Likya Botanik Turu

 

Bitki Uzmanı Öğretim Üyesi Liderliğinde

Likya Baharında Bitki Tanıma – Botanik Turu

 

 

(3 Gece, 4 Gün)

 

Şehrin sıkıcı kalabalığından, gri binaların boğuculuğundan ve siyah asfalttan kaçma zamanı.

Sizi; binbir renkli çiçekleri, turkuaz denizi görmek için Likya’nın kalbi Kaş’a davet ediyoruz.

 

Baharın renklerini ve kokularını yakalamak için… Çiçeklerin, çiğdemlerin, orkidelerin peşinde görsel bir şölen… Bu bitki tanıma ve botanik turu harikalarla dolu botanik dünyasına girmeniz için eşsiz bir fırsat yaratacaktır.

Tüm doğa severlerin, bitki meraklılarının, yürüyüşçülerin ve fotoğrafçıların kaçırmaması tavsiye edilen bir gezi….

Her gün farklı yürüyüş rotaları boyunca değişik Akdeniz vejetasyon katmanlarını inceleyeceksiniz.

Dört günlük bu programda Likya Bölgesi’nde bulunan 2500 bitki türünün 200’den fazlasını, en güzel çiçeklerini görme şansınız olacak.

Tam gün doğada vakit geçirecek, bir yandan yürüyüş yaparken diğer yandan bitkilerin mitolojik hikayelerini dinleyecek ve onların hangi alanlarda kullanıldığını öğreneceksiniz.

Bununla kalmayıp; bitki uzmanı rehberimiz sizlere bu bitkilerden nasıl ilaç yapabileceğinizi, kozmetik olarak nasıl kullanabileceğinizi de anlatacak.

Katılımcılar, Teke Yarımadası’nın (Antik Likya Bölgesi) tarihi, arkeolojik, kültürel ve doğal zenginliklerini günlük yürüyüş etapları boyunca keşfedeceklerdir.

 

TUR PROGRAMI

 1. Gün

Kaş’a varış. Otele Yerleşme.

Konaklama

 

 1. Gün

Otelde sabah kahvaltısının ardından Dragoman ofisinde buluşma.

Eğitim programı bilgilendirme toplantısı.

Araçlarla Patara’ya ulaşım. Patara yürüyüş ve bilgilendirme.

Kaş’tan yaklaşık 45 dakikalık bir transferden sonra başlayacak turumuzun odak noktası Likya şehirlerinin belki de en önemlisi Patara olacak. Caput Gentis yani Suyun Başkenti olarak da anılan Patara’nın Hititlere kadar uzanan bir geçmişi var. Roma döneminde de çok önemli bir kent olma özelliğini kaybetmeyen Patara, St. Nicholas yani Noel Baba’nın doğum yeri olması nedeniyle Hıristiyanlığın önemli merkezlerindendi.

Patara’nın yanı başındaki küçük göllerin kıyısında yürüyüşe başlayıp, şehre su taşıyan kanallar için de kullanılan Üç gözlü Zafer