Vietnam-Kamboçya

Vietnam – Kamboçya! İki komşu ülke, birbirinden çok farklı iki deneyim. İlk durağımız Saigon’da Vietnam’ın batılılaşmış ve kozmopolit yüzünü görüp, Mekong Deltası’nda kırsal hayatı gözlemleceğiz. Kamboçya’da ise bambaşka bir deneyim bizleri bekliyor. Yakın tarihin en kanlı soykırımlarından birini yaşayan bir ülkenin köklerine tutunarak tekrardan hayata dönme sürecine şahitlik edeceğiz. 1000 yıllık şaheser Angkor Wat karşısında saygı duruşuna geçip sonrasında Kamboçya’ya veda edeceğiz. Son durağımız komünizmi hissedeceğimiz Vietnam’ın başkenti Hanoi. Ho Amca ve özgürlük mücadelesini dinleyip Dünya’nın 7 Doğa Harikası’ndan biri olan Ha Long Bay’a geçiyoruz. Yerel deneyimler ve bol eğlenceli bir 8 gün bizleri bekliyor.


1.
Gün:  İSTANBUL > SAIGON
02:15’deki İstanbul Havalimanı – Saigon uçuşumuz öncesinde saat 23:00’da Türk Hava Yolları kontuvarında buluşuyoruz. Aynı gün içinde 17:10’da Saigon’a vardıktan sonra, şehir merkezimizdeki otelimize check-in yapıyoruz. Ardından Güneydoğu Asya mutfağı ile tanışmak ve akşam yemeğimizi yemek için 120 yıllık tarihi bir binada yer alan, geleneksel Vietnam mutfağının modern temsilcilerinden biri olan restoranımıza geçiyoruz. O kadar yol gelmişiz otele dönüp yatacak değiliz.. Tabii ki de Saigon sokaklarını keşfe çıkıyoruz.

 2.Gün: SAIGON Cu Chi Tünelleri – Savaştan Kalanlar Müzesi Motorlarla Şehir Turu
Saigon, Vietnam Savaşı sırasında Güney Vietnam’ın başkentiydi. Kuzey Vietnam’ın ele geçirmek için her bir köşesini tünellerle sarmaladığı, dünya üzerindeki en etkili gerilla savaş yöntemlerinden biri olan Cu Chi Tünellerini ziyaret için şehrin 2 saat uzağındaki bölgeye doğru yola çıkacağız. Kauçuk ağaçlarını da yol sırasında görebileceğiniz bir yolculuktan sonra, Vietnamlıların neden asık suratlı insanlar olduğunu, savaşın ne kadar da çok korkutucu olduğunu birebir gözlemleyerek anlayacaksınız. Öğle yemeğimizin ardından, savaşın bugün bile devam eden yıkıcı ve korkunç etkisini görmek için Savaştan Kalanlar Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Akşam yemeği için 4 saatlik efsane bir deneyim bizleri bekliyor. 8.5 milyon nüfuslu olan şehirde kayıtlı 4.5 milyon motorsiklet bulunuyor. Ve biz de bu motorlara atlayıp, Saigon’un arka sokaklarını keşfedeceğiz. Şehrin en iyi krepçilerinden birinde Vietnam usulü yemek yiyip, çiçek pazarında yerellerin arasına karışacağız. Son durağımız ise yerel bir sokak mangal restoranı. Ee ne de olsa mangal bizim işimiz. Motorsikletlerimizi kendi harçlıklarını çıkarmak için ek iş olarak yapan üniversiteli öğrenciler kullanacak. Sizler için de Saigon’u ve Vietnam’ı yerel insanların gözünde görme fırsatı yaratmış olacaklar. (Bayılacaksınız!)

3.Gün: SAIGON – MEKONG DELTA
Bugün, Saigon’un şehir hayatını geride bırakıp, nüfusun 2/3’ünün yaşadığı kırsal hayata şahitlik etmek için Güneydoğu Asya’nın can damarı olan Mekong Deltası’na doğru yola çıkıyoruz. Bize özel botumuzla nehirde bir süre dolaşıp daha sonra kayıklarımızla nehrin dar kanallarında ilerleyeceğiz. İlk durağımız Coconut Island, hindistan cevizinden yapılma farklı ürün ve eşyalara göz atıp sonrasında bisikletlerimizle adada dolaşacağız. Tropik meyve ağaçlarını inceleyip mevsimsel meyvelerin tadına bakıp öğle yemeğimiz için Dragon Island’a geçeceğiz. Burada öğle yemeğimiz için yerel bir ailenin evine konuk oluyoruz. Menüde geleneksel Vietnam yemekleri ve Mekong’un meşhur fl kulağı balığı var. Saigon’a dönüşümüzün ardından, akşam yemeğine kadar alışveriş ve dinlenme için serbest zamanımız olacak. Yemek sonrasında salaş mekanlardan, en lüks gece klüplerine ve hipster mekanlara kadar bir sürü seçenek sunan Saigon’da gece hayatını deneyimlemek için yine sokaklara atacağız kendimizi. Konaklama otelimizde.

4.Gün: SAIGON > SIEM REAP Kamboçya
Sabah kahvaltımızın ardından, 13.40’daki Saigon – Siem Reap uçuşumuz için Saigon ile vedalaşıp Kamboçya için havalimanına geçiyoruz. Siem Reap’e 15:10 gibi vardıktan sonra, öğle yemeği için şehir merkezine doğru otobüsümüzle hareket edeceğiz. Geleneksel Kamboçya mutfağı lezzetlerini tattıktan sonra otelimize geçip akşam yemeğine kadar serbest zaman. Dilerseniz otelin havuzunda yüzebilir, dilerseniz Siem Reap sokaklarında keşfe çıkabilirsiniz. Akşam yemeğimizi bir Fransız restoranında yedikten sonra gecenin geri kalanını Pub Street’te geçireceğiz. Dileyenler, içkilerinin keyfini akrep, yılan, çekirge ile arttırabilir. Biz denedik, bir şey olmuyor merak etmeyin 🙂

5.Gün: SIEM REAP ANGKOR WAT Ta Prohm – Bayon
Bu sabah biraz erken, saat 4 gibi uyandıracağız sizi. Çünkü çok büyük ihtimalle hayatınız boyunca unutamayacağınız bir gündoğumu sizi bekliyor. Angkor Wat manzarasına karşı, yerlerimizi aldıktan sonra, kahvaltımızı da kutularla manzaraya karşı yapacağımız bir güne başlıyoruz. Güneş yükselmeden, Angkor Wat’ı tamamlayıp, park içerisindeki diğer tapınaklara geçiyoruz. Doğanın hakimiyeti altında Ta Prohm (nam-ı diğer Tomb Raider Tapınağı) ve gülen yüzlerle çevrelenmiş Bayon Tapınağı bugünkü diğer duraklarımız. Tüm gün insanoğlunun harikalığına mı, yoksa doğanın gücüne mi hayran olmak seçenekleri arasında kalacaksınız. Ölmeden önce yapılacaklar listesine kocaman bir tik atmanın verdiği mutlukla öğle yemeğine geçiyoruz. Sonrasında dileyenler şehir merkezinde alışveriş yapabilir, dileyenler günün yorgunluğunu masajla atabilir. Akşam yemeğimiz yine Siem Reap’ta olacak.

6.Gün: SIEM REAP > HANOI Kompong Phluk Yüzen Köy Ölüm Tarlaları
Kahvaltımızın ardından check-out yapıp otelden ayrılıyoruz. Suyun hayat verdiği bambaşka bir yaşam şekli ile tanışmak için Güneydoğu Asya’nın en büyük gölü olan Tonle Sap’ın kenarına gidiyoruz. Kompong Phluk bölgesinde su üzerinden yaşayan insanların yaşamlarını yakından gözlemlemek için teknemize atladıktan sonra, içinde okulların, kiliselerin, polis merkezinin olduğu yüzen köye varacağız. Suyun durumuna göre köyde kısa bir gezinti de yapabiliriz. Ardından şehre dönüp 1975-1979 yılları arasında Khmer Rouge dönemindeki büyük soykırımın kurbanları için yapılan bir tapınağa uğrayacağız. Öğle yemeğimizi yiyip 17.55’teki uçağımız için havalimanına geçeceğiz. 19.40’ta tekrar Vietnam’dayız, bu sefer başkent Hanoi’deyiz. Akşam yemeğimizin ardından otelimize geçip check-in işlemlerimizi yapıyoruz. Sonrasında Hanoi geceleri bizleri bekler.

