Hindistan

Tur lideri: Zeynep Kabadayıoğlu
Yüzyıllarca yıllık tarihi, tüm dünyayı etkisi altına almış bir kültürü, Çin’den sonra 1.3 milyarlık nüfusuyla bir ülkeden çok kıtayı andıran Hindistan’ın bilinmeyen yüzüyle karşılaşmak “hayatta bir kere”lik bir deneyim. Delhi-Agra-Jaipur-Varanasi’yi kapsayan, birbirinden farklı deneyimlerle, dipsiz bir kuyu olan Hindistan kültürünün derinliklerine inme şansı elde edeceksiniz. Tüm önyargılarınızı şimdi yavaştan yere bırakın. Jaipur’da eski bir saraydan restore edilen otelde kalıp, Eski Delhi’de bisikletlerle tüm arka sokaklara gireceğiniz, Bollywood Show’una katılacağınız, Sikh tapınağında insanlara bir öğünlüğüne hizmet edeceğiniz, yeri geldiğinde Amber Sarayında akşam yemeği, yeri geldiğinde en ünlü sokak yemeği restoranlarında tüm kültürü tadabileceğiniz bir seyahat sizleri bekliyor. Yine Patika kafası, yine her şey dahil.

1. ve 2. Gün: İSTANBUL > DELHi JAIPUR Yerel Aile Akşam Yemeği
Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde Türk Hava Havayolları kontuvarı önünde 17.30’da buluşuyoruz. TK 716 uçuş numaralı uçağımız ile saat 04.35’de Delhi Indira Gandhi Havaalanına varıyoruz. Karşılama sonrasında Delhi’de kahvaltımızı yaptıktan sonra yolumuzu Jaipur’a yöneltiyoruz ve öğlen 13.00 gibi otelimize yerleşiyoruz. Otelimiz saraylar diyarı Jaipur’un, otel olarak restore edilmiş Narain Niwas Sarayı olacak. 2 saatlik dinlenmenin ardından, akşam yemeği alışverişi için listeleri dağıtacağız. Alışveriş yapmak için gideceğimiz pazarda, herkes kendi listesinde bulunan ürünleri satın alacak ve sonrasında hep beraber ailemizin evine ve bahçesine geçeceğiz. Akşam yemeği hazırlıklarına katılmak isteyenlerimiz mutfakta ve bahçedeki işlere yardımcı olabilirler. Ben bulaşmayayım diyorsanız da, evimizin bahçesinde Hindistan’ın yerel lezzetlerinin tadına ufaktan bakmaya başlayabilirler. Müsaitlik durumuna göre, asil bir geçmişe sahip ailemizin avukat, mühendis, öğretmen, doktor ve saray muhafızlığı yapan arkadaşları da bizlere akşam eşlik edecekler. Bu katılımın sağlanması durumunda, hepimiz Hindistan’daki ilk akşamında “gerçek” Hindistan yaşamına dair sorularımıza yetkin kişilerden cevaplar alabileceğiz. Akşam yemeğinde Hindistan mutfağına kocaman bir merhaba diyeceğimiz, yemeklerin nasıl yapıldıklarını birinci elden öğrenebileceğimiz bir deneyim bizleri bekliyor olacak.

3. Gün: JAIPUR Şehir Turu ve Amber Sarayı’nda Akşam Yemeği
Sabah gün doğumundan önce saat 05.45 gibi uyanıp, Galta Ji Tapınağı’nı (Maymun Tapınağı) gün doğumunda ziyaret etmek için otelimizden ayrılacağız. Güneş Tapınağına yapacağımız 10 dakikalık yürüyüşün ardından, yoga yapan sıradan Hintlerin arasından geçip, tepeye çıkacağız. Gündoğumunun ardından, maymun tapınağına geçeceğiz. İbadetlerini gerçekleştirmek için tapınağı ziyaret edenlerle Hinduizme dair ilk bilgileri almaya başlayacağız. Tekrardan otelimize döndüğümüzde kahvaltı edip, şehir turumuz için yeniden kendimizi sokaklara vuracağız. Şehir turumuz esnasında, Şehir Sarayı, Jantar Mantar, Hawa Mahal, alışveriş için yerel pazar ve Hintlilerin kıyafetlerini nasıl boyadıklarına dair bir atölyeye katılacağız. Öğle yemeğimizi Spice Court adlı yerel restoranda aldıktan sonra dileyenler otelimizin bahçesin keyif çayı içerek, dileyenler sokaklarda dolaşarak vakit geçirebilirler. 16.30’da Amber Sarayı’nı gün batımında ziyaret etmek için yola koyulacağız. Jeeplerle çıkacağımız Amber Sarayı’nın manzarasının keyfini çıkardıktan sonra akşam yemeğimizin Sarayın özel bir bölümünde herkes saraydan ayrıldıktan sonra çok özel bir karşılama ve servis eşliğinde unutamayacağınız bir şekilde yiyeceğiz. Saraylar şehri Jaipur’da, sarayda yemek yemeden dönecek değildik herhalde 🙂 Bu eşsiz ve tarifsiz deneyimin ardından otelimize geri döneceğiz. Dileyenler ve gücü kalanlar, Jaipur’un pek de olmayan gece hayatı için dışarı çıkabilirler.

