Peru – Bolivya – Şili

Tur Lideri: Kerimcan Akduman
3 ülke, 3 farklı dünya: Önce Peru’dan başlıyoruz. Güney Amerika’nın sembolü Machu Picchu’ya çıkıyoruz. Çöllerde kum boardu yapıyoruz. Nazca çizgileri üzerinde pırpır uçaklarla uçup, İnkalar için kutsal olan Titikaka Gölü’nde yerlilerle şahane bir gece geçirip yıldızları izliyoruz. Sonra Bolivya’da dünyanın en yüksek başkentiyle başlayıp, uçsuz bucaksız Uyuni Tuzlası’nı keşfediyoruz. Renkli göller, volkanlar ve flamingoları görüp Atakama Çölü üzerinden son ülkemiz Şili’ye geçiyoruz. Kıtanın en gelişmiş ülkesinde başkent Santiago’nun eğlenceli sokaklarında dolanıyoruz. Güney Amerika’nın en renkli şehri Valparaiso’nun bohem dünyasına dalıp, liman kentinde Neruda’nın izini sürüyoruz.

1.Gün: Lima
16 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Havalimanı’ndan 04:15’de kalkan Paris uçağı ile Paris aktarmalı olarak Lima’ya doğru yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde varacağımız Lima’da kısa bir yolculuk sonrası şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Biraz dinlenip özel aracımızla bizi Pasifik Okyanusu’nu tepeden gören restoranımıza geçiyoruz. Burada Peru’nun lezzetlerini tattıktan sonra otelimize dinlenmek için dönüyoruz. İsteyenler otelden yürüyerek Lima gece hayatına bir göz atabilirler.

 2.Gün: Lima
Sabah oteldeki kahvaltı ardından kendimizi Lima sokaklarına atıyoruz. Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki Lima’nın eski şehir merkezindeki Başkanlık Sarayı, Ana Katedral gibi önemli yapıları ziyaret ettikten sonra öğle yemeğine geçeceğiz. Yemeğin ardından şehri keşfetmeye bohem Barranco semtinden devam ediyoruz. Burası tarih boyunca sanatçıların ve şehrin önde gelenlerinin kaçıp nefes aldığı bir bölge olmuş. Renkli sokaklarda dolaştıktan sonra günü Peru’nun geleneksel Pisco Sour kokteyini tadacağımız bir yerli tavernada bitireceğiz.

 3.Gün: Ballestas Adaları-Huacachina
Sabah Lima’daki otelimizden ayrılarak bizi çöl ve ufak kasabalar arasından Ballestas Adaları’na götürecek olan yolculuğa başlıyoruz. Otobüs yolculuğu ardından Paracas limanına varıp sonra bize tekneyle denize açılıyoruz. 2 saat boyunca mağaralar arasından geçip, Darvin’e ilham veren mavi ayaklı sümsük kuşu dahil onlarca kuş çeşidini, fokları ve çeşitli hayvanları gözlemliyoruz. Öğle saatlerinde limana geri dönüp Pisco’daki bir lokantada öğle yemeği yiyeceğiz. Yemek sonrası ise çölün ortasında bir vaha olan Huacachina’ya doğru yola çıkıyoruz. Otelde biraz dinlenip ardından özel çöl araçları olan boogielere binip Ica çölüne doğru yola çıkıyoruz. Çöldeki dev kum tepelerinden kum boardları veya kızaklarla kaymaya başlıyoruz. (İsteyenler bodos yuvarlanabilirler de) Her inişimizde boogieler bizi diğer tepelere götürmek için gelip alacaklar. Günü çölde batırıp, akşam yemek için otele dönüyoruz.

4.Gün: Nazca Çizgileri-Lima
Sabah oteldeki kahvaltı sonrası Ica Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Kentin havaalanına vardığımızda gerekli işlemlerimizi yaptırıp ufak uçaklarımıza yerleşiyoruz. Kısa bir süre sonra muazzam bir çöl manzarasının üzerinde yükseliyoruz. Hala gizemi çözülememiş olan Nazca çizgileri üzerindeki 1 saatten uzun uçuşumuz başlıyor. Çöl üzerindeki bu uçuş esnasında astronottan, kertenkeleye yüzlerce yıl öncesi çizilmiş dev şekilleri gözlemleyeceğiz. uçuşun ardından Ica’da öğle yemeğine geçiyoruz. Yemek yedikten sonra ise Lima’ya otobüsümüzle geri dönüyoruz. Akşam yemeğini Lima’daki restoranımızda yedikten sonra otele dinlenmeye geçiyoruz.

 5.Gün: Cusco
Lima’dan sabah uçuşuyla İnkaların başkenti Cusco’ya gidiyoruz. Şehre vardıktan sonra otele yerleşiyoruz. Ardından ise öğle yemeği için restorana geçiyoruz. Yemek üzerine şehrin biraz dışında İnkalara ait Sacsayhuaman harabelerini ziyaret ediyoruz. Ardından Cusco’ya dönüp tarihi sokaklarını keşfe başlıyoruz. (Dikkat Lama çıkabilir). İnka, işgalci İspanyol ve Peru medeniyetine ev sahipliği yapmış şehirde Güneş Tapınağı, Cusco Meydanı ve Katedral gibi önemli yapıları ziyaret ediyoruz. Otele dönüp biraz dinlendikten sonra şehrin dar ve mistik sokaklarından geçerek restoranımıza varıyoruz. Yemek sonrası isteyenler bir gece turu atabilirler.

6.Gün: Kutsal Vadi-Pisac-Maras-Moray
Sabah kahvaltı sonrası otelden otobüsle İnkalara yüzyıllar boyu ev sahipliği yapmış ve İnka kültürünün merkezi olan Kutsal Vadi’ye doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız Pisac oluyor. Burada kurulan pazar alanını dolaştıktan sonra dev İnka harabelerini ziyaret ediyoruz. İnkaların tarım konusunda yüzyıllar öncesi yaptığı müthiş çalışmaları inceledikten sonra öğle yemeği için mola vereceğiz. Ardındansa İnkalar döneminde dağlar arasında oluşturulan setlerde güneşin suları buharlaştırması prensibiyle çalışan masalsı bir alan olan Maras Tuzlası’nı ziyaret ediyoruz Maras sonrası ise Moray’daki İnkalara ait tarım deneyi alanlarını ziyaret edeceğiz. Bu ziyaretin ardından dağlarından arasından geçen bir trene binip Machu Picchu’nun hemen altında yer alan otelimize yerleşeceğiz. Akşam yemeğinden sonra ertesi sabahın ilk saatlerinde göreceğimiz Machu Picchu için dinlenmeye çekileceğiz.

7.Gün: 22 Mayıs 2020 – Machu Picchu
Sabahın erken saatlerindeki kahvaltımızın ardından kısa bir otobüs yolculuğu ile gezginlerin kutsal mekanı olarak kabul edilen Machu Picchu’ya doğru hareket ediyoruz. Sabah saatlerinde varacağımız ikonik İnka şehrine ilk girenlerden oluyoruz. İnka İmparatoru’nun ikametgah noktası olan ve günde sadece 400 kişinin ziyaret edebildiği Huayna Picchu tepesine çıkıyoruz. Buradan şehri tepeden izledikten sonra aşağı inip Machu Picchu şehrini dolaşmaya başlıyoruz. Bu ziyaret sonrasında bulutların üzerindeki şehirle vedalaşıp Machu Picchu Pueblo’ya dönüyoruz. Öğle yemeği sonrası tepesi cam trenimizle Cusco’ya doğru yola çıkıyoruz. Eşsiz kutsal vadi manzaraları eşliğinde geçen yolculuğumuzu tamamlayıp Cusco’daki akşam yemeğinden sonra bu uzun gün ardından otelde dinlenmeye geçiyoruz.

8.Gün: Puno-Titikaka Gölü
Cusco’dan sabah uçuşuyla Juliaca şehrine gidiyoruz. Buradan kısa bir yolculukla Titikaka Gölü kıyısına, Puno limanına varıyoruz. Teknemize binip Uros’daki yüzen adalara doğru yola çıkıyoruz. İnkaların güneşin oluştuğu yer olduğuna inandıkları 4000m rakımdaki Titikaka, aynı zamanda üzerinde teknelerle seyahat edilen en yüksek rakımlı göl. Okul ve sağlık ocağının da olduğu bir köyü oluşturan yüzen adalardan birine yerleşip biraz dinleniyoruz. Adada yaşayan yerel bir aile ile öğle yemeğini yiyoruz. Yüzen adalarda yaşayan yerlilerin ev ve tekneleri için kullandığı sazları kesmelerine, balık ağlarını toplamalarına yardım ettikten sonra akşam yemeğini yine adada yiyeceğiz. Geceyi ise ada üzerindeki sazdan yapılmış evlerde geçireceğiz.

9.Gün: La Paz (Bolivya)
Günün ilk ışıklarıyla yola çıkıyoruz. Önce tekne ile kıyıya çıkıp oradan da otobüsümüzle PeruBolivya sınırını geçiyoruz. Sınırı geçtikten sonra kıtanın en eski uygarlıklarına ait Tiwanaku Harabeleri’ni ziyaret edeceğiz. Yerel bir lokantada yiyeceğimiz öğle yemeği sonrasında Bolivya’nın başkenti La Paz’a doğru yola çıkacağız. Dünyanın en yüksek başkenti La Paz gezimize önce bir teleferik turuyla başlıyoruz. Ardından şehrin dışındaki Ay Vadisi’nde rüzgarın oluşturduğu yer şekillerini ziyaret edeceğiz. Şehre dönüp kent meydanını ve çeşitli önemli noktaları gördükten sonra büyü malzemeleri satılan cadılar pazarı ziyaretiyle turumuzu tamamlıyoruz. Akşam yemek otelimize yakın bir restoranda olacak.