7.Gün: HANOI – HA LONG BAY
Bugün kahvaltımızın ardından, erkenden bu sefer Hanoi’nin doğusuna doğru yola çıkacağız. Dünya’nın 7 doğal harikasından biri olan Ha Long Bay’de konaklayacağız. Teknemize bindikten sonra herkes özel kamarasına yerleşecek ve Ha Long Bay içinde seyahatimiz başlayacak. Eşyaları bırakıp hemen terasa çıkıyoruz çünkü kireç taşı adacıklarının arasında muhteşem bir manzara bizi bekliyor. Bir süre seyir ettikten sonra dileyenler deniz kanoları ile küçük bir gezintiye çıkabilir, dilerseniz güvertede sakinliği tercih edebilir. Gün batımında teknenin barında Happy Hour bizi bekler. Akşam yemeğinde ise deniz ürünlerinin yanında tabii ki de rakımız var. Ha Long Bay’in sakinliği içinde yıldızlarla dolu bir gece bizi bekliyor.

9.10. Gün: HA LONG BAY HANOI > ISTANBUL
Bu sabah dileyenler gün doğumunda Ta Chi eğitimi ile güne başlayabilir. Sonrasında hep beraber Ha Long Bay’deki en büyük mağaraya gidiyoruz. Suyun binlerce yılda şekillendirdiği doğa harikasını gördükten sonra teknede öğle yemeğimizi yiyoruz ve 10.30 gibi teknemizden ayrılıyoruz. Yaklaşık 4 saatlik yolculuğun ardından Hanoi şehir merkezine varıyoruz. Merkezdeki ilk durağımız komünizmi hissedeceğimiz, Ho Chi Minh’in 1945’te bağımsızlık bildirgesini okuduğu Ba Dinh Meydanı. Burada Ho Chi Minh’in mozelesini ve yaşadığı evi ziyaret edip ardından şehrin en eski ve ikonik yapılarından olan Edebiyat Tapınağı’na geçeceğiz. Hanoi’ye veda vakti geliyor. Türkiye’ye dönüş için havaalanına doğru yola çıkıyoruz. Hanoi – İstanbul uçağımız 21:35’te varışımız ise bir sonraki sabah 04:15’te. Biliyoruz, hepinizin ilk işi efsane bir Türk kahvaltısı olacak 🙂


FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

• Türk Hava Yolları ile İstanbul-Saigon, Hanoiİstanbul ekonomi sınıfı gidiş dönüş havayolu ücreti
• Saigon-Siem Reap, Siem Reap-Hanoi ekonomi sınıfı havayolu ücreti
• Dış hat havalimanı vergileri
• 7 gece programda ismi belirtilmiş otellerde 2 kişilik odalarda oda/kahvaltı konaklama
• Tur boyunca tüm transfer hizmetleri
• Programda belirtilen tüm geziler ve aktiviteler
• Programda belirtilen tüm müze, milli park ve ören yeri giriş ücretleri
• 7 öğlen yemeği
• 8 akşam yemeği
• Tüm bahşişler (Gezi boyunca şoför ve rehber için bahşiş toplanmayacaktır)
• Vize Başvuru ve Vize Harç Ücretleri
• Yurtdışı çıkış harcı
• Zorunlu seyahat sigortası
• Seyahatimizde hiçbir ekstra tur satışı yoktur.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
• Kişisel ihtiyaçlar
• Alkollü ve Alkolsüz içecekler
• Çamaşır hizmetleri
• Telefon aramaları
• Fazla bagaj ücretleri


Gidiş: TK 162 21 Mayıs Istanbul>>Saigon Kalkış 02:15 Varış 17:00
Dönüş: TK 165 28 Mayıs Hanoi>>Istanbul Kalkış 21:35 Varış 04:15*
*Varış ertesi gün


GEZİ HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR

 • Patika Travel doğal afet ve hava durumu gibi nedenlerden dolayı programda haber vermeden değişiklik yapma hakkına sahiptir.
  • Belirtilen otellerde müsaitlik olmaması durumunda benzer veya daha iyi bir kalitede otellerde konaklama gerçekleştirilir.
  • Programa tansiyon, kalp yetmezliği, astım, kilo fazlası gibi sağlık sorunları olanların kayıt öncesi bu sıkıntılarını Patika.Travel ile paylaşmaları istenmektedir. Yapacağımız aktivitelerin içeriğini ve sizler zorlama durumuna dair fikir birliğine varmamız için.
  • Gezimizin kontenjanı 20 kişiyle sınırlıdır.
  • Ödeme seçenekleri ve kredi kart taksit imkanları için ödeme seçenekleri tablosunu inceleyebilirsiniz.
  • İptal şartları için sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.


*Not: Bu program TÜRSAB (A-10365 ) nolu Goenka Travel tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.


Bilgi ve Rezervasyon için:

Tel: 0212 359 58 13
E-mail: bugezi@bumed.org.tr