4. Gün:  JAIPUR > ABHANERI KUYUSU > FATEHPUR SIKRI > AGRA
Sarayımızda yapacağımız son kahvaltımızın ardından, Pembe Şehir Jaipur’a veda edeceğiz ve Taj Mahal’in bulunduğu Agra şehrine doğru yola koyulacağız. Yol üzerinde öğle yemeğimizden önce, The Fall flminde Charles Darwin’in öldüğü o meşhur Stepwell’i ziyaret edeceğiz. Abhaneri köyünde bulunan, kuraklık dönemlerinde kullanılmak üzere yapılan kuyu, Kuzey Hindistan’ın en büyüğü durumunda. Bu büyük yapıyı terk ettikten sonra, öğle yemeğimizi yine bir sarayda açık büfe şeklinde yiyeceğiz. Sonrasında Hindistan’ın en iyi şekilde korunmuş Moğol mimarileri yapılarından biri olan Fatehpur Sikri’ye doğru yola devam edeceğiz. Moğol hükümdarı kazandığı zaferleri simgelemek amacıyla bir zamanlar başkent ilan ettiği şehri ziyaret edeceğiz. En büyük amacı tüm dinleri bir araya getirip, hepsini yok etmek olan Moğol İmparatoru Akbar’ın üç karısı için yaptırdığı sarayları ziyaret ettikten sonra, aşk ve tutkunun dünya üzerindeki en güzel mimari örneği kabul edilen Taj Mahal’a doğru yola koyulacağız. Agra’daki otelimize vardıktan sonra akşam yemeğimizi yedikten sonra ertesi günkü yorucu Agra şehir gezisi için odalarımıza çekileceğiz.

5. Gün: AGRA – TAJ MAHAL AGRA KALESİ – KÖY ZİYARETİ MEHTAB BAGH Gün Batımı
Sabah erken vakitte kalkıp, gün doğumundan önce Taj Mahal’e doğru yola çıkıyoruz. Taj Mahal’in hem en az kalabalık olduğu hem de en etkileyici olduğu vakitte gün doğumunun keyfni çıkarırken, hiçbir zaman unutamayacağımız bir deneyim yaşayacağız. Taj Mahal’i hem iç kısmını hem de dışındaki bölgeyi gezip, fotoğrafarımızı çektirdikten sonra Agra Kalesini ziyaret edeceğiz. Agra Kalesi, hem Babür Krallığı’nın sarayı konumundayken, aynı zamanda ölen eşi için Taj Mahal’i yaptıran Shah Jahan’ın oğlu tarafından ölene kadar hapis edildiği yerdi. Mükemmel bir günaydının ardından, otelimize dönüp kahvaltımızı yapacağız. Kahvaltı sonrasında 4 saatlik bir dinlenmenin ardından, şehri dolaşmaya devam ediyoruz. Mermer işlemesi ile ünlenen şehirde, bir atölye ziyareti yapacağız. Ardından öğle yemeğimizi yerel bir restoranda yiyip, Bebek Taj Mahal’i gezip, “Gerçek Hindistan” hayatını görmek için köy ziyaretimizi yapacağız. Şanslıysak eğer, kriket oynayan çocuklarla beraber kriket oynadıktan sonra Mehtab Bagh parkında Taj Mahal manzaralı gün batımını izleyeceğiz hep beraber. Akşam yemeği için Agra’nın meşhur restoranı Pind Balluchi’de yiyeceğiz. Parmaklarını yiyeceksiniz!

6. Gün: AGRA > DELHİ > VARANASİ
Sabah kahvaltısının ardından, Varanasi’ye uçmak için Delhi’ye geçeceğiz. 16.30’daki uçağımız öncesinde Delhi’de Bikaner Restoranı’nda sokakta görüp de yemenize izin vermeyeceğimiz atıştırmalık her şeyi tadacağımız bir masaya oturacağız hep beraber (Sokaktaki yemekler pis olduğu için değil, kullandıkları su temiz olmadığı için sokaktan yemenizi önermiyoruz). 18.00’da Varanasi’ye vardıktan sonra, otelimize geçeceğiz ve akşam yemeğimizi yiyip ertesi gün için dinlenmeye geçeceğiz. Uyandırmamız saat 05.00’te olacak 🙂

7. Gün:  VARANASİ
Sabah erken saatte uyanıp, kendimizi Kutsal Ganj Nehri’ne bırakacağız gün doğumu ile beraber. Hintler için kutsal kabul edilen Ganj Nehri boyunca mistisizmin her zerresini ruhunuzda hissedeceğiniz bir bot gezisine çıkacağız. Ölü yakma törenlerinin gerçekleştirildiği Ghat’ların arasında geçireceğimiz bir saatlik yolculuk esnasında, Hindistan ve Spiritüel kelimelerinin neden bir arada kullanıldığını anlayacaksınız. İki saatlik yolculuğumuzun sonunda, Dangal flmiyle hayatımıza giren Hindistan Güreş hayatına dair bilgiler almak için, geleneksel Hint Güreşi antremanı izlemek amacıyla karaya çıkacağız. Antremanın ardından otelimize kahvaltı için geri döneceğiz. Kahvaltı sonrasında isteyenler, şehirde dolaşabilir veya 12.30’daki çıkış saatimize kadar dinlenebilirler. 12.30’da Bharat Mata Tapınağı ile başlayacak öğleden sonra gezimiz, Buddha’nın ilk öğretisini anlattığı Sarnath bölgesini ziyaret ile devam edecek. Öğle yemeğinin ardından, Varanasi’nin küçük sokaklarına atacağız kendimizi ve yeniden Ganj Nehri’ne gideceğiz gün batımı için. Aarti seromonisi için dileyenler dini töreni ghatlardan insanların arasında izleyecekler, dileyenler de botumuzun üstünden. Hint dini ritüellerinin sergilendiği bu görsel ve ruhsal şölen esnasında kendinizden geçeceksiniz. Törenin ardından, akşam yemeği için otelimize geri döneceğiz.

8. Gün: VARANASI – DELHI Akshardham
Erken saatte uyanıp, Varanasi Havalimanı’na geçtikten sonra Delhi’ye geçeceğiz. Delhi’ye vardıktan sonra, otelimize yerleşeceğiz. Otelimizde dinlenmek için bolca vaktimiz olacak. Dinlendikten sonra, fotoğraf makinası, kamera veya elektronik hiçbir şey sokulmasına izin verilmeyen dünyanın en büyük Hindu Tapınağı, Akshardham’ı ziyaret edeceğiz. Öğleden sonra 15:00 gibi başlayacak ziyaretimiz, gün batımından sonra inanılmaz bir lazer ve fışkiye showu izleyeceğiz 🙂 Akshardham ziyaretimizin ardından, akşam yemeği için Yeni Hindistan’ın modern restoranlarından birine gideceğiz. İsteyenlerle Delhi gece hayatına merhaba diyeceğiz. Ertesi sabah uyanış saat 05.00’te 🙂

9. ve 10. Gün: DELHI Eski Delhi Bisiklet Turu -Sikh Tapınağı Bollywood Show – İstanbul
Bugün son kez sizleri başka bir harika aktivite için erken uyandıracağız. Eski Delhi arka sokaklarında bisiklet turuna çıkacağız. Delhi’nin en büyük camii Cuma camiisi, küçük bir chapati fırınlarını, baharat pasajlarını ve daha bir sürü gizli mekanları kapsayan toplamda üç saat sürecek gezimiz boyunca şaşkınlıklar içinde sürükleneceksiniz. Gezimizden sonunda masala çaylarımızı tarihi değeri olan kırmızı biber pasajının çatısında içeceğiz. Özel bir bisiklet ekibiyle yapacağımız turun sonunda Hindistan usulü meşhur bir kahvaltıcıda yiyeceğiz. Oteli terk edip, bütün tur içinde belki de gönlünüzün en çok doyacağı aktivitemize başlayacağız, Sikh Tapınağı Bangla Sahib Gurudwara ziyareti. Ama sadece tapınağı gezmekle kalmayacağız ve Sikh tapınaklarının en etkileyici özelliği olan mutfağında gönüllü olarak çalışacağız. Günde 80.000 kişinin sadece gönüllülük esasıyla çalışılan bu tapınaklarda, nasıl bir sistemle karnını doyurduğuna inanamayacaksınız. Her dinden, ırktan, ekonomik seviyeden insanın gelip yemeğini yiyip çıkabildiği bu inanılmaz tapınakta kapılacağınız duyguları kelimelerle tarif etmemizin imkanı yok. Bu deneyimin ardından, Yeni Delhi’nin yapılarını göreceğiz ve Qutub Minar’ı ziyaret edeceğiz. Ardından Hindistan’la özdeşleşen başka bir etkinlik olan Bollywood Show’u izlemek için Kingdom of Dreams sahnesine gideceğiz. O efsanevi danslarını, görsel bir şölenle birleştirdikleri etkinliğin ardından, yerel bir restoranda yemek yiyeceğiz. İçkileri yan taraftaki tekelden alacağımız akşam yemeğinin ardından, Delhi’nin gece hayatına elveda demek için turistik olmayan bir mekana geçeceğiz isteyenlerle. Gece otelimizden ayrılıp, 06.15’teki THY uçuşumuzla İstanbul’a döneceğiz.

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
• THY ile İstanbul-Delhi, Delhi-İstanbul ekonomi sınıfı gidiş dönüş havayolu ücreti
• Dış hat havalimanı vergileri
• Delhi – Varanasi ekonomi sınıfı gidiş-dönüş havayolu ücreti
• 8 gece programda ismi belirtilmiş otellerde oda/kahvaltı konaklama
• En üst segment özel otobüs ulaşımı
• Kingdom of Dream Bollywood Şovu
• Jaipur’da bir ailenin evinde Hint yemekleri atölyesi
• Amber Sarayı’nda özel akşam yemeği
• Delhi’de bisiklet turu
• Varanasi’de sabah ve akşam törenleri için 2 tekne turu
• Programda belirtilen tüm geziler ve aktiviteler
• Programda belirtilen tüm müze, milli park ve ören yeri giriş ücretleri
• 8 öğlen yemeği
• 8 akşam yemeği
• Tüm bahşişler (Gezi boyunca şoför ve rehber için bahşiş toplanmayacaktır)
• Yurtdışı çıkış harcı
• Zorunlu seyahat sigortası
• HİÇBİR EKSTRA TUR SATIŞIMIZ YOKTUR.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
• Kişisel ihtiyaçlar
• Alkollü içecekler
• Çamaşır hizmetleri
• Telefon aramaları
• Fazla bagaj ücretleri
• Vize Ücreti (103 USD)
• Vize Başvurusunu kişisel olarak yapmanız gerekiyor. Gerekli evraklar için bizimle iletişimize geçiniz.

1 TK 716 20APR IST>>DEL Kalkış 20:20 Varış 04:35*
2 TK 717 29APR DEL>>IST Kalkış 06:15 Varış 10:30

GEZİ HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR
• Patika.Travel doğal afet gibi nedenlerden dolayı programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
• Programa tansiyon, kalp yetmezliği, astım, kilo fazlası gibi sağlık sorunları olanların kayıt öncesi bu sıkıntılarını Patika.Travel ile paylaşmaları istenmektedir. Yapacağımız aktivitelerin içeriği ve sizleri zorlama durumuna dair fikir birliğine varmamız için.
• Gezimizin kontenjanı 20 kişiyle sınırlıdır.
• Hindistan için vizeye gerek vardır. Vize başvurularının şahsen yapılması zorunludur.

*Not: Bu program TÜRSAB (A-10365 ) nolu Goenka Travel tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr