Kemaliye, Divriği, Sivas

16 – 19 Mayıs 2019

1. Gün : KEMAH KALESİ, YEŞİLYURT KÖYÜ, KEMALİYE
Sabah saat 06.10’da Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Erzincan’a uçuyoruz. Havaalanında araçlarımıza yerleştirdikten sonra ilk olarak Kemah’a gidiyoruz. Kemah kalesine giden vadi içindeki patikada yürüyüş yaptıktan sonra Kaleye çıkacağız. Tünellerde geçerek çıkacağınız kalenin vadiye bakan manzarası harika. Sonrasında Yeşilyurt Köyü’ne uğrayacağız. Yeşilyurt Köyü bir vadi içine kurulmuş yeşillikler arasında kırmızı çatılarıyla mükemmel bir manzara sunan özgünlüğünü korumuş bir köy. Evler ve köyün kendisi özellikle fotoğraf severlerin çok hoşuna gidecek. Burada tavan işlemesi ile benzeri olmayan Yeşilyurt Köyü camisini de ziyaret ettikten sonra Kemaliye’ye gidiyoruz.Otele yerleştikten sonra Kemaliye’yi tanıma turları yapabiliriz. Akşam yemeği otelde.

2. Gün : SIRAKONAK, APÇAĞA KÖYÜ YÜRÜYÜŞÜ, HACCA BAĞLARI, ETNOGRAFYA MÜZESİ
Sabah kahvaltı sonrasında Fırat Nehri manzarası eşliğinde kıvrılan yollardan ilerleyerek Sırakonak Köyüne gidiyoruz. Sokakları ve özgün mimari dokusuyla sizi etkileyecek köy gezisinin sonrasında “Orda bir köy var” şiirine konu olan ve Şair Ahmet Kutsi TECER’in köyü, Apcağa köyüne muhteşem bir doğa yürüyüşü ile ulaşıyoruz. Yürüyüş hep yokuş aşağı ve bol manzaralı bir patikada yapılıyor. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş ( ki bu yürüyüş fotoğraf molası vere vere süre olarak uzayabilir) Kaya Başı kır kahvesinde bitiyor. Kemaliye’yi kuş bakışı görebileceğiniz bu kahvede biraz dinlendikten sonra Apçağa Köyü’nü gezip Ahmet Kutsi TECER kültür evini ziyaret ediyoruz. Sonrasında buradan ayrılıp Kırkgöz mesire alanına mangal keyfi yapmaya gidiyoruz. Burada öğle yemeğimizi aldıktan sonra Hacca bağları yürüyüşü ile aracımıza ulaşıyoruz. Tekrar şehir merkezine dönüp eski bir kilise binası olan Kent Etnoğrafya müzesi gezisiyle günü bitiriyoruz. Akşam yemeğimizi bir çiftlikte alacağız. Yöresel yemekler ve neler neler.

3. Gün : TAŞ YOLU, KEMALİYE ŞEHİR MERKEZİ VE KARANLIK KANYON
Kahvaltı sonrası yürüyerek Kemaliye şehir merkezi, hamam, değirmen, Taşdibi Mahallesi, Zincirli Kaya, Mani Yolu, Seyt Ali parkını kapsayan gezimizi tamamlıyoruz. Doğa tarih müzesini ziyaret ettikten sonra bu gezinin en eğlenceli aktivitelerinden birini yapacağız. Karanlık Kanyon’u tepeden göreceğimiz noktaya traktör ile çıkış yapıyoruz. Traktörün arkasındaki römork çok konforlu değil belki ama gezimize ayrı bir renk katacağı kesin. Yaklaşık yarım saatlik yolculuğun ardından kısa bir yürüyüşle Karanlık Kanyonun üstüne varıyoruz. Artık burada şair mi olursunuz aşık mı olursunuz bilemeyiz. Bildiğimiz bu muhteşem manzara karşısında dudaklarınızın uçuklayacağı. Tabi bazılarınızın yükseklikten dolayı dudakları uçuklayabilir. Öğle yemeğimizi yine kanyonun tepe noktasında aldıktan sonra bu defa kanyonu tekne ile gezeceğiz. Yukarıdan aşağıya baktık sıra aşağıdan yukarıya bakmakta. Sonrasında Taşyolu’nda yürüyüp buranın hikayesini dinleyeceğiz. Bugün Kemaliye’deki son günümüz yöresel alışverişinizi yapmanızı öneririz:) Akşam yemeği otelde, yemekten sonra isteyenlerle gece şehir turu yapabiliriz.

4. Gün : BAĞIŞTAŞ KÖYÜ, DİVRİĞİ, ULU CAMİİ, KANGAL ÇİFTLİKLERİ, SİVAS, DÖNÜŞ
Kahvaltı sonrası otelden çıkış yapıp Kemaliye’den ayrılarak dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. İlk önce Kemaliye’nin yakınında Fırat Nehri kenarında kurulu Bağıştaş köyünde bir fotoğraf molası vereceğiz. Tren hattının yanına kurulu bu köy ve çevre manzarası görülmeye değer. Daha sonra Divriği’ye doğru yolumuza devam edeceğiz. Buradaki ilk durağımız Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki camii ve hastanesini görmeden bu dünyadan göçmemek gerekiyor. Camii ve Darüşşifa’da detaylı anlatımdan (Camide restorasyon çalışmaları devam ettiği için içini gezemeyeceğiz. Dışarıdan görebileceğiz.) sonra yöresel Divriği yemeklerinden hazırlanan öğle yemeğimizi alacağız. Yemekten sonra Kangal köpeği çiftliğine uğruyoruz. Dünyaca ünlü kangal köpeklerinin nasıl yetiştirildiğini göreceğiz ve onlar hakkında bilgi alacağız. Daha sonra Sivas merkeze gidip şehir turu yapıyoruz. Gök Medrese, Çifte Minareli Medrese, Kongre Binası göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği Köfteci Ahmet’te alındıktan sonra Sivas Havaalanı’na geçiyoruz. 21:20′teki Pegasus Havayolları uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na döneceğiz.

TUR FİYATLARI
BÜMED Üye: 1.529 TL
Misafir: 1.599 TL

FİYATA DAHİL OLANLAR
• Profesyonel rehberlik hizmeti
• Gidiş – dönüş havayolu ulaşımı
• 3 gece konaklama
• Tüm ulaşımlar
• 3 kahvaltı, 4 öğle yemeği ve 3 akşam yemeği
• Fırat Nehri tekne turu
• TÜRSAB zorunlu seyehat sigortası
• Yöresel rehberlik hizmeti

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
• Müze ve ören yeri girişleri
• Son gün akşam yemeği
• Yemeklerde alınan içecekler
• Otel ekstraları
• Kişisel harcamalar.

Not: Bu program TÜRSAB (A-4709) nolu Bukla-Mania Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr