İzlanda

Dünyanın en yeni kara parçası İzlanda, bugüne kadar gördüğünüz hiçbir yere benzemiyor. Buz, ateş ve su diyarı bu adaya indiğiniz anda kendinizi farklı bir gezegende hissetmeye başlıyorsunuz bile. Biz de bu doğa harikasının yanında sadece Patikacılara özel birçok aktivite ekledik! İzlanda seyahatimiz boyunca nefes kesen şelaleler, siyah sahiller, Interstellar- Game of Thrones gibi prodüksiyonların çekim noktalarını ziyaret edeceğiz. Ayrıca bu dünya harikalarının yanında sadece Patikacılara özel İzlanda ve Viking kültürünün vazgeçilmez elementlerini de seyahatimiz boyunca öğrenme ve uygulama şansı elde edeceğiz!

1.Gün: 13 Mart 2020 – İstanbul > Reykjavik
Bu sabah Atatürk Havalimanı’ndan Türk Havayolları tarifeli uçağı ile Icelandair Oslo aktarması ile Reykjavik’e uçuyoruz. Reykjavik uçuşumuzun ardından şehir merkezine doğru yola çıkıyoruz. Otelimize yerleştikten ve biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için Reykjavik sokaklarına çıkıyoruz. Yemekten sonra ise dileyenlerle hemen otelimizin çevresinde bulunan Reykjavik’in en güzel mekanlarını keşfedebilir ya da hava tahminlerine göre Kuzey Işığı avına çıkabiliriz!

2.Gün: 14 Mart 2020 – Þingvellir – Geysir – Gullfoss Kerið
Bugün İzlanda’nın en popüler turu olan Altın Tur rotasını gerçekleştireceğiz. Kahvaltımızı yapıp yola çıktıktan yaklaşık 45 dakika sonra Game of Thrones’un da çekildiği Thingvellir Ulusal Parkı’na ulaşacağız. Burada Kuzey Amerika ve Avrupa tektonik tabakaları ayıran fay hattını gözlerimizle görüp, yürüyerek kıtaları aşacağız 🙂 Bugün ayrıca lavlarla ısınan topraklarda Vikinglerden kalma geleneksel yöntem ile ekmeklerimizi gömeceğiz. Ekmekler burada 24 saat boyunca pişecekler. Sonraki durağımız ise Geysir Jeotermal Bölgesi, metrelerce yükseğe fışkıran sıcak su gayzerlerini göreceğiz. 100 dereceye kadar ulaşan gayzerden sonra Avrupa’nın en güçlü şelalesi Gullfoss’un ihtişamına tanıklık edeceğiz. Ama önce Gullfoss’ta öğle yemeği yiyoruz. Dönüş yolumuzda ise rengarenk toprak yapısı ile dikkat çeken sönmüş bir volkanın krater gölüne gidiyoruz.

3.Gün: 15 Mart 2020 – Güney Şelaleleri
Bugün ekmeğimizi aldıktan sonra İzlanda’nın en güzel şelalelerini keşfe çıkıyoruz! Daha sonra ise ilk olarak Seljalandsfoss ile şelale avına başlıyoruz, devamında ise hemen yanındaki gizli şelale Gljúfrabúi’nin içine kadar gidiyoruz. Bu eğlenceli şelalelerden sonra İzlanda’nın en meşhur ve en güzel şelalelerinden biri olan Skogafoss’a gidiyoruz. Havanın güneşli olması durumunda burada çok güzel bir gökkuşağı oluşuyor. Öğle yemeğimizin ardından ise şelalenin hemen yakınındaki Skogar’da geleneksel İzlanda kültürünü tanıtmak için kurulan evleri ziyarete geçiyoruz. Güney İzlanda’nın şelalelerini, doğa harikalarını keşfettikten sonra eğer şanslıysak akşam otelimizden  çıkmadan Kuzey Işıkları izleyebiliriz 🙂

4.Gün: 16 Mart 2020 – Fjallsarlon – Jokulsarlon
Kahvaltımızın ardından Güney İzlanda’nın harika manzarası ve yolculuğumuza özel hazırlanan dinlendirici İzlandik müzikler eşliğinde farklı gezegenlere doğru yola çıkıyoruz 🙂 Volkanik oluşumlar, yosun tarlaları, Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajökull’ün uzantıları olan buzullar yol boyunca tanıklık edeceklerimizden bazıları. Ayrıca yolumuzun üstündeki gizli lagün Fjallsarlon’da öğle yemeği molası vereceğiz. Öğle yemeğinden sonra lagün kenarına kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra ise tekrar yola koyuluyoruz. Yol boyunca Interstellar’ın da farklı gezegenlerinin çekim noktalarını göreceğiz. Daha sonra ise buzul lagünü olan Jökulsarlon’a gidiyoruz. Burada buzuldan kopan parçaların buzul gölündeki sakin hareketlerini izleyip daha sonra gün batımı için sahile vuran buz parçalarına yaklaşabileceğiniz Diamond Beach’e gideceğiz.

5.Gün: 17 Mart 2020 – Sólheimajökull ve Siyah Kumsallar
Sıra buzlar ve volkan diyarı İzlanda’nın buzullarını keşfetmeye daha sonra da jeotermal suları içinde keyif yapmada! Bugün belki de İzlanda’nın en saklı kalmış ama en güzel buzullarından Solheimajökull’ün sürekli değişen buzullarının üstüne çıkıyoruz! Özel ekipmanlarımız ile buzullara tırmanacağımız bu aktivitemizde şanslıysak farklı buzul oluşumlarını görebiliriz. Buzullardan hemen sonra ısınmak için gerçek lav görmeye gidiyoruz! Genç bir çiftin girişimi olan bu projede küçük bir odada önümüzde lav eriyecek ve İzlanda’nın aktif volkanları hakkında bilgi alacağız. Daha sonra ise durağımız Dyrholaey! Burası asla unutamayacağınız manzarası ile güne devam için doğru yer. Ardından ise siyah kumları, bazalt taş yapısı ile meşhur Reynisfjara’ya geçiyoruz.

Reykjavik Turu + Blue Lagoon
Bugün kahvaltıdan sonra en yeni kafelerini, rengarenk evlerini, grafitilerini ve özel tasarım hediyelik eşya mağazalarını keşfetmek için serbest vaktimiz de olacak. Daha sonra ise dünya harikalarından biri olan Blue Lagoon’a gidiyoruz! Haftanın tatlı yorgunluğunu İzlanda’nın büyüleyici güzelliklerinden biri olan Blue Lagoon’da attıktan sonra ise akşam yemeği ve konaklama için Reykjavik’e geri dönüyoruz.

Dönüş Günü
Siyah kumsallar, jeotermal oluşumlar, deniz fenerleri, renkli evler, lagünler derken İzlanda gezimizin sonuna geldik. Bugün hayatınızda asla unutamayacağınız bir deneyimi geride bırakıp, gezinin verdiği mutluluk ve rahatlık ile sabah Reykjavik’ten havalimanına doğru yola çıkıyoruz. Uçağımıza binip bol bol İzlanda hakkında sohbet edip, en güzel anılarımızı paylaşabileceğiz seyahatimize başlıyoruz!

 

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
• Türk Hava Yolları ile aktarmalı İstanbul – Reykjavik – İstanbul ekonomi sınıfı gidiş dönüş havayolu ücreti (Icelandair ile gerçekleşecektir)
• Dış hat havalimanı vergileri Yurt dışı çıkış harcı
• Zorunlu seyahat sigortası 6 gece programda ismi belirtilmiş otellerde iki kişilik odalarda konaklama • İzlanda içi özel araç ile ulaşım Keflavik Havalimanı ve şehir arası özel araç ile transfer
• Programda belirtilen tüm geziler ve aktiviteler
• Reykjavik şehir turu
• Solheimajökull’da buzul yürüyüşü
• Lava Show giriş ücreti
• Blue Lagoon Comfort giriş (Alkollü/ alkolsüz ilk içecek, havlu, algea maskesi, silika maskesi dahil)
• Volkanda pişirilecek ekmek için gerekli tüm malzemeler
• Programda belirtilen tüm müze, milli park ve ören yeri giriş ücretleri
• Tüm kahvaltılar 6 öğlen yemeği 6 akşam yemeği
• Tüm bahşişler (Gezi boyunca şoför ve rehber için bahşiş toplanmayacaktır)
• HİÇ BİR EKSTRA TUR SATIŞIMIZ YOKTUR.


FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

• Kişisel ihtiyaçlar
• Alkollü içecekler
• Çamaşır hizmetleri
• Telefon aramaları
• Fazla bagaj ücretleri
• Vize Ücreti
• Vize Başvurusunu kişisel olarak yapmanız gerekiyor. Gerekli evraklar için bizimle iletişimize geçiniz.


Gezi Hakkında Önemli Notlar

• Patika.Travel doğal afet gibi nedenlerden dolayı programda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Hava şartları nedeni ile turda iptal ya da değişiklikler oluşabilir.
• Programa tansiyon, kalp yetmezliği, astım, kilo fazlası gibi sağlık sorunları olanların kayıt öncesi bu sıkıntılarını Patika.Travel ile paylaşmaları istenmektedir. Yapacağımız aktivitelerin içeriğini ve sizler zorlama durumuna dair fikir birliğine varmamız için.
• Gezimizin kontenjanı 15 kişiyle sınırlıdır.
• İptal şartları için sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.
• Schengen Vizesi konusunda Patika Travel kendi sorumluluğundaki belgeleri (Otel, uçak vs) eksiksiz tedarik edecektir. Fakat vize reddiyesine dair hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Vize reddinden kaynaklanan sorunlarda, Patika Travel’ın maddi bir sorumluluk kabul etmez.

*Not: Bu program TÜRSAB (A-10365 ) nolu Goenka Travel tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.


Bilgi ve Rezervasyon için:

Tel: 0212 359 58 13
E-mail: bugezi@bumed.org.tr