Likya Yolu

Tur Lideri: Yuchi Pirim

Şehrin tüm gürültüsünü ve karmaşasını arkada bırakıp 4 günlüğüne doğa ananın kucağına gidiyoruz. Dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotasından birisi olan ve Türkiye’nin cennet koylarının olduğu Fethiye-Antalya arasında 539km boyunca uzanan Likya Yolu, doğasının yanında 2500 yıllık tarihi ile de sizi büyüleyecek. Rotamızda Likya Yolu’nun en etkileyici yerlerinden Ölüdeniz- Kelebekler Vadisi – Kabak Koyu – Kaş – Kekova ve Kaleköy olacak. Ölüdeniz’e Ovacık’tan tepeden bakıp, Kelebekler Vadisi’ne karşı günü batıracağız. Kabak Koyu’nda sakinleyip, Kaş’ın keyfini çıkaracağız. 2000 yıllık Kekova batık şehrinin üzerinde kanolarımızla kürek çekip, Türkiye’nin en güzel köylerinden biri olan Kaleköy’de öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Doğaya dönüp bolca huzur depolayacağımız bu seyahatten sonra şehre dönmek oldukça zor olacak.

1.Gün: İSTANBUL > DALAMAN Ölüdeniz ve Kayaköy
Yürüyüş: 6 km / Süre: 2,5 saat / Zorluk: Kolay
Sabah 7.30’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Hava Yolları kontuvarı önünde buluşup PC 2284 uçuş numaralı 08:50 uçağıyla Dalaman’a doğru yola koyulup 10.10’da Dalaman’a varıyoruz. İlk durağımız 2500 yıllık Amintas Kaya mezarları sonrasında 1924 mübadelesinde terk edilen Rum Köyü Kayaköy’e doğru yola çıkıyoruz (1,5 saat). Öğle yemeğimizi Kayaköy’de odun ateşinde pişen gözlemelerimizi yedikten sonra yaklaşık 2,5 saat sürecek (6 km) yürüyüşümüze başlıyoruz. Terk edilen evlerin arasında başlayan rotamızın ilk 40 dk’lık kısmı tırmanış ama tepede bizi Gemiler Adası manzarası bekliyor. Rotanın bundan sonraki kısmı düzlük ve iniş, karşımızda da hep deniz var. Yürüyüşün bitiminde günün yorgunluğunu atıp serinlemek için Ölüdeniz’e giriyoruz. Ardından aracımızla Kayaköy’de ilk gün konaklayacağımız Makri Pansiyon’a dönüyoruz. Akşama havuz başında mangal var.

2.Gün: VACIK – FARALYA Kelebekler Vadisi
Yürüyüş: 14 km / Süre: 6 saat / Zorluk: Kolay
Bugün yolumuz uzun o yüzden sabah erkenden yollara düşüyoruz ve aracımızla Likya Yolu’nun resmi başlangıç noktası olan Ovacık’a doğru yola koyuluyoruz. 14 km’lik rotamız Kozağaç ve Kirme köyleri üzerinden Faralya. Ölüdeniz manzaralı 3 saatlik orta tempolu tırmanışın ardından öğle yemeğimizi Kozağaç’ta yerel ürünlerle yapılan ev yemekleri ile bir köy evinde alıyoruz. Yemekten sonra rotamız yer yer düzlük ama çoğunlukla iniş şeklinde. Tüm trekking toplam yaklaşık 6 saat civarında sürecek ve yürüyüş boyunca bir yanımızda masmavi Akdeniz diğer tarafımızda ise yemyeşil dağlar olacak. Kirme Köyü’den Faralya’ya inerek bugünkü rotayı sonlandıracağız. Yürüyüşün ardından soluğu yine denizde alacağız, bugünkü plajımız Kıdrak. Gün batımı ve akşam yemeği için otelimize dönüyoruz. Konaklamamız Faralya Onur Motel’de.

