Tanzanya – Zanzibar

Tanzanya! Zanzibar! İki doğa harikasının aynı coğrafya üzerinde komşu olduğu bir dünya. Bir tarafta uçsuz bucaksız uzun düzlüklerde yaşayan milyonlarca hayvan, bir tarafta uçsuz bucaksız beyaz kumsallar. Önce Tanzanya’nın vahşi doğasının içinde doğal hayatın peşinde koşacak, insanlığın en ilkel formlarına misafir olup, muhteşem bir doğanın içinde kaybolacağız. Sonra da kendimizi Zanzibar’ın akıllara ziyan güzel kapılarına kadar yansımış detaylarıyla başlayıp, harika denizinde dinleneceğiz. Bu ne sadece bir safari ne de deniz tatili. Uçaktan indiğiniz andan, dönüş uçağına bineceğiniz son ana kadar bir deneyim silsilesi olacak. İnsanlığın var olduğu ilk topraklar, AFRİKA, BEKLE BİZİ!

1-2. Gün: İSTANBUL > KİLİMANJARO Gelsin Safari
1 Haziran cumartesi akşamı 19.50’deki TK 567 tarifeli uçuşumuz için İstanbul Havalimanı Gidiş bölümünde 17.00’da buluşup, Afrika’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Tanzanya’ya doğru yola çıkıyoruz. Tanzanya saati ile 05.05’te Kilimanjaro havalimanına inip, pasaporttan geçtikten sonra 5 gece 6 gün boyunca bizimle olacak jeeplerimize atlayıp Tarangire’ye doğru yola çıkıyoruz. Otelimize varıp, kısa bir dinlenmeden sonra kendimizi hemen Safari’ye atacağız. Öncelikle bilmemiz gereken bir şey var, gireceğimiz tüm doğal parklarda yapacağımız safariye “game drive” deniyor. Çünkü bunun bir kitabı veya bütün hayvanları görmenin garantisi yok. Hayvanlarla bir “oyun sürüşü” yapıyor olacağız. Onlar saklanıyor olacak, biz de araçlarımızla beraber onları arıyor olacağız gibi düşünebilirsiniz 😉 Fakat Tanzanya vahşi hayvanların doğal yaşam alanı olarak en kalabalık olduğu bölgelerden biri olmasından ötürü bir sürü deneyim yaşayacağız, hiç merak etmeyin. Tarangire boyunca; 2600 kilometrekarelik alanda baobap ağaçları arasında fil sürüleri, zürafalar, ağaçlara tırmanan aslanlar ve bizi bekleyen bir sürü sürprizle karşılayacağız. Safari sonrasında otelimize dönüp yorgunluğunuzu atıp, ertesi güne hazırlanacağız müthiş doğanın içinde.

2. Gün:  TARANGIRE – SERENGETI Vahşi Hayat Sevdalılarının Kutsal Topraklarına “Merhaba”
Bugün Tarangire’deki otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından, jiplerimize atlayıp, Afrika’nın içinde en çok canlıyı bulunduran, en büyük düzlüklerine doğru hareket edeceğiz. SERENGETİ! Bizler için hayvan denince, sadece bir bölgede olacakları düşüncesi olmasından sebepli bir parktan bir parka giderken sanki hiçbir şey görmeyecekmişiz gibi gelebilir. Ama şu anda vahşi yaşamın göbeğine bir yolculuğa başladığınızı unutmayın! Afrika’da Tanzanya’da Serengeti’desiniz, gülümseyin 🙂 Game drive’la geçen günümüzün ardından, Lüks Çadırlarımıza yerleşiyoruz. Safari kafanızı koyduğunuz yerde de devam edecek gibi düşünebilirsiniz ama güvenli bir şekilde. PS: Safari esnasında Lüks Çadırlarda konaklamakla ilgili endişeleriniz olabilir anlıyoruz, ama bizimle iletişime geçin sizlere nasıl da güvenli ve heyecan dolu olduğunu anlatalım.

3. Gün: SERENGETİ ile Dolu Bir Gün
Bugün tamamen araçlarımızın içinde Serengeti’de geçecek bir gün! Big Five (Beşi bi’ Yerde); Aslan, Fil, Buffalo, Gergedan ve Leopard peşinde koşacağımız bir gün olacak. Bütün gün game drive! Afrika’nın yakıcı güneşinin altında, sadece Büyük Beşli’nin değil, zürafalar, zebralar, sırtlanlar, hipopotamlar, kaplanlar, geyikler ve daha bir sürü hayvanın peşinde koşturuyor olacağız. Afrika’ya asla doyulmaz ama bu gün bittiğinde, çadırımızda yemeğimizi yedikten sonra hepimiz suratlarımızda kocaman bir gülümseme ile yatağa gideceğiz.

4. Gün:  Serengeti > NGORONGORO KRATERİ Dünya’nın En Büyük Volkanik Krateri
Bugün Serengeti’ye elveda derken, kendimizi 2.5 milyon yıl önce tektonik hareketlerle oluşmuş, 29 km çapında, 326 kilometrekarelik 610 metre derinlikte bir habitat burası. Bilenler bilir, kuşlar bile Afrika’da sıcaklık sebebiyle yer değiştirirler düzenli olarak ama Ngorongoro yarattığı iklim koşulları sebebiyle doğal bir hayvanat bahçesi gibi iş görür. İklim koşullarının yıl boyunca hayvanlar için çok uygun olmasından sebepli hayvanlar terketmezler Ngorongoro’yu. Kraterin içi Afrika’da yaşayan neredeyse bütün hayvanlardan bulunmaktadır. Serengeti’den ayrılıp, günün geri kalanında game drive’a Ngorongoro’da devam edeceğiz. Şanslı olursak, gergedanları ve famingoları belki beraber görürüz he ne dersiniz? Safari’nin ardından, kalacağımız otelimize geçeceğiz. Huzura devam 🙂

5. Gün: Lake Eyasi > Kabilelerle Av > Mto Wa Mbu Veee Kabileler!
Bugün belki de bazılarımızın en çok beklediği gün olacak. Sabah çok erken saatte kalkacağız ve kabilemizin günlük rutinlerine misafr olmak için onları ziyaret edeceğiz. Çok fazla fotoğraf ve video çekmemize iznimiz olmayacak belki onları rahatsız etmemek için. Yanınıza sigara almanızı isteyeceğiz. Çünkü para ile ilişkileri yok. Ama tütün ürünlerini da çok seviyorlar. O yüzden zaten dilsel anlamda iletişemeyeceğimiz kabileyle en azından mimikler ve sempatik bir yaklaşım için bu tip yollar kullanacağız. Tanzanya devleti, onları modern hayata çekmek için akıllarını çelmeye çalışsa da, onlar toplayıcı ve avcılık üzerine kurulu yaşam şekillerini bırakacak gibi durmuyorlar. Eğer onlar o sabah ava çıkarlarsa, biz de gruplar halinde onlarla olacağız, çıkmazlarsa bulundukları yerde onlarla takılacağız. Bizim önceden şöyle yapın, böyle yapın diyebileceğimiz bir kabile hayatından bahsetmiyoruz. Kabile ziyaretimizin ardından, Mto Wa Mbu köyünü ziyaret edeceğiz ve bir Tanzanya yerel köyündeki yaşama dair bilgiler edineceğiz. Öğle yemeğimizin ardından, Kilimanjaro havalimanına doğru yola koyulup Zanzibar’a, biraz dinlemeye uçacağız. Akşam 19.30 gibi varacağımız Zanzibar’da Stone Town’daki otelimize yerleşeceğiz.

6. Gün: ZANZİBAR STONE TOWN ve Sahiller
Artık, Tanzanya’nın uçsuz bucaksız düzlüklerini geride bıraktık. Hemen Tanzanya’nın dibinde bambaşka bir güzelliğin içine düştük. ZANZİBAR. Bambaşka bir tarih, bambaşka bir din, bambaşka bir kültür, bambaşka bir coğrafya. Artık burası bizler için biraz dinlenme, biraz Hint Okyanusu olacak 🙂 Bugün Zanzibar’ın tarihi Stone Town bölgesini gezerek başlayacağız güne. Kapılarıyla ünlü sokaklarında kaybolup, müslüman ve Arap etkisinin Afrika ile buluşmasına hem hayranlık hem de şaşkınlık duyacağız. Günün ikinci yarısında sahil kenarındaki otelimize geçeceğiz. Biraz dinlenmeyi hepimiz hakettik ama değil mi?

7. Gün:  ZANZİBAR Yat, ye, yüz ve yine aynı döngü
Bugün bizlik hiçbir şey yok, bütün gün size ait 🙂 Şu gördüğünüz sahillerde yürüyebilir, odanızdan çıkmayabilir veya şu ufak teknelere binip uzaklara gidebilirsiniz. Tercih tamamen size ait bugüne dair.

8.9 Gün:  ZANZİBAR > Darüselam> İSTANBUL
Bugün sabah uyanıp, Zanzibar’ın en meşhur ve en değişik restoranlarından birinde öğle yemeğimizi yedikten sonra alışveriş için şehir merkezinde zaman geçireceğiz. Gece havalimanına, oradan da İstanbul’a doğru yolculuğumuz başlayacak. Pazartesi sabahı 12.55 gibi ülkemize dönmüş olacağız. Geride asla unutamayacağımız bir deneyim kalacak.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
• Türk Hava Yolları ile İstanbul – Kilimanjaro, Zanzibar – İstanbul ekonomi sınıfı gidiş dönüş havayolu ücreti
• 8 gece programda ismi belirtilmiş otellerde oda/kahvaltı konaklama
• Arusha – Zanzibar İç Uçuş
• Tanzanya Vize Ücreti
• Tanzanya boyunca 4×4 Jeeplerle transfer hizmetleri
• Tarangire, Serengeti, Ngorongoro safari bölgelerinin giriş ücretleri ve izinleri
• Mto Wa Mbu Kültür Turu
• Bush Man Kabile Ziyareti (Masailer Değil)
• Tanzanya’daki safariler boyunca limitsiz su, alkolsüz içecek ve çay/kahve.
• 8 öğlen yemeği
• 8 akşam yemeği
• Tüm bahşişler (Gezi boyunca şoför ve rehber için bahşiş toplanmayacaktır)
• Profesyonel rehberlik hizmeti
• Zorunlu seyahat sigortası
• HİÇ BİR EKSTRA TUR SATIŞIMIZ YOKTUR.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
• Kişisel ihtiyaçlar
• Yemeklerde alınan içecekler
• Çamaşır hizmetleri
• Telefon aramaları
• Fazla bagaj ücretleri

Gidiş: TK 567 01 Haziran IST>JRO kalkış:19.50 iniş:05.05*
Dönüş: TK 567 10 Haziran ZNZ>IST kalkış:04.00 iniş:12.55

GEZİ HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR
• Patika.Travel doğal afet gibi nedenlerden dolayı programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
• Sarı Humma Aşısı yapılması zorunludur.
• Programa tansiyon, kalp yetmezliği, astım, kilo fazlası gibi sağlık sorunları olanların kayıt öncesi bu sıkıntılarını Patika.Travel ile paylaşmaları istenmektedir. Yapacağımız aktivitelerin içeriği ve sizleri zorlama durumuna dair fikir birliğine varmamız için.
• Gezimizin kontenjanı 20 kişiyle sınırlıdır.

*Not: Bu program TÜRSAB (A-10365 ) nolu Goenka Travel tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr