projesinin ilk adımları ve ilk sosyal girişimidir. Daha sağlıklı bireyler yetişmesi ve temiz gıdanın daha erişilebilir olması için; gıda tercihlerinde bilinçlenme ve özellikle çocukların beslenme alışkanlıklarının iyi yönde değiştirilmesi için; ekolojik üretim ve tüketimin yaygınlaşmasına yönelik çalışmalar yapmak üzere kurulmuştur.


Gün: Çarşamba
Saat: 19.00 – 21.00

Katılım Bedeli
Katılımcı: 180 TL
Bümed indirimli katılımcı:
150 TL

Eğitmen: Fırat Can Tokuri
1982 İstanbul doğumluyum. Kabataş Erkek Lisesi 2000, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı 2004 mezunuyum. 14 yıl aktif olarak yurt içi ve yurt dışı projelerde peyzaj mimarlığı yaptıktan sonra, mesleki tatminsizlik ve ideallerimle mesleğim arasındaki uyumsuzluk beni farklı arayışlara yönlendirdi. Günümüz problemlerine çözüm olabilecek, ekolojik hassasiyetle sürdürebileceğim bir iş yapmak ana motivasyonumdu. Eskiden beri ilgili olduğum permakültür, temiz gıda, şehirde tarım ve ekolojik yaşam gibi konulara yoğunlaştım. Bu süreçte iki arkadaşımla beraber şehirde tarımı kolaylaştıran modüler bir duvar saksı sistemi tasarladık ve patentini aldık. Aklımdaki yenilikçi ekolojik fikirleri ve sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmek için 2019 da Can Bahçe girişimini başlattım. İlk ürün olarak da tamamen plastiksiz ve ekolojik olarak üretilen mikro yeşillikler ve mikro yeşil yetiştirme kitleri ortaya çıktı. Sıradaki ürünler, mikro yeşilliklerin kendi yoluna girmesini ve zamanlarının gelmesini bekliyorlar.

Online ödeme için tıklayınız.