Çocuklarla Hareket Atölyesi / 8-10 yaş

Somatik çalışmaları ve dansı bir araya getiren bu atölye,  8-10 yaş grubundaki çocuklar için bedenin anatomisini kavrama ve buna uygun hareket alışkanlıkları oluşturmaya odaklanıyor. Bedenin mimari yapısını bir paradigma olarak kabul eden ve bu yapıdan faydalanarak hareket etmeyi teşvik eden Axis Syllabus* disiplininden yola çıkılarak hazırlanan atölyede ilk gün hareketin temelleri üzerine çalışacak, ikinci gün ise bu temeller üzerinden dansa yol alacağız.

*Axis Syllabus nedir?

Axis Syllabus hareket eden bedenin anatomisini araştıran, bedenin mimari yapısını bir paradigma olarak kabul eden ve bu yapıdan faydalanarak hareket etmeyi teşvik eden bir açık kaynak çalışmadır. Dansçı Frey Faust’un 90’lı yıllarda başlattığı AS, başı sonu belli bir hareket tekniği ya da bir dans repertuarı sunmak yerine hareketin temellerine eğilen değişime ve gelişime açık bir hareket disiplinidir. AS çalışmaları Türkiye’de Barış Mıhçı yürütücülüğünde sürdürülmektedir.

Neden Çocuklar ile Axis Syllabus?

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren bedenimizin imkanlarını ve onu kullanmanın yollarını öğreniriz.  Ancak bir yandan sosyalleşme sonucu gördüğümüz hareket kalıplarını taklit etme serüvenimiz de başlar. Bu çoğu zaman anatomik olarak kolaylaştırıcı olmayan, hatta sakatlanma riski taşıyan hareket alışkanlıkları edinmemizle de sonuçlanır. Bu nedenle erken bir yaşta AS ile tanışmanın çocukların fiziksel deneyiminde özgürleştirici ve sağlıklı bir adım olduğuna inanıyoruz.

Saat: 12.00 13.00

Katılım ücretsizdir.

 

Katılım linki, eğitimin yapılacağı günler e-posta ve SMS ile iletilecektir.

Online kayıt için tıklayınız.