3.Gün: FARALYA > KABAK > KAŞ Aktaş Plajı
Yürüyüş: 4 km / Süre: 2 saat / Zorluk: Orta

Otelimizdeki kahvaltımızın ardından Aktaş Plajı’na doğru 2 saat sürecek yürüyüşümüze başlıyoruz. Rotanın ilk kısmında yer yer sert çıkışlar olsa da, çıkışın sonunda muhteşem bir Kelebekler Vadisi manzarası bizi bekliyor. Tam anlamıyla doğanın içinde hissedeceğimiz 2 saatlik yürüyüşün sonunda Aktaş Plajı’nda deniz molası ile serinliyoruz. Sonrasında aracımıza dönüp öğle yemeği için Kabak Koyu’na geçiyoruz. 3 günde 24 km yürüyerek turun trekking faslını burada bitiriyoruz. Artık istikametimiz Kaş! Yorucu geçen 3 günün ardından serbest zamanı hak ettik. Otelimize yerleştikten sonra kendimizi Kaş sokaklarına atıyoruz. Akşam yemeğimizde Pell’s in efsane lezzetleri bizi bekliyor. Yemekten sonra Kaş gecelerindeyiz.

4.Gün: KAŞ > KEKOVA>İSTANBUL Kayaking – Kaleköy
Kürek: 9km / Süre: 3 saat / Zorluk: Kolay
Otelimizdeki kahvaltının ardından check-out işlemlerimizi yapıp Kekova’ya doğru yola çıkıyoruz. M.Ö 5.yy’da önemli bir ticari ve askeri üs olan Kekova limanı 2.yy’daki depremlerden sonra sular altında kalıyor. Bizler de kanolarımıza atlayıp 2500 yıllık turkuaz sular altındaki bu tarihe daha yakından göz atacağız ! Kürek çekmekten yorulduğumuzda ise Türkiye’nin en güzel köylerinden biri olan Kaleköy’de bir mola vereceğiz. Bu köye karadan ulaşım yok tek ulaşım denizden! Kaleköy’de öğle yemeğimizi alıp üzerine ev yapımı dondurma dondurmamız ile manzaranın tadını çıkaracağız. Ardından Kaş’a dönüp biraz dinlendikten sonra 16.30’da Dalaman Havalimanı’na doğru yola çıkıyoruz. İstanbul’a geri dönüşümüz 20.45’te.


FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

•Pegasus Hava Yolları ile S.Gökçen Dalaman, Dalaman- S.Gökçen ekonomi sınıfı gidiş dönüş havayolu ücreti
•3 gece programda ismi belirtilmiş otellerde veya aynı standartlardaki yerlerde oda/ kahvaltı konaklama
•Seyahat süresince transfer hizmetleri
•Programda belirtilen tüm geziler ve aktiviteler
•Programda belirtilen tüm müze, milli park ve ören yeri giriş ücretleri
•4 öğlen yemeği
•3 akşam yemeği
•Tüm bahşişler (Gezi boyunca şoför ve rehber için bahşiş toplanmayacaktır)
•Profesyonel rehberlik hizmeti
•Zorunlu seyahat sigortası
•HİÇ BİR EKSTRA TUR SATIŞIMIZ YOKTUR.


FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

• Kişisel ihtiyaçlar
• Yemeklerde alınan içecekler
• Çamaşır hizmetleri
• Telefon aramaları
• Fazla bagaj ücretler

Gidiş : PC 2284 7 Mayıs S.Gökçen>>Dalaman Kalkış 08:50 Varış 10:10
Dönüş : PC 2293 10 Mayıs Dalaman>>S.Gökçen Kalkış 20:45 Varış 22:00


GEZİ HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR

•Tansiyon, kalp yetmezliği, astım, kas/eklem problemleri ve kilo fazlası gibi sağlık sorunları olanların kayıt öncesi bu sıkıntılarını Patika.Travel ile paylaşmaları istenmektedir. Yapacağımız aktivitelerin içeriği ve sizleri zorlama durumuna dair fikir birliğine varmamız gerekmektedir.
•Patika.Travel doğal afetlerden ve hava durumundan dolayı programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
•Programa 15 yaşından küçükler katılamazlar.
•Gezimizin kontenjanı 18 kişiyle sınırlıdır.
•Ödeme seçenekleri ve kredi kart taksit imkanları için ödeme seçenekleri tablosunu inceleyebilirsiniz.
•İptal şartları için sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.

 

*Not: Bu program TÜRSAB (A-10365 ) nolu Goenka Travel tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.


Bilgi ve Rezervasyon için:

Tel: 0212 359 58 13
E-mail: bugezi@bumed.org.tr