Kazandıran Müzakere Becerileri

Müzakere kimimiz için doğal bir yetenek, kimimiz için ise hatalarımızdan ders çıkararak öğrenmeye çalıştığımız bir beceri.  Eksikliğini, önemini ve bize her zaman gerekli olduğunu belki tam olarak fark edemiyoruz. Müzakere becerilerimiz yeterli değilse emeklerimiz boşa gidebiliyor, hatta bilmeden birçok fırsat kaçırıyoruz. Oysa iş hayatımızda başarılı olmanın en önemli unsurlarından biri müzakere becerisi.

“İş hayatında hak ettiğinizi değil, müzakere edebildiğinizi kazanırsınız” sözü boşuna söylenmemiş. Başarıya götüren, kazandıran müzakerenin bazı kuralları ve ilkeleri var. Mesele bunları bilip doğru uygulayabilmekte ve yanlış bildiklerimiz varsa onlardan kurtulmakta. Deneye yanıla, el yordamı ile ilerlemeye, yani vakit kaybederek öğrenmeye çalışmak doğru değil. Müzakerenin eğitim alarak, okuyarak ve mutlaka uygulayarak öğrenilebilecek bir yetkinlik olduğunu söyleyebiliriz.

Bu eğitim müzakereyi doğru yönetebilmenin esaslarını, hangi durumlarda hangi adımları atmanın doğru olacağını ve tarafların kazançlı iş birlikleri kurabileceği anlaşmalara götüren ilke ve davranışları ortaya koyuyor.

 Eğitim Başlıkları
İş Müzakereleri için Hazırlık ve Planlama
Müzakere–Pazarlık ayrımı
Anlaşma alanlarının tespiti
Birlikte Karar vermeyi kolaylaştırıcı adımlar
Doğru bilinen yanlışlar
İş Müzakerelerinde İletişim Esasları
Etkin Konuşma ve Dinlemenin unsurları
Beden dili ve Hitap Tarzlarına ait Şifrelerin Çözülmesi
İletişim Engellerini aşmak, Yanlış anlaşılmayı önlemek
Problem çözmenin Unsurları
Çıkarlara odaklanmak
Oyun teorisi ve müzakere
Müzakerelerde İkna Gücünün Esasları
Taviz verme ve alma yönetimi
Süreci rahatlatacak ve anlaşmaya götürecek Soruların sorulması
Çatışmadan Uzlaşmaya giden yollar
İş Müzakerelerinde Zor durumları Aşmak

Saat: 20.30 – 22.00

Katılım Bedeli
Katılımcı: 500 TL
Bümed indirimli katılımcı: 400 TL

2 oturumdan oluşan eğitim 4 saat sürecektir.

Katılım linki, eğitimin yapılacağı günler e-posta ve SMS ile iletilecektir.

Oturumlar:
1 Nisan 2021
2 Nisan 2021


Eğitmen: Necil Beykont’80

Kadıköy Anadolu Lisesinden sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesinden Lisans ve Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans dereceleri ile mezun oldu. İkinci Yüksek Lisans diplomasını ABD Indiana Üniversitesinden MBA programını tamamlayarak aldı. Uluslararası satış, ticaret ve temsilcilik konularında dünyaca tanınmış çok uluslu firmalarda 14 yıl çalıştı. Amerikan-Alman ortaklığı Primary Industries ve daha sonra Mitsui’de Dış Ticaret Yöneticiliği yaptı. Bu çalışma döneminde ABD, Batı Avrupa, Uzak Doğu ve Japonya ile Türk firmaları arasındaki ticari faaliyetleri gerçekleştirerek önemli deneyimler kazandı.

ABD, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarında varlık göstermesine katkıda bulunduğu Türk firmalarında yöneticilik yaptı. Bu ülkelerdeki yoğun iş gezilerinde satış, pazarlama ve ihale süreçleri konularında çalışarak uluslararası iş müzakerelerini yönetti.

Yirmi yılı aşkın profesyonel deneyiminin tamamını uluslararası platformlarda edinen Necil Beykont, 2005 yılından bu yana kendi hazırladığı eğitimleri kurumsal katılımcılara vermekte ve uluslararası ticaret ve yönetim danışmanlığı yapmaktadır. 2009 ve 2010’da İstanbul Bilgi ve Bahçeşehir Üniversitelerinde müzakere derslerinin başlamasını sağladı. Kurumsal eğitimlerine ilaveten halen Bahçeşehir Üniversitesi’nin Öğretim Görevlileri arasındadır. “Kazandıran Müzakere” kitabının yazarıdır. (Kuraldışı yayınları, Ekim 2020)