Etkili Konuşma

İyi yazabiliyor olmak çoğu zaman iyi konuşabiliyor olmanın aleyhinde bir niteliktir.

Yazılı iletişimden farklı olarak sözlü iletişim anlıktır, hedefi o an tutturmanız gerekir ve bu hiç kolay değildir. Hele ki yazmadaki ustalığınızla altından kalkabileceğiniz bir mesele hiç değildir.

Dinlemek çok zor bir süreçtir. İnsanlar birçok nedenle konuşmacıyı dinlemekte güçlük çekerler. Üstelik normal bir konuşma temposunda dakikada ortalama 150 sözcük çıkmasına karşılık insan beyninin dakikada 500 sözcük işleme kapasitesine sahip olduğu bilinir.

Sözcükleriniz ya menzili tamamlayıp dinleyicinin zihnine erişecek ya da uçup gidecek ve dinleyici bambaşka bir dünyada dolaşacak.

Bu iki uç ihtimal arasında birinciye daha yakın bir yerde konumlanmak istiyorsanız Etkili Konuşma Tekniklerini iyi öğrenmeli, benimsemeli ve yaratıcı bir şekilde uygulamalısınız.

Birçok kişi, güzel ve etkili konuşmayı doğuştan gelen bir yetenek olarak görür. Yeteneğin, sesin ve görüntünün avantajlarının elbette ki önemi vardır. Yine de dikkatli gözlemlerseniz, bu avantajını sözlü iletişimine yansıtamayan birçok kişi göreceğiniz gibi, dezavantajlıymış gibi görünen birçoğunun buna rağmen çok etkili iletişim kurabildiğine rastlarsınız.

İçerik:
Diksiyon ve diksiyon bozuklukları
Sesin meydana gelişi
Doğru nefes
Diyafram çalışmaları
Ses telleri ve bakımı
Ses organları, dil ve dudak çalışmaları
Sesi geliştirme çalışmaları
Fonetik ve artikülasyon
Türkçenin özgün söyleniş kuralları
Renkli ve kolay anlaşılır konuşma
Vurgu ve tonlama
Doğaçlama konuşma
Cümleden cümle doğurtma
Anlatımda üçlemelerin ve tekrarların önemi
Konuşma hızı
Göz teması
Yaygın Türkçe yanlışları

5 oturumdan oluşan eğitim, toplam 15 saat sürecektir.

Katılım Bedeli
Katılımcı: 1.100 TL
Bümed indirimli katılımcı:
950 TL

Eğitmen : Yrd. Doç. Dr. Gökmen Karadağ ’95
Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu. Türk Dili, Fonetik, Artikülasyon, Diksiyon
konusunda MEB sertifikası aldı. HBB, Star, Kanal 6, Kanal D, brtv ve tv8’de muhabirlikten, program sunuculuğuna kadar her aşamada çalıştı. 1999’da Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri’nde yüksek lisansını, 2005’te de aynı bölümde doktorasını tamamladı. 2001 yılından bu yana üniversitelerde iletişim üzerine dersler veriyor. Marmara Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Şu an İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapıyor.

Online ödeme için tıklayınız.