10.Gün: Uyuni Tuzlası
Sabah uçuşuyla La Paz’dan Uyuni’ye varıyoruz. 3 gün boyunca arazi araçlarıyla yapacağımız masalsı turumuz bir tren mezarlığı ile başlayacak. Mezarlıktan sonra Uyuni Tuzlası’nın uçsuz bucaksız beyazlığına giriş yapıyoruz. Dünyanın en büyük tuzlası olan Uyuni’de ilk durağımız dev kaktüslerle kaplı Incahuasi Adası. Kısa bir yürüyüşle adadan tuz gölünün/çölünün 360 derecelik manzarasını izlemek mümkün. Buradaki öğle yemeğinden sonra tuzladaki gezimize devam ediyoruz. Arada verdiğimiz fotoğraf aralarından sonra tuz madeni işletilen Colchani köyünü ziyaret edeceğiz. Gün batımını Uyuni Tuzlası’nda izledikten sonra geceyi geçirmek için tuzdan yapılmış otelimize varıyoruz. (Evet, neredeyse her yeri tuzdan inşa edilmiş bir binada kalacaksınız)

11.Gün: Uyuni Tuzlası
Uyuni maceramız bölgenin farklı yüzüyle bugün de devam ediyor. İlk durağımız San Cristobal Köyü. Bu köy dünyanın en büyük madenlerinden biri nedeniyle çökme tehlikesi yaşayınca taş taş sökülüp taşınıyor. Ardından çölün ve rüzgarın yarattığı doğal sanat eserlerini görmek için Rocas Vadisi’ni ziyaret ediyoruz. Bu manzaralar esnasında seyyar mutfakta hazırlanan öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Öğleden sonra ise renkli göletleri ve buralarda yaşayan flamingoları göreceğiz. Çevremizde ise barındırdığı sülfür, boraks gibi madenlerden dolayı gökkuşağı gibi görünen volkanlar olacak. Gün sonunda Bolivya-Şili sınırında, hiçliğin ortasında bulunan otelimize doğru ilerliyoruz. Akşam yemek otelimizde.

12.Gün: San Pedro de Atacama (Şili)
Sabah erken saatlerinde yola çıkıyoruz ve Eduardo Avaroa Doğa Koruma Alanı’na giriş yapıyoruz. Yolda şanslıysak bir lama türü olan vikunaları, tilkileri ve diğer bölgede yaşayan hayvanları gözlemleme şansımız olabilir. Bir süre sonra Sol de Mañana Gayzeri’ne varıyoruz. En aktif olduğu sabah saatlerinde ziyaret edeceğimiz gayzer seyahatimizin en yüksek rakımında, 5000m’de bulunuyor. Ardından ziyaret edeceğimiz Polques’de isteyenler öğle yemeğimiz hazırlanırken gayzerlerin ısıttığı sularla termal havuzlara girebilirler. Yemek sonrası ise içerisindeki bakteriler nedeniyle yeşil renkte olan, göllerin zümrütü olarak nitelenen La Laguna Verde’yi görüp Bolivya-Şili sınırına geleceğiz. Sınır geçişimizden sonra ise Atakama Çölü’nü ziyaret eden Belçika Kralı tarafından ay zeminine benzetilince Ay Vadisi olarak anılmaya başlayan bölgeyi ziyaret ediyoruz. Dünyanın en kuru bölgesinde günü batırıp otelimize geçeceğiz.

13.Gün: San Pedro de Atacama
Kahvaltının ardından dağlarda geçen 3 günün ardından dinlenmek veya San Pedro de Atacama kasabasını keşfetmek için serbest zamanımız olacak. Öğle yemeğinden sonra ise Atakama Çölü’yle vedalaşıp, bölgede son defa nefis manzaralar eşliğinde yol alıp havaalanına doğru yola çıkıyoruz. 2 saatlik bir uçuş sonrası Şili’nin başkenti Santiago’ya varıp otelimize yerleşiyoruz.

14.Gün: Valparaiso
Oteldeki kahvaltı ardından Santiago sokakları bizi bekliyor. Şehrin omurgasını oluşturan Bernardo O’Higgins Caddesi ile başlıyoruz dolaşmaya. Şehrin kurulduğu Santa Lucia Tepesi ve koloni döneminde kalma bazı yapıları gördükten sonra başkanlık sarayını ve güzel sanatlar müzesini ziyaret ediyoruz. Ardından şehri yukarıdan izleyebileceğiniz San Cristobal Tepesi’ne çıkıyoruz. Buradan şehrin popüler mahallelerine doğru geçip öğle yemeği yiyoruz. Öğle yemeğinden sonra şehrin tadını çıkartmak ve sokakları keşfetmek için serbest.

15.Gün: Valparaiso
Sabah otelden ayrılıp Şili’nin en önemi liman kenti Valparaiso’ya doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık bir saatlik yolculuğumuz sonunda vardığımız Valparaiso bizi rengarenk sokaklarıyla karşılıyor. Güney Amerika’nın en güzel sokak sanatı örneklerini görebileceğiniz şehir merkezi Unesco Miras Listesi’nde bulunuyor. Şehrin bohem havasını soluduktan sonra okyanusun lezzetli ürünlerinin tadına bakmak için bir ceviche lokantasında öğle yemeği molası veriyoruz. Yemek sonrası ise şehrin sakinlerinden olan, Nobel ödüllü Şilili şair Pablo Neruda’nın müzeye dönüştürülen evini ziyaret ediyoruz. Şairin deniz sevgisinden dolayı bir gemi şeklinde inşa edilen evini gezdikten sonra Santiago’ya dönüş yolculuğumuz başlıyor. Akşam yemek sonrasında Güney Amerika’daki son gecemizi geçirmek için otele dönüyoruz. Ertesi sabah İstanbul uçuşumuz için havaalanına doğru yol alıyoruz.

TURA DAHİL OLAN HİZMETLER
• Air France ile İstanbul-Paris- Lima ve KLM ile Santiago- Amsterdam-İstanbul ekonomi sınıfı gidiş-dönüş havayolu ücreti
• Dış hat havalimanı vergileri
•Lima-Cusco, Cusco-Puno, La Paz-Uyuni, Calama-Santiago iç hat uçuşları
• 15 gece programda ismi belirtilmiş otellerde 2 kişilik odalarda oda/kahvaltı konaklama
• Yurt dışındaki tüm havaalanı / otel / havaalanı transferleri • Özel otobüs ulaşımı
• Machu Picchu ve Huayna Picchu Turu
• Lima Turu
• Nazca Çizgileri Uçuşu
• Cusco şehir turu
• Ballestas Adaları Tekne Turu
• Huacachina’da kum boardu ve boogie gezisi
• Titikaka Gölü’nde yüzen adalarda 1 gece konaklama ve aktiviteler
• La Paz şehri gezisi
• Uyuni Tuzlası ve çevresinde 3 günlük özel 4×4 araçlarla tur ve tuz otelde konaklama
• Atakama Çölü gezisi
• Santiago şehir turu
• Valparaiso’da graffiti turu ve Pablo Neruda’nın evini ziyaret
• Programda belirtilen tüm geziler ve aktiviteler
• Programda belirtilen tüm müze, milli park ve ören yeri giriş ücretleri
• 15 öğle yemeği
• 16 akşam yemeği
• Tüm bahşişler (Gezi boyunca şoför ve rehber için bahşiş toplanmayacaktır)
• Yurt dışı çıkış harcı
• Zorunlu seyahat sigortası
• Seyahatimizde hiçbir ekstra tur satışı yoktur.

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
• Kişisel ihtiyaçlar
• Her türlü alkollü ve alkolsüz soğuk–sıcak içecekler
• Çamaşır hizmetleri
• Telefon aramaları
• Fazla bagaj ücretleri

Uçuş Bilgileri
AF 1391 16 Mayıs İstanbul-Paris Kalkış: 04:15 Varış: 06:55 AF 480 16 Mayıs Paris-Lima Kalkış 10:30 Varış 16:00
KL 702 31 Mayıs Santiago- Amsterdam Kalkış: 10:50 Varış: 10:05 KL 1613 1 Haziran Amsterdam-İstanbul Kalkış: 11:40 Varış: 16:00


GEZİ HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR

• Patika.Travel doğal afet, ani hava değişikliği gibi elde olmayan nedenlerden dolayı programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
• Programa 18 yaşında küçükler katılamazlar.
• Programa tansiyon, kalp yetmezliği, astım, kilo fazlası gibi sağlık sorunları olanların katılmaları önerilmemektedir.
• Gezimizin kontenjanı 15 kişiyle sınırlıdır.
• Elde olmayan sebeplerle otel değişikliği durumunda benzer veya daha yüksek kalite otellerde konaklama sağlanacaktır.
• Ödeme seçenekleri ve kredi kart taksit imkanları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
• İptal şartları için sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.
• Peru, Bolivya ve Şili Türk Vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

 

*Not: Bu program TÜRSAB (A-10365 ) nolu Goenka Travel tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.


Bilgi ve Rezervasyon için:

Tel: 0212 359 58 13
E-mail: bugezi@bumed.org.tr