Frigya

İstanbul’dan Kral Midas’ın topraklarına bir medeniyet rotası

Tüm büyük uygarlıklar su ile ilişkili olarak kurulurlar. Antik ismi Sangarios olan Sakarya Irmağı da buna bir örnek oluşturur. Öyle ki, Osmanlı’nın dahi Anadolu’ya geldikten sonra Bilecik yakınlarındaki Söğüt’ü yerleşim yeri olarak belirlemesinin temelinde Sakarya Irmağı vardır. Osmanlı’dan çok daha önce, MÖ 1200’lerde ise olasılıkla Avrupa’dan gelen Frigler bu bölgede yerleşimler ve bir uygarlık kurmuşlardır. Frigler öylesine bir refah seviyesine varmışlardır ki, efsanevi kralları Midas’ın zenginliği ve altına düşkünlüğü dillere destan hale gelmiştir. Burası ayrıca bir Ana Tanrıça toprağıdır. Friglerin Ana Tanrıçası Kibele Avrupa için öylesine önem kazanmıştır ki Roma Ordusu’nu büyük komutan Hannibal’ın elinden çekip alan Frigya’ya kadar gelip Romalıların götürdüğü Kibele taşı olmuştur.

REHBER : MURAT YANKI

1.Gün –
Sabah saat 6:00’da buluşuyoruz ve saat 06:30’da İstanbul’dan otobüsle yola çıkıyoruz. Çok önemli ve tarihsel bir kent olan, hatta Roma İmparatorluğu’nun Roma’dan sonra, İstanbul’dan önceki başkenti İzmit’te mola veriyoruz. Antik dönemdeki ismi Nikomedia olan kentte, Sultan Abdülaziz döneminde, İzmit merkezde İstanbul dışına inşa edilen ilk saray olma özelliği taşıyan Kasr-ı Hümayun Sarayı, Arkeoloji Müzesi, 1888 – 1894 yılları arası İzmit Valisi olan ve Osmanlı’nın ilk yol ve köprü mühendisi olarak kayıtlara geçen Selim Sırrı Paşa’nın konağı, Saatçi Ali Efendi Konağı, İzmit Saat Kulesi gibi yapıları görüyoruz. Buradan Bilecik yakınlarındaki eski bir Osmanlı kenti olan Osmaneli’nde bir mola veriyor ve gün sonunda Eskişehir’e varıyoruz. Geceleme ve akşam yemeği Eskişehir’de.

2.Gün –
Sabah saatlerinde Eskişehir’i keşfe çıkıyoruz. Eskişehir turunda, Devlet Demiryolları işletmesinin kurucusu, İstiklal Savaşı kahramanı, binlerce Musevi’yi, Paris büyükelçiliği yaptığı sırada soykırımdan kurtaran Behiç Erkin’in mezarını ziyaret ediyoruz. İlk milli otomobil Devrim ile ilk milli lokomotif Karakurt’u görüyor, Öğleden sonra ise güneye yöneliyor, Midas Şehri olarak da tanınan, Frigya’nın kalbi, en önemli panteonu, ana tanrıça Kibele’ye adanmış Yazılıkaya anıtını ziyaret ediyor ve günü, Ortaçağ Türk dünyasının büyük kahramanı, Seyit Battal Gazi’nin adeta bir akropol görünümünde olan külliyesiyle sonlandırıyoruz. • Geceleme ve akşam yemeği Eskişehir’de.

3.Gün –
Kuzey Frigya’daki yolculuğumuz, batıya, bir diğer ana tanrıça kenti Pessinus’a doğru sürüyor. Romalıları, Hannibal’in Kartaca’sının elinden kurtardığına inanılan, MÖ 204’te buradan Roma’ya götürülmüş kutsal Kibele taşının mekanı Pessinus antik kenti kalıntılarını gördükten sonra Sivrihisar’a doğru yol alıyoruz. Burada, Orta Anadolu’nun en güzel ahşap anıtlarından Sivrihisar Ulu Camii, Zaim Ağa Konağı, Ermeni Kilisesi ve Sivrihisar Uçağı’nı görüyor ve Anadolu platosu boyunca Frig Uygarlığı’nın başkenti Gordion’a yol alıyoruz. Yassıhöyük olarak da bilinen Gordion antik kentini ve Anadolu’nun en büyük tümülüsü, MÖ 7. yüzyılda yaşamış efsanevi Kral Midas’ın mezarı olan yapıyı gördükten sonra turumuzu sonlandırıyoruz. Sonrasında Ankara Havalimanı’na yola çıkıyoruz ve Türk Hava Yolları TK2981 seferi ile İstanbul Havalimanı’na saat 21:05’te yola çıkıyoruz. Varış: 22:05.

 

FİYATA DAHİL OLANLA

  •   Dünya Değişmeden rehberlik hizmetler
  •  Lüks otobüs ile ulaşım
  • 2 gece konaklama
  • 2 kahvaltı, 2 öğle yemeği, 2 akşam yemeği
  • Programda belirtilen tüm gezi yeri girişleri
  • Yerel rehberlik hizmetleri

FİYATA DAHİL OLMAYANLA

  • Kişisel harcamalar
  • Programda belirtilmeyen yemekler
  • Ankara – İstanbul dönüş uçak biletleri


*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.


Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr