Mentorluk Programı El Kitabı

BÜMED Next-Gen Mentorluk Programı El Kitabı 

Hoşgeldin!

Seni, BÜMED Next-Gen Mentorluk Programı için özel oluşturulmuş Mentorink platformu içerisinde görmek bizi mutlu etti. Burası, büyüdükçe güçlenen, güçlendikçe senin gelişimine ve başarına katkı sağlayan özel bir ağ.

Bu ağın her üyesi belirli roller üstleniyor. Sen de aramıza Menti ya da Mentor olarak katıldın. Peki, ama Menti/Mentor olmak ne demek?

  1. Next-Gen’de Menti/Mentor olmak ne demek?

Next-Gen’de Menti olanlar:

● Öğrenmeye açık olur ve bu isteği aktif olarak gösterir,
● Soru sorar, cevapları beraberce bulmaya çalışır ve geri bildirim almaya açık olur,
● Düzenli görüşmeler için zaman ayırır, randevuları planlar ve takibini yapar.

Next-Gen’de Mentor olanlar:

● Yargılamadan, yapıcı ve samimi bir yaklaşımla güven ilişkisi kurar,
● Mentinin isteklerini dinler, benzer deneyimleri, başarıları ve başarısızlıkları aktarır,
● Düzenli görüşmeler için kaliteli zaman ayırır ve görüşmelerde aktif rol oynar.

  1. Next-Gen’de beni nasıl bir süreç bekliyor?

Eşleşme ve Başlangıç

Next-Gen, başvurunu alır almaz, proje ekibinin yönlendirmesiyle, Mentor ve Mentinin profili, ilgi alanları ve beklentilerine göre en uygun eşleştirmeyi belirler.

İlk Görüşme

Eşleşme gerçekleştikten sonra, hiç zaman kaybetmeden, Mentorink sayfanızdaki Chat penceresinden birbirinize ilk mesajı gönderirsiniz. Buradan yazışarak ilk görüşmenin yerini ve zamanını belirlersiniz.

İlk toplantı Mentor ve Menti için çok önemlidir. Burada birbirinizi tanıyıp beklentilerinizi paylaşırsınız.

Next-Gen Görüşmeleri

Next-Gen, Mentor-Menti çiftlerinin güçlü yanları ve ilgi alanlarına göre birlikte gelişimi artırmayı amaçlayan akıllı içerik sağlar.

Bu içerikler görüşmelerinizi güçlendirir ve en başarılı mentorluk süreçlerinin 3 ana öğeden oluştuğunu esas alır: 1) hedef planlama, 2) hedefe ulaşmak için gerekli bilgi ve beceriler, 3) hedefe ulaşmak için gerekli sosyal/kişisel gelişim alanları.

Geri Bildirim 

Next-Gen için senin gelişimin çok önemlidir. Her görüşmenin sonunda 3 soruluk bir anket göreceksin. Akıllı ölçümleme ile Next-Gen, düzenli geribildirim toplar ve çiftlerle bir performans raporu paylaşır. Çiftler bu raporu kullanarak birbirlerine olabildiğince samimi ve gelişime odaklanan geribildirimler verirler.

Böylece Mentor ve Menti birbirine ayna tutar, birbirinin gelişimine katkıda bulunur ve paylaştıkça büyüyen 2’nin gücünden faydalanır.

Süreç sonunda Next-Gen’de mentorluk ve mentilik yaptığınıza dair bir sertifikaya sahip olursunuz. Hem kişisel gelişiminiz hem CV’niz güçlenir.

  1. Mentorink sürecinde işinizi kolaylaştıracak ipuçları: 

Başlamak için doğru zamanı beklemeyin, ‘şimdi’ en doğru zamandır.

Ne konuşacağız korkusu yaşamanıza gerek yok, akıllı içerikler size yön verir.

Çoğu başarılı Mentor-Menti, birlikte belirledikleri bir gün ve saati “Next-Gen Saati” olarak kaydeder, böylece bu görüşmeler rutine oturur ve aksamaz.

Görüşmelerinizi yaparken Mentorink sayfanızdaki “not” kısmını kullanarak kendinize notlar alın. En Silik Mürekkep En Keskin Zekâdan Daha Üstündür demişler, konuşmalarınızın detayları unutulup gitmesin.

Görüşme öncesi materyalleri gözden geçirmek, görüşme sırasında aktif katılım ve görüşme sonrası aksiyonları yerine getirmek 2’nin gücünü en yüksek seviyeye çıkarır.

  1. Sonunda senin için neler olacak?

Belki hiç bir zaman tanışamayacağın veya ulaşamayacağın birisiyle tanışacaksın, farklı alanları görme ve tecrübe paylaşma şansına kavuşacaksın.

Birlikte oluşturacağınız sinerji, yepyeni gelişim ve işbirliği fırsatlarına kapı aralayacak.

Ya birine yol göstererek liderlik becerilerini geliştireceksin ya da birinden yol tarifi alarak geleceğe daha hazırlıklı olacaksın.

Elinin altında özenle oluşturulmuş içerikler ve videolar olacak. Bu içerikleri takip ederek gelişimine katkı sağlayacaksın.

Kişisel gelişimini önemsediğine ve ciddi bir mentorluk süreci geçirdiğine dair bir sertifikan olacak. 2’nin gücü seni hem daha profesyonel hem de daha mutlu bir insan yapacak. Paylaşmanın ve paylaştıkça önüne açılan kapıların mucizesini tadacaksın.

Şimdi artık hazırsın.

Hadi başla!