Hitit Başkenti Hattuşaş

1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Hattuşa (Çorum, Boğazköy), Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur. Önceleri ilk sahipleri olan Hattiler tarafından “Hattuş” olarak adlandırılan şehir, Hitit egemenliğine geçtikten sonra “Hattuşa” adını aldı. M.Ö. 1700’lerde Kuşşara şehrinin kralı Anitta tarafından alınan Hattuşa, yine Anitta tarafından yıkıldı. Yazılı kayıtlarda Anitta ilk Hitit kralıdır. Yaklaşık yüzyıl kadar sonra şehir, I.Hattuşili tarafından tekrar kurularak 400 yıldan uzun bir süre hüküm sürecek olan bir uygarlığın başkenti haline getirildi. Günümüzde görülebilen ve büyük çoğunluğu Büyük Kral IV. Tudhaliya dönemine ait olan kalıntılar arasında tapınaklar, kraliyet konutları ve surlar bulunmaktadır. Hattuşaş’ı ve Ankara’yı görmeye gidiyoruz.

1.Gün –
İstanbul Atatürk Havalimanı iç hatlarda THY kontuarında saat 06:00’da buluşma. TK2122 sefer sayılı uçağımız ile saat 07:00’de Ankara’ya uçuş, yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonrası 08:10‘da Ankara’ya varış.  Ardından Anadolu Medeniyetleri Müzesi (Hitit Müzesi) ziyareti. Burada yapacağımız, Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar Anadolu’da yaşamış medeniyetler hakkında kronolojik bir sırayla sergilenen koleksiyonların ziyareti sonrası, Kaleiçi Kınacızade Konağı’nda öğle yemeği. Sonrasında Anıtkabir; Türk ulusunun kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara Rasattepe’de bulunan anıtsal mezarına ziyaret. Akşamüstü Gordion Hotel’e yerleşme, akşam yemeği ve geceleme otelde.

2.Gün –
Sabah kahvaltıdan sonra Hattuşaş ziyareti için otelden ayrılış. Anadolu’nun en eski ve en önemli medeniyetlerinden olan, yaklaşık 400 yıl Hititler’in veya bilinen diğer adıyla Etiler’in başkenti olan Hattuşaş’ı ziyaret. Öğle yemeği bölgedeki Aşıkoğlu Restaurant’ta. Yemek sonrası Hitit İmparatorluğu devrinde önemli bir din merkezi olan Alacahöyük ziyareti. Akşamüstü, Dalgıçlar Otel’e yerleşme, akşam yemeği ve geceleme.

3.Gün –
Kahvaltıdan sonra, Ankara’ya hareket, varışla birlikte Kurtuluş Savaşı Müzesi ziyareti. Ardından I. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası ziyareti sonrası, Etnografya Müzesi ziyareti; Türkiye’de müze binası olarak yapılan ilk yapıdır. Müzenin önünde bulunan bronzdan yapılmış at üzerinde Atatürk heykeli 1927 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından yapılmıştır. Halktan toplanan eserlerle 18 Temmuz 1930 tarihinde halkın ziyaretine açılan müzede Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait dokuma örnekleri (halı-kilim), maden sanatı örnekleri ve bakırcılığa ait araç ve gereçler, kahve kültürü konulu sergi, kaşıklar, Türk odası ve sünneti töreni konulu sergiler ile Türk çini, seramik, cam, silah, yazma eserler, levhalar ve Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait seçkin ahşap eserlerinin ziyareti. Öğle yemeği Hacıbey’de alındıktan sonra Ankara Esenboğa Havaalanı’na transfer ve TK2155 sefer sayılı uçuş ile 16:10’da hareket, 17:30’da İstanbul’a varış.

 

FİYATA DAHİL OLANLAR

  • Dünya Değişmeden rehberlik hizmetleri
  • Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Alacahöyük, Boğazkale, Hattuşaş, Etnografya Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi girişleri
  • 2 sabah, 3 öğle, 2 akşam yemeği
  • Sigorta
  • Tüm transferler

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

  • Kişisel harcamalar
  •  Programda belirtilmeyen yemekler
  • İstanbul – Ankara, Ankara – İstanbul gidiş-dönüş uçak biletleri
  • İzmir – Ankara, Ankara – İzmir gidiş-dönüş uçak biletleri

 

*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

 

Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr