Moğolistan: Bilinmeyen Diyar

Cengiz Han’ın vatanı kadim ülke Moğolistan, tarihinde dünyanın en büyük imparatorluğunun merkezini barındırsa da daha sonra gerileyen uygarlığına rağmen kendi özünü oluşturan göçebe yaşamını da hep korumaya çalışmıştır. Ancak, son yirmi yılda ilerleyen teknoloji şehir yaşamını gençler için çekici kıldı ve Ulan Batur ciddi miktarda göç alarak büyümeye başladı. Buna rağmen şehrin sınırlarını aştığınızda ise binlerce yıllık tarih, kültür ve doğanın sert yüzü karşılıyor. Biz ise yıllar önce yaptığımız gezilerin rehberliğinde, gerçek Moğolistan’ı göçebelerin izinde adım adım takip ediyoruz.

Dağlarına elektrik gelmeden, çöllerine beton yığınlar dikilmeden, kartalları kafeslere düşmeden, şamanları gösteri cambazları olmadan, atlarına eyer vurulmadan, kısacası Dünya Değişmeden, Moğolistan’ı ziyarete gidiyoruz

1.Gün – 

Saat 16:00’da rehberimizle havaalanında buluşma. Check-in ve bagaj işlemlerinden sonra Ulan Batur’a giden uçağımızla saat 19:10’da yola çıkıyoruz.

2.Gün –

10:05’te Ulan Batur’a varışımızda havaalanında yerel rehberle buluşmanın ardından özel aracımızla otelimize transfer ve yerleşme. Öğleden sonra şehir turuna çıkıyoruz. Sukhbataar Meydanı, Cengiz Han Heykeli, Ulusal Tarih Müzesi, Zaisan Anıtı’nı ve panoramik Ulan Batur şehir manzarasını görüyoruz. Ardından Moğol halk müziği dinletisine gidiyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra otele dönüş. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

3.Gün – 

Otelde kahvaltıdan ve check-out işlemlerinden sonra özel aracımızla yola çıkıyoruz. Ulan Batur’dan 370 kilometre uzaklıkta, Orhun Nehri’nin etrafında bulunan Orhun Vadisi’nde, Türklerin bilinen ilk alfabesi Orhun Alfabesi’ni ve Göktürkler tarafından yazılmış Orhun Yazıtları’nı görüyoruz. Sonrasında Türk tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Bilge Han’ın anıtını ve Türk devletleri tarafından kurulup, gözetleme evi olarak kullanılan kalıntılar olan Shivee Ovoo’yu gördükten sonra Khushuu Tsaidam Kampı’nda yörük çadırlarında konaklıyoruz. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

4.Gün – 

Kahvaltıdan sonra, Cengiz Han’ın oğlu ve mirasçısı Ögeday Han tarafından kurulan ve 140 yıl boyunca Moğolistan’ın başkenti olan Karakurum’a geçiyoruz. Budist ayinlerini görmek için müze olarak da kullanılan Erdene Zuu Manastırı’na gidiyoruz. Öğleden sonra Elsen Tasarkhai kum tepelerini göreceğiz.  Akşam konaklama ise, bir göçebe ailenin çadırında. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

5.Gün – 

Sabah Elsen Tasarkhai kum tepeleri turumuza devam ediyoruz. Akşam beraber kalacağımız göçebe aileyi ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra develerle kum tepelerini gezeceğiz. Akşam yemeğinde göçebe aile ile Moğollar’a özgü mangalda horhog yiyeceğiz. Akşam konaklama bir göçebe ailenin çadırında. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

6.Gün – 

Bugün kahvaltıdan sonra Prezewalski yaban atlarını görmek ve zengin doğasını görmek için Khustai Ulusal Park’ına gidiyoruz. Ardından göçebe kampına geçerek, çadırlarda konaklıyoruz. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

7.Gün – 

Sabah erken saatte kahvaltıdan sonra Ulan Batur’a doğru yola çıkıyoruz. Öğleden sonra göçebelerin yaşamına tekrar şahit olabilmek için Moğol Göçebe Gösterisi seyretmeye gidiyoruz. Sonrasında Ulan Batur’a varış, otele check in ve serbest zaman. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

8.Gün – 

Kahvaltıdan sonra 40 metre uzunluğundaki Atlı Cengiz Han Heykeli’ni görmeye gidiyoruz. Ardından Tonyukuk Heykeli’ni göreceğiz. Öğleden sonra Şaman ayinine katılıyoruz. Akşam otele dönüş, dileyenler için sokakları dolaşmak, dileyenlere dinlenmek için serbest zaman. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

9.Gün – 

Kahvaltıdan sonra otelimizden check out işlemlerini yapıp havaalanına transfer. 11:05’teki uçağımızla İstanbul’a dönüş.

 

Fiyata Dahil Olanlar

 • Dünya Değişmeden rehberlik hizmetleri
 • THY ile İstanbul-Ulan Batur ve Ulan Batur-İstanbul uçuşları
 • 4 yıldızlı otelde 3 gece konaklama
 • Deluxe göçebe çadırlarında 3 gece konaklama
 • Göçebe aile yanında 1 gece konaklama
 • Tüm yemekler
 • Tur dahilindeki tüm transferler
 • Halk konseri
 • Şaman ayini
 • Ulusal parklara giriş ücretleri
 • At ve deve üzerinde turlar


Fiyata Dahil Olmayanlar

 • Seyahat sigortası
 • Kişisel harcamalar

Tavsiyeler

Yanınızda rahat yürüyüş ayakkabısı, akşam serinliğinde sıcak tutacak kıyafetler bulundurmanızı öneririz.

Zaman Dilimi

Moğolistan, ülkemizden 5 saat ileridedir.

Vize Bilgisi

Türk vatandaşları, 30 günü aşmayan seyahatlerinde vizeye tabi tutulmazlar.


*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.


Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr