Vegan Beslenmeye Giriş

Kendini ve gezegeni besle: Bütünsel Bitkisel Beslenme

Son yıllarda gezegenimiz ve insan sağlığındaki olumsuz gelişmeler bizi harekete geçmeye zorlamaya başladı. Bireysel veya kurumsal farkındalıklarımızın artması, akademik çalışmaların gezegenin sağlığı üzerine yoğunlaşması, hükümetlerin iklim ile ilgili yaptırımları, sağlık otoritelerinin güncellenmiş beslenme ve sağlık raporları bireyleri ve kurumları Bütünsel Bitkisel Beslenme konusunda daha fazla düşünmeye itiyor.

Beslenmemizin insan sağlığına ve gezegen sağlığına etkilerini anlamamız için iklim krizinin somut sonuçlarını görmemiz gerekti. Gezegenimizi kirleten ve karbon emisyonlarına neden olan nedir diye merak ettik ve beslenmenin raporlara göre et yemek ve süt mamullerinin gezegenimizi sandığımızdan daha fazla kirlettiğini raporladık. Özellikle son rapor olan 2018’deki Science kaynaklı raporda ilk kez bu kadar net vurgulandı: Yeryüzü gezegeni üzerindeki etkimizi azaltmanın en büyük tek yolu, muhtemelen, vegan beslenme biçimini benimsemekten geçiyor.

Bu rapor bize gösterdi ki et, mandıra ürünleri ve yumurta tüketmekle yalnızca %18 oranında kalori, %37 oranında da protein sağlıyoruz, ama tarım alanlarının % 83’ü gibi muazzam bir bölümünü işgal altında tutuyoruz! Bununla da kalmıyoruz üstelik: Küresel ısınmaya yol açarak dünyayı kasıp kavuran seragazı salımlarının % 60’ını da üretmiş oluyoruz.

Diğer yandan Kanada Hükümeti 29019’da Ulusal Beslenme önerilerini %90’i bitkisel olmak üzere değiştirdi. Bunu sürdürülebilirlik ve insan sağlığı için yaptığını aktardı.

Sağlık konusunda kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı ve obezite başta olmak üzere Bütünsel Bitkisel Beslenme’nin tedavi edici etkileri son bilimsel yayınlarla her geçen gün daha da fazla destekleniyor.

Eğitimlerimizde Btünsel Bitkisel Beslenme içeriklerine detaylı değinip merak edilen soruları bilimin ışığında yanıtlayacağız.

Katılımcılar bu eğitimde:

Bütünsel Bitkisel Beslenme ‘nin bilimsel tanımını
Bütünsel Bitkisel Beslenme’nin dünyada hangi otoriteler tarafından kabul gördüğü
Bütünsel Bitkisel Beslenme’nin gezegenin sağlığına etkileri
Bütünsel Bitkisel Beslenme’nin insan sağlığına etkileri
Beslenmemizi düzenlemeye nereden başlamalıyız?
konuları hakkında bilgi edinecekler.

Süre: 1 gün
Saat: 19.30-21.30

Katılım Bedeli:
Üye:
40 TL
Misafir:
60 TL

Eğitmen: Kevser Başkara, 1988 yılında doğdu. Lise Eğitimini İskenderun İbani Sina Anadolu Lisesi’nde, Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde tamamladı. 2015 yılında vegan yaşama geçiş kararıyla beraber %100 vegan beslenmeye başladı. Türkiye’nin ilk vegan diyetisyenidir. Tasarladığı ve hayata geçirdiği, Açık Radyo’da 3 yayın dönemi “İnsanın ve gezegenin sağlığı için bitki temelli beslenme” sloganlı Vegan Sağlık Programı’nı İstanbul Üniversitesi ÇAPA Tıp Fakültesi Dahiliye Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Erk ile beraber yaptı. Türkiye’nin ilk vegan kenti Didim Belediyesi ile Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim Vegan Festivali’ni düzenlemektedir. 4 yıldır festivalin danışmanlığını yapmaktadır.

Dünya, Avrupa ve Asya Boks Şampiyonu Ünsal Arık’ın vegan sporcu beslenmesi danışmanlığını 2 yıldır sürdürmektedir.

Sürdürülebilir Beslenme konusunda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni baz almaktadır. Küresel Amaçlar için çalışmaktadır.

Hürriyet Gazetesi’nde Sürdürülebilir Vegan Beslenme köşesinde yazmaktadır. Gastronomi Turizmi Federasyonu Sağlık Komitesi üyesidir. Federasyondaki görevi çağın eğilimi olan vegan beslenmeyi Türk Gastronomisi içinde zenginleştirmektir. Bu konuda yurtiçi ve yurtdışı çalışmalar sürdürmektedir. Gastronomi Turizmi konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile beraber hareket etmektedir. Çölyaklılara sosyal destek olmayı hedefleyen Glutensiz Hayat Derneği Kurucularındandır. Kaleme aldığı Çölyaklının El Kitabı, 2015 yılında yazdığı yayımlanmıştır.

Yeme-içme şirketlerine, kurumsal şirketlere, belediyelere, bireylere vegan beslenme danışmanlığı vermenin yanı sıra vegan lezzetleri Türk damak tadına uyarlama konusunda çalışmaktadır.

Sadece insan beslenmesi ile ilgili değil gezegenin beslenmesi ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Bütünsel Bitkisel Beslenme’nin hastalıkları tedavi edici yönünü doktorlara da eğitim vererek anlatmaktadır.

Sosyal medyayı aktif kullanıp kişilerin en çok endişe ettiği konuları toparlayıp eğitim modelleri geliştirmektedir. Vegan Beslenme Okulu bu eğitimlerden sadece biridir.

 

Online ödeme için tıklayınız…