Erzurum’dan Kars’a Kış Yolculuğu

1.Gün: İSTANBUL, ERZURUM, KARS

Sabah Pegasus Havayolları’nın PC2550 sefer sayılı uçuşu ile saat 06:50’de Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Erzurum’a uçuyoruz. Rehberimiz sizi havaalanında karşılıyor.
Kars için tren  saatimiz 14:30 olduğundan bu saate kadar Erzurum şehir merkezini geziyoruz. Çifte minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, Ulu Camii ve  Atatürk Evi müzesi başlıca ziyaret noktalarımız. Gezimizin ardından garın karşısında Cağ Kebabı yedikten sonra trenle Kars’a hareket ediyoruz. Saat 18.30 gibi Kars’a varmış olacağız. Otele yerleşmeden önce akşam yemeğine gidiyoruz. Otele yerleştikten sonra isteyenlerle gece Kars sokaklarını arşınlayabiliriz.

2.Gün: ANİ HARABELERİ, ÇILDIR GÖLÜ, ŞEYTAN KALESİ

Sabah kahvaltının ardından doğunun Efes‘i denen Ani Harabeleri‘ne doğru yola çıkıyoruz. Bu muhteşem şehrin onca yıkıma savaşa ve doğal afetlere dayanan yapılarını görünce harabe lafının biraz abartılı olduğunu düşünebilirsiniz. Ayakta olan binalar yeterince heybetli ve güçlü görünüyorlar. Ve bir an yaşayan bir şehrin içinde olduğunuzu düşünebilirsiniz. Yaklaşık 2 saat burada kalacağız. Belki de günler boyunca anlatacak hikayeleri var ama zamanımız kısıtlı olduğundan bir sonraki durağımıza, Çıldır Gölü’ne doğru hareketleniyoruz. Deniz seviyesinden 1960 metre yukarıda bulunan bu göl ve çevresini görmeden bu tur eksik olurdu. Kışın göl tamamen donduğu için yerel halk geçimini çok özel bir yöntem ile balık tutarak karşılıyor. Atalay’ın yerinde bunu birebir gözlemleyeceksiniz. İsteyenlere ekstra olarak atlı kızak turu da yaptırılıyor.  Yemekten sonra sizi çok etkileyeceğiniz düşündüğümüz göz önünde olmayan ama kesinlikle akıllarda kalan bir kaleye,  ‘Şeytan Kalesi’ne gidiyoruz. Yıldırımtepe köy sınırları içinde yer alan kale, Kura Nehri üstünde konuşlanmış önemli İpek Yolu kollarından birini koruyucu özelliği ile heybetle dikiliyor. Kalenin çok fazla tahribat yaşamamış olması sizi kesinlikle büyüleyecek. Zaten bulunduğu konum başlı başına dudak uçuklatan bir yerde. Kar durumuna göre dıştan yeterince etkileyici olan kalenin içine de girebiliriz.

3.Gün: SARIKAMIŞ ve KATERİNA KÖŞKÜ

Kahvaltı sonrası Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak Katerina Köşkü’ne gidiyoruz. 19. yy sonlarında yekpare ağaç kullanılarak inşa edilmiş köşk şu an kullanıma uygun olmasa da sapasağlam ayakta durmakta. Buradan sonra Sarıkamış kayak merkezine gidiyoruz. Öğle yemeğini burada aldıktan sonra pistlerin bulunduğu bölgenin hemen arkasında  bulunan yolda yürüyüş yapacağız. Herkesin yapabileceği seviyede olan bu yürüyüş 1,5 saat civarında sürecektir. Sarıçam ormanının kar düşmüş hali keyifli bir yürüyüşün garantisi olacaktır. Parkur çok az yokuş ve genelde inişten oluşur. Yürüyüşün sonunda teleferikle zirveye çıkacağız. Burada fotoğraf çektikten sonra gene teleferikle aşağıya iniyoruz.
Ardından Kars’a geri dönüyoruz. Akşam yemeğinin ardından Kars’a veda için yöresel aşık atışması dinleyebileceğimiz bir mekana gideceğiz.

4.Gün: KARS ŞEHİR MERKEZİ GEZİSİ, HARP MÜZESİ ve DÖNÜŞ

Kahvaltı sonrası Kars şehir turumuza başlıyoruz. Bugünkü gezimize Kars Kalesi ve çevresinden başlıyoruz. Kalenin ana girişinin altında 12 Havariler Kilisesi(Kümbet Camii) ve Evliya Çelebi Camii’sini de ziyarette bulunuyoruz. Kars sokaklarını ve Ruslar’ın inşa ettiği binaları geziyoruz. Fethiye Camii ve Kars Arkeoloji müzesi de duraklarımız arasında. Son olarak Kars Harp Müzesine uğrayacağız. Ülkemizin en başarılı ve interaktif müzelerinden biri, gezmekten keyif alacaksınız.
Kars şehir gezisi sırasında Kars Kaşarı için alışveriş fırsatı da bulacaksınız. Öğle yemeği gezi sırasında alınacak. Şehir gezisinin ardından Saat 17:30′da havaalanına varmış oluyoruz ve 19:05′teki Türk Hava Yolları’nın TK2717 sefer sayılı uçuşu ile Kars’tan İstanbul Atatürk Havaalanı’na uçuyoruz. Saat 21:05′te İstanbul’a varıyoruz.

FİYATA DAHİL OLANLAR

 • Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen – Erzurum uçuşu
 • THY Kars – Atatürk uçuşu
 • Erzurum – Kars tren bileti
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • 3 gece oda&kahvaltı konaklama
 • Havaalanı transferleri
 • Ara transferler
 • Tüm geziler
 • Zorunlu TÜRSAB sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Öğle ve akşam yemekleri
 • Müze ve ören yeri girişleri
 • Çıldır gölündeki aktiviteler
 • Kayak malzemesi kiraları
 • Kişisel harcamalar


*Not: Bu program TÜRSAB (A-4709) nolu Bukla-Mania Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

 Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr