Kuzey Kore & Çin

Kuzey Kore, kendine özgü yapısını neredeyse tüm dünyaya karşı muhafaza etme mücadelesi veren bir uzak ülke. Soğuk Savaş dönemindeki müttefiklerinin çoğu küreselleşme karşısında direnemeyip zamanla ortadan kalksa da, Kuzey Kore var olmaya devam ediyor.

Destansı boyutlarda, 4000 yıllık çalkantılı ama büyüleyici tarihiyle Çin, zıtlıklar ve çeşitlerle dolu akıl sır ermez bir ülkedir.

Türkiye’de daha önce yapılmamış bir rota için yola çıkıp önce Çin’in başkenti Pekin’i ve Çin Seddi’ni göreceğiz.

Siyasi ve sosyal yapısıyla hiçbir ülkeye benzemeyen Kuzey Kore, aynı zamanda tüm dünyanın merak ettiği kapalı bir kutu. Batı dünyasının birbirine benzeyen şehirleri yerine, alışılmışın dışında rotalar yapmak anlayışıyla, ülkenin eski lideri Kim İl-Sung’un doğum gününde, çekici ve benzersiz yapıya sahip bu ülkeyi keşfetmek için yola çıkacağız.

Pekin’in tarihi ara mahallerinden başlıyoruz,

Dünyanın ahşaptan yapılmış en büyük sarayından geçip,

Çin Seddi’ni ziyaret edeceğiz,

Kuzey Kore’ye geçip Pyonyang’ta kitle dans gösterisini gözlemleyecek,

Kore Savaşı’na bir de diğer taraftan bakacak,

Yerel Halkın içine karışacağız.

Kısacası,

Kuzey Kore’nin merak uyandıran ve bilinmeyen yönlerini keşfedeceğiz…

 

Rehber:  Tulga Ozan

1. Gün –
Saat 23:00’te Atatürk Havalimanı’nda buluşma ve check-in işlemleri.

2. Gün –
Türk Hava Yolları TK20 seferi ile saat 01:20’de Çin’in başkenti Pekin’e hareket ve saat 15:25’te Pekin’e varış. Otele transfer ve check-in. Biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için çıkıyoruz. Yemek sonrası Houhai bölgesinde gezinti. Otele dönüş. Akşam yemeği programa dahil.

3. Gün –
Sabah kahvaltısı ardından havalimanına transfer. Pekin’den 14:30’de AirKoryoJS152 tarifeli seferi ile Kore’nin başkenti Pyongyang’a uçuş.16:05’te Pyongyang’a varış. Kim Il-SungMeydanı gezisi. Zafer Sokağı boyunca Pyongyang Büyük Tiyatrosu’na yürüyüş. Otelde check-in ve Ryungsong Pizza Restaurant’da akşam yemeği. Öğle yemeği de programa dahil.

4.Gün –
Otelde kahvaltı. Zafer Takı ve Ryomyong Caddesi gezilerinin ardından Kumrung Coffee Shop’ta kahve molası.Yerel Kore yemeklerinden oluşan bir öğle yemeği.Pyongyang şehrine 40 km mesafedeki Pyongsong şehri gezisi. Doksongİlkokulu’nu ziyaret. Pyongyang’a geri dönüş ve Bağımsızlık Savaşı Müzesi’ni ziyaret. Kore BBQ Ördek Restoran’ında akşam yemeği. Öğle yemeği programa dahil.

5.Gün –
Otelde kahvaltı. Mansudae Parkı gezisi. Juche felsefesinden adını alan Juche Kulesi gezisi.
Kore İşçi Partisi Anıtı gezisi (Kore İşçi Partisi’nin kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlamak için 1995 yılında kurulmuştur).Pyongyang metrosunun mimarisini ve gündelik hayatı gözlemleme (Şehir ulaşımının en önemli araçlarından biri, her istasyonun mimari tarzı, içeriği, iç yapısı ve süsleme farkı nedeniyle bir sarayı anımsatan yapı). KITC Restaurant No.1’da meşhur Pyongyang Soğuk Noodle yemek için mola. Moranbong Park gezisi. Tatil günlerinde halkın en çok vakit geçirdiği doğal park alanı.

Önemli: Kim Il-Sung’un doğum günü şerefine Pyongyang’daki öğrencilerin Kitle Dansı gösterisi, Kwangbok Department Store’da alışveriş, Pyongyang Şehri’nin güzel gece manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz. Taedonggang Yelkenli Cruise Gemisi’nde akşam yemeği. Güneş Günü’nü kutlamak için havai fişek gösterileri.
Öğle ve akşam yemekleri dahil.

6.Gün –
Erken alınan kahvaltının ardından Güney Kore sınırında bulunan Kaesong şehrine hareket.
Savaştan sonra silahsızlandırılan bölgede bulunan (DMZ) Anmunjonköyü gezisi(Kore ulusunun bölünme trajedisinin 70 yıllık simgesi -Burası, Kore savaşının ateşkes anlaşmasının 1953’te imzalandığı yerdir.). Kaesong’da yerel bir lokantada öğle yemeği. Kore Hanedanının kurucusu Kral WangKon’un mezarı. Kaesong Folklore Hotel’de akşam yemeği (geleneksel pansangi yemeği). Öğle yemeği programa dahil.

7.Gün –
Kahvaltının ardından Pyongyang’a dönüş yolculuğu. Yeniden Birleşme Anıtı’nı ziyaret. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından Pyongyang’ta bisiklet turu. Büyük Halk Eğitim Evi’ni ziyaret (Yetişkin öğrenciler için kampüs merkezi), bu büyük bina Kore tarzında inşa edilen bu bina harika bir meydan manzarasına sahip. Mangyongdae Okulu Çocuk Sarayı (çocuklar için okul sonrası aktivite merkezi). Pyonggyo restoranda şov eşliğinde veda yemeği. Yeni inşa edilen Mirae Bilim Adamları Caddesi boyunca yürüyüş. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

8.Gün –
Otelde kahvaltı.10:35’de Pekin’e Air Koryo JS251 ile hareket, 11: 35’te Pekin Havaalanı’na varış.Çin usulü öğle yemeği ardından dünyanın en geniş meydanı olan Tiananmen Meydanı’nı ziyaret. Dünyanın en geniş ahşap saray kompleksi olan Yasak Şehir ziyareti(Ming Hanedanı döneminde başlayıp 500 yıl boyunca imparatorlara ev sahipliği yapmış saraydır.)Öğle ve akşam yemekleri dahil.

9.Gün –
Otelde kahvaltı. Şehirden 90 kilometre uzaklıktaki ve en güzel manzaralara sahip Mutianyu kapısından Çin Seddi’ne çıkıyoruz. Çin Seddi’ne teleferik ile çıkacağız ve yaklaşık bir kilometrelik yürüyüş sonrasında kendi süreceğimiz kaydıraklarla raylar üzerinden ineceğiz. Gezinin ardından öğle yemeği. Dileyenler ile Rickshaw(üç tekerlekli bisiklet) ile Hutong(eski Pekin evlerinin bulunduğu bölge) turu.Akşam yemeğinde Pekin ördeği. Havalimanına transfer. Öğle yemeği programa dahil.

10.Gün –
Türk Hava Yolları TK21 seferi ile saat 00:10’da İstanbul’a hareket ve saat 05:20’de İstanbul’a varış.

Fiyata Dahil Olanlar
• Türk Havayolları ile İstanbul – Pekin gidiş dönüş uçak biletleri
• Air Koryo havayolları ile Pekin –Pyonyang gidiş dönüş uçak biletleri
• Kuzey Kore ve Çin’de programda belirtilen tüm öğünler
• Kuzey Kore vize ücreti
• Programda belritilen tüm geziler ve resmi etkinlikler (Kuzey Kore rotası ülke şartlarına göre farklılaşabilir)
• Turlar esnasında yerel rehber
• Konforlu karakteristik otellerde konaklama
• Çin Seddi’ne teleferik ile çıkış,kaydırak ile iniş.
• Araç içi limitli su ikramı
• Seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar
• Çin vize ücreti (Yeşil pasaporta vize uygulanmıyor.)
• Bahşiş ve kişisel harcamalar

Önemli Bilgiler
Tavsiyeler

Rahat kıyafetler ve yürüyüşe uygun ayakkabıları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Yanımızda güneş gözlüğü, ince bir yağmurluk ve ufak bir el feneri her zaman bulunabilir.
Turumuz programında sert kurallar ile yönetilen kapalı bir ülke gezilecektir. Dolayısıyla kural dışı davranmak bütün grubu riske sokmak anlamına geleceği için katılımcıların rehberin dediklerinin dışında bir harekette bulunmamasını önemle tavsiye ediyoruz.

Zaman Dilimi
•Pyongyang 6 saat ileridedir.
•Pekin 5 saat ileridedir.

Vize Bilgisi
Çin –Türk vatandaşları için vize gerekmektedir. İşlemlerin seyahat tarihinden en az 1 ay önce başlaması gerekir. Yerel acentemiz bize toplu vize alabilmemiz için gerekli belgeleri sunacaktır.
Kuzey Kore –Türk vatandaşları için vize gerekmektedir. Dünya Değişmeden Seyahat vize alma yetkisine sahiptir.

Zorluk Seviyesi
Kuzey Kore kapalı bir ülkedir. Dolayısıyla, ülke şartlarına ayak uydurulması gerekmektedir.
En fazla yürüyüş yapılacak gün Pekin’de Yasak Şehir günü ve 3 saat kadar

Para Birimi
•Pekin’de kullanılan para birimi Yuan Renminbi. 1USD=6.96CNY
•Kuzey Kore’de kullanılan para birimi won’dur. 1USD=900KPW

Uçuş Süresi
İstanbul –Pekin direkt uçuş ile 10 saat sürmektedir.

Sağlık
Herhangi bir aşı yapılmasına gerek yoktur.

*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

 Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr