Fransa Çingeneler Festivali

Güney Fransa’da bulunan Provence bölgesi son senelerde ismini Lavanta Bahçeleri ile duyurmuş olsa da aslında içinde birçok yerellik barındırır ve çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu rotamızda dünyanın en renkli kültürlerinden birinin kendileri açısından en önemli buluşmasına katılmak, çingene buluşmasına kendi gözlerimizle şahitlik etmek için yola çıkıyoruz.

1.Gün –
Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde rehberimizle saat 09:45’te buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından Pegasus Hava Yolları’nın seferi ile saat 12:45’te hareket ediyoruz. Yerel saatle 15:10’da Marsilya’ya varış. Marsilya şehir turu. Marsilya keşfimizde, şehrin simgesi olan Notre Dame de La Grand Bazilika ile başlıyoruz. Bu güzel Akdeniz şehrinin panoramik fotoğraflarını alıp şehrin kalbi olan La Canebiére’de yürüyüş yapmak üzere merkeze geçiyoruz. MÖ 6. yy‘da Foça’nın Persler tarafından yok edilmesiyle Foçalı denizciler tarafından ilk önemli yerleşimin kurulduğu eski liman Vieux-Port‘da yürüyüş.
Konaklama: Kyriad Arles Hotel vb.

2.Gün –
Otelde aldığımız kahvaltı sonrası Arles’ı gezmeye başlıyoruz. Daha sonra keşif için Saint Marie de La Mer’e yola çıkıyoruz. Her yıl mayıs ayının 25’inde Avrupa’da yaşayan Hristiyan çingenelerin patroniçeleri olarak gördükleri Azize Sara ve diğer azizelerin bayramını kutlamak için geldikleri küçük sahil kasabası Saintes Maries de la Mer’e gidiyoruz. Her köşe başında müzisyenler ve Flamenko dansçıları tarafından karşılanacağımız bu çok renkli güne, beyaz atları üstünde kovboylar, rahipler ve elbette bu olağanüstü kutlamaya şahitlik etmek için dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle birlikte Rhone kıyılarında devam ediyoruz. Batı Avrupa ’nın en büyük deltasını oluşturarak Akdeniz’e dökülen Rhône’da bölgenin zengin kuş popülasyonunun yanı sıra Camargue’ın ünlü pembe flamingo ve siyah boğasını da görebilirsiniz. Kentin en turistik yerlerinden biri olan Roma Tiyatrosu, Arles Arenası ve St. Trophime Kilisesi göreceklerimiz arasındadır.
Konaklama: Kyriad Arles Hotel vb.

3.Gün –
Kahvaltı sonrası şehir turu yapacağımız Saint Remy de Provence’a hareket. Gezimize kısacık bir sürüş mesafesi ile Arnavut kaldırımlı sokaklar, renkli panjurlu taş evler ile resmedilmeye değer manzaralar sunan Orta Çağ kasabası Saint Remy de Provence’da devam ediyoruz. Nostradamus’un doğum yeri ve Van Gogh’un yaklaşık bir yıl süreyle resmettiği eserlerinin temasını oluşturan ‘Saint Paul de Mausole’ manastırının da bulunduğu kasabanın sokaklarında rehberimiz eşliğinde keşfe çıkıyoruz. Baux de Provence’a doğru yola çıkıyoruz. Baux vadisinin eşsiz ilkbahar güzelliğine şahit olacağımız, kayalıklar üstüne kurulu Baux de Provence kasabasında provensal hayatı sembolize eden dolambaçlı sokaklarda baştan başa dolaşıp köyün hemen dışında bulunan Carrières de Lumières’e geliyoruz.

Carrieres de Lumieres’de sergi ziyareti. Baux Şatosu için taş çıkarılan ve ‘Orfe’nin Vaziyeti’ filminin çekimlerinin yapıldığı, eski bir taş ocağı olan Carrieres de Lumieres’de tam da ziyaret edeceğimiz tarihte duvarlara yansıtma yapılarak yeni bir ortam yaratma anlamına gelen “scenography” tekniğiyle sergilenecek olan dünyaca tanınmış ressamların eserlerini taş ocağının duvarlarında muhteşem ışık oyunlarıyla izleyeceğimiz unutulmaz bir sergi deneyimi yaşayacağız.  Aix-en Provence’da zarif mimarisine hayran kalacağımız, Güney Fransa ruhunu deneyimleyeceğiz. Paul Cèzanne ve Émile Zola’nın her gün okul çıkışında buluştukları Les deux Garçons kafesinin üzerinde bulunduğu Le Cours Mirabeau’yu geziyoruz. Fransa’nın en görkemli 17. yy dönemini yansıtan ihtişamlı malikaneleri göreceğimiz Quartier Mazarin’e geçiyoruz. 2. Dünya Savaşı öncesinde Yahudi mahallesi olan, Place Des Cardeurs’de yürüyüş turumuzda göreceğimiz yerlerden.
Konaklama: Hotel Novotel Aix en Provence vb.

4.Gün –
Kahvaltı sonrası otelimizden çıkış işlemlerini tamamlayarak ayrılıyoruz. Öğle yemeği. Aix-En-Provence şehir turu. Pegasus Hava Yolları’nın 15:50 seferiyle, İstanbul’a uçmak üzere havalimanına geçiyoruz.  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na saat 19:55’te inmiş olacağız.

 


FİYATA DAHİL OLANLAR

• Dünya Değişmeden rehberlik hizmetleri
3 gece otel konaklaması
• Gidiş-dönüş uçak biletleri
• Tura dahil edilen geziler
• Zorunlu seyahat sigortası


FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
• Kişisel harcamalar
• Vize ücretleri
• Yerel bahşişler


*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.


Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr