Fas: Kuzey Afrika Egzotizmi

Fas, günümüz Kuzey Afrika’sının hala egzotik yapısını koruyan ama bir o kadar da modern eğlence ile harmanlanmış farklı bir coğrafyası. Dünya Değişmeden ekibi olarak, sizlere hala kaybolmamış yerel özelliklerini yaşatarak, iş hayatının stresinden kısa bir süre de olsa uzaklaşabilmeniz için yol arkadaşlığı yapacağız…

Güney Sahra çöllerini aşarak, “Souk” diye adlandırılan çarşıların labirentlerinde hep beraber kaybolarak, Kuzey Afrika Egzotizmini yaşayarak, sokaklarından geleneksel el sanatları kaybolmadan, kısacası, Atlas Dağları’ndan Atlantik’e, Fas’ı keşif için yola çıkıyoruz…

REHBER : CENK BULUT

1.Gün –
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde saat 15:00’de buluşma. Bagaj ve check-in işlemlerinin ardından Fas Kraliyet Havayolları’nın AT911 sayılı seferi ile saat 17:45’de Kazablanka’ya hareket. Yerel saat ile 20:30’de varışımızı takiben otelimize transfer ve Kasablanka’da hoşgeldiniz yemeği.

2.Gün –
Kahvaltının ardından panoramik Kazablanka şehir turu Kazablanka’da göreceğimiz yerler: Birleşmiş Milletler Meydanı, Muhammed V Bulvarı, Tarihi Habus Meydanı, Hassan II Camii, Atlas Okyanusu kıyılarındaki Corniche semti. Turun ardından Rabat ve Meknez şehirlerinden de geçerek efsanevi Fez şehrine geliyoruz. Fas Krallığı’nın başkenti olan Rabat’ta görülecek yerler: Hasan II Kulesi, Muhammed V Anıt Mezarı, Kraliyet Sarayı Meydanı. Bouregreg nehri ağzında kurulu kalede geleneksel nane çayımızı yudumlayacağız. Öğleden sonra ise rotamızı Meknez’e yöneltiyoruz. Fas tarihinin efsane sultanlarından Mulay Ismail’in başkent olarak inşa ettirdiği kenttir. Kentte doğunun en güzel şehir kapısı olarak bilinen Mansur Kapısı’nı ziyaret edeceğiz. Turun ardından dinlenme ve serbest zaman için otele gidiyoruz. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

3.Gün –
Kahvaltıdan sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve Fas’ın dini ve kültürel başkenti olan Fez’de gidilecek yerler: Borj tepesi, Mellah Musevi Mahallesi, Endülüs semti, Karavin camisi ve medresesi, Neccarin çeşmesi ve Attarin Medresesi. Öğle yemeği için mola. Öğle’den sonra binlerce yıllık geleneksel üretimin devam ettiği deri tabakhaneleri, Fez çarşı ve medinasını sokaklarda kaybolarak göreceğiz. Attarine Medresesi, Eski Üniversite, Nejarine Meydanı ve Çeşmesi’nin de içinde bulunduğu eski şehir (Medina)’yı gezeceğiz. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

4.Gün –
Oteldeki kahvaltının ardından Erfud’a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Ifran’da mola veriyoruz. Deniz seviyesinden 1600 metre yüksekte kurulmuş çam, sedir ve meşe ormanları ile çevrili olan kent, Fransız Alp mimarisi ile dikkat çekmektedir. Öğle yemeğinde yerel lezzetler. Sahra Çölü’nün Kapısı adıyla bilinen Erfud’a varışımızın ardından otelimize dönüyoruz. Biraz dinlendikten sonra 4×4 jipler ile Sahra Kum tepelerine gidiyoruz. Sahra Çölü: Dünyanın en büyük kum tepelerine sahip çölü. Eşsiz manzaralara tanık olacağımız bir coğrafyada yapacağımız 4×4 jeep yolculuğunun ardından bize harika deneyim yaratacak olan kum tepelerinde rüzgarın şekillendirişini izleyeceğiz. Kamp alanından develerle yola devam edeceğiz. Günü muhteşem bir gün batımı ile bitireceğiz. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

