Murat Yankı’89 ile Edirnekapı’dan Haliç’e

Tamamen kent dokusu içinde gerçekleştirilecek gezinin başlangıç noktasını, Edirnekapı’daki surların hemen yanında bulunan Mihr-î-Mâh Sultan Camii oluşturuyor. Kurucusu adından da anlaşıldığı gibi Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’dır. 1562-1565 yılları arasında yapılan anıt Mimar Sinan eseridir. Camii ziyareti sonrası Doğu Roma zamanında yapılmış Edirnekapı surlarını dışarıdan görüyor, rehberimizin anlatımıyla tarihini dinliyoruz. İstanbul’un etrafını çeviren surlar tarihte 5. yüzyıldan başlayarak inşa edilmiş, yıkılmalar ve yeniden yapmalarla dört defa elden geçmiştir.
Edirnekapı’daki surların sonrasında tarihi gezimizin devamında Kariye Müzesi bulunmaktadır. Kariye Müzesi’ne, Ortodokslar hac önemi verir. Son Bizans döneminin en görkemli resim koleksiyonu, bugün Kariye Müzesi adı verilen Khora Manastırı Kilisesindedir. Kariye müzesi, duvarlarındaki fresk ve mozaikleriyle, mozaiklerde Hz. İsa ve Meryem’in hayatı tasvir edilmesiyle ünlüdür.
Gezimizin bir sonraki durağı Tekfur Sarayı’dır. Sarayın önemi, bugüne kadar ayakta kalan tek Bizans Sarayı olmasıdır. Bizans İmparatoru Konstantinos Porfirogennetos tarafından yapılmıştır. Kralların taç giydiği yapı olarak önem kazanır.
Tekfur Sarayı ziyaretimiz sonrası tarihi durağımız Mimar Sinan’ın eseri olduğu belirtilen İvaz Efendi Camii’dir. Sonraki durağımız caminin hemen yakınındaki Anemas Zindanları. Haliç’e yakın eski surlara bitişik inşa edilmiş, Bizans’tan günümüze ayakta kalan tek yer altı zindanı olan, tarihi ve mimari özellikleriyle başka örneği bulunmayan Anemas Zindanı, adını Arap asıllı Bizans askeri olan Mihael Anemas’tan alır.
Haliç tepelerindeki bir diğer önemli Osmanlı yapısı ise Kazasker İvaz Efendi Camii’dir. Bizans’ın son imparatoru 11. Konstantin’in fetihten hemen önce çarpışırken görüldüğü Eğrikapı’nın hemen yanında bulunan bu cami 1585 yılında yapılmıştır ve Mimar Sinan yapı külliyatının parçası olarak kabul edilmektedir.
Bu noktadan Haliç kıyısına devam ediyor, gezimizi Balat semtinde, Haliç kıyısında sonlandırıyoruz.


Buluşma yeri: Mihrimah Sultan Cami, Edirnekapı
Buluşma saati: 10.00

 

Fiyata dahil olanlar:
• Murat Yankı rehberliği
• Kulaklık sistemi
• Yol üzerinde ödenecek bahşişler

Hariç olan hizmetler:
• Kariye müzesi giriş ücreti (müze kart tavsiye edilir)
• Kişisel harcamalar

* Gezinin bitiş saati 15.00 olarak planlanmıştır.
**Müze girişi Müzekart sahipleri için ücretsizdir ya da müze giriş ücretini misafirlerimiz kendileri ödeyebilirler. (Müze giriş ücreti: 45TL)

*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr