Hareket Eden Bedeninin Temelleriyle Dansa

Uzun bir süredir çoğumuz evlerimizde gönüllü ya da zorunlu karantinadaydık. Evden çalışmak durumunda olanlarımız ise belki de daha fazla esnekleşen çalışma koşullarıyla pandemi öncesi dönemden daha fazla yoruldu. Bedenlerimizle kurduğumuz bağı tazelemeye, bu yıl belki de tadını istediğimiz gibi çıkaramadığımız baharı geç de olsa deneyimlemeye ihtiyaç duyuyoruz. Doğadaki yapılardan yola çıkarak beden mimarisini yeniden keşfetmek ve onu dansa davet etmek için mükemmel bir zamanlama!

60 dakikalık dersler şeklinde yaz boyunca gerçekleşecek bu online atölyede Axis Syllabus* disiplininden yola çıkılarak hareket eden bedenin temelleri üzerine çalışacak ve bu temeller üzerine dans cümleleri inşa edeceğiz. Birbirinden bağımsız olarak tasarlanan her ders bedendeki ayrı bir mekanizmaya ve bunun dansa evrilen olanaklarına odaklanacak. Katılımcıların gündelik hayatlarında bedenleriyle ve hareketle kurdukları ilişkiyi değiştirecek temel bir farkındalık kazanmaları için yaz boyunca gerçekleşecek diğer modüllere de katılmaları tavsiye edilir.

*Çalışma her yaştan yetişkin için uygundur.

***

*Axis Syllabus nedir?
Axis Syllabus hareket eden bedenin anatomisini araştıran, bedenin mimari yapısını bir paradigma olarak kabul eden ve bu yapıdan faydalanarak hareket etmeyi teşvik eden bir açık kaynak çalışmadır. Dansçı Frey Faust’un 90’lı yıllarda başlattığı AS, başı sonu belli bir hareket tekniği ya da bir dans repertuarı sunmak yerine hareketin temellerine eğilen değişime ve gelişime açık bir hareket disiplinidir. AS çalışmaları Türkiye’de Barış Mıhçı yürütücülüğünde sürdürülmektedir.

Neden Axis Syllabus?
Dünyaya geldiğimiz andan itibaren bedenimizin imkanlarını ve onu kullanmanın yollarını öğreniriz.  Ancak bir yandan sosyalleşme sonucu gördüğümüz hareket kalıplarını taklit etme serüvenimiz de başlar. Bu, çoğu zaman anatomik olarak kolaylaştırıcı olmayan, hatta sakatlanma riski taşıyan hareket alışkanlıkları edinmemizle de sonuçlanır. Axis Syllabus bu alışkanlıkları bir kenara bırakmayı ve bedenin yapısına uyumlu hareket etmeyi teklif ediyor.

Tarih: 7 Temmuz 2020
Saat: 19.00 – 20.00

Katılım ücretsizdir.

Katılım linki, eğitimin yapılacağı günler e-posta ve SMS ile iletilecektir.

 

Online kayıt için tıklayınız.