5.Gün –
Sabah kahvaltının ardından güneşin doğuşu ile Uarzazat’a doğru yola çıkıyoruz. Atlas Dağları’nın eteğinden yapacağımız yolculuk palmiye ormanları ile süslü Draa Vadisi üzerinden devam ediyor. Yolumuzun üzerinden muhteşem yapısı ile insanları büyüleyen Tingrir şehrini göreceğiz. Öğle yemeğinde yerel lezzetler. Uarzazat şehrine vardıktan sonra Atlas Corporation Film stüdyolarını geziyoruz. Asteriks, Spy Game, Babel, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thrones vb. filmlerin doğaya terk edilmiş dekorlarıyla fotoğraf çekebilirsiniz. Akşam üzeri otele dönüş. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

6.Gün –
Otelde kahvaltı. Uarzazat şehir turu ve Uarzazat kalesi. Marakeş’e doğru yolculuk. Marakeş’e varış ardından otele yerleşme. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

7.Gün –
Otelde kahvaltı. Marakeş şehir turu. Marakeş’te görülecek yerler: Marakeş Sarayı, İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresi, Souq adı verilen Marakeş kapalı çarşısının dar ara sokakları. Sonrasında ise Afrika kıtasının en hareketli şehir meydanı Jma El Fna(Ölüm Meydanı)’na gideceğiz. Bu meydan UNESCO Milli Miraslar listesinde yer almaktadır. Öğle yemeğinde yerel lezzetler. Serbest vakit. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

8.Gün –
Kahvaltının ardından Atlas Okyanusu kıyısı Essaouira’ya yolculuk yapıyoruz. Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir, uçsuz bucaksız bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Şehrin kalesi, balıkçı limanı gezilecek, eski Roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medina göreceğimiz yerler arasında. Öğle yemeğinde yerel lezzetler. Akşam Marakeş’e otele geri dönüş. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil.

9.Gün –
Kahvaltının ardından Kazablanka Havalimanı’na transfer. Check in ve pasaport işlemlerinin ardından Fas Kraliyet Havayolları ‘na ait AT910 sefer sayılı uçuşla 09:55’de İstanbul’a hareket. 16:15’da varış ve turumuzun sonu.

FİYATA DAHİL OLANLAR

 • Fas Kraliyet Havayolları ile IST-CMN-IST uçuşları
 • 8 gece otel konaklama
 • 8 kahvaltı, 7 öğle yemeği, 8 akşam yemeği
 • Sahra Çölünde 4×4 araçlar ve develerle yapacağımız çöl deneyimi
 • Programda belirtilen yerlerin giriş ücretleri
 • Seyahat sigortası
 • İstanbul’dan eşlik eden Dünya Değişmeden rehberi
 • Fast’ta yerel rehber
 • Gittiğimiz her şehirde arka sokak keşifleri
 • Transferler ve şehirler arası ulaşımlar

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Kişisel harcamalar ve alışverişler
 • Tur esnasında yerel rehberlere ve şoföre verilecek bahşişler

ÖNEMLİ BİLGİLER

Tavsiyeler

Çöl akşamları için polar, gündüzleri sıcak olacağı için de rahat kıyafetler tavsiye edilir. Güneş gözlüğü, sıcak bahar ortamına uygun eşyalar yanımızda olmalı. Yürüyüş için uygun ayakkabılar.

Zaman Dilimi

İstanbul’ dan 2 saat geridedir.

Vize Bilgisi

Türk vatandaşları için 90 güne kadar vize mecburiyeti yoktur.

Sağlık

Yaptırılması zorunlu olan herhangi bir aşı bulunmamaktadır.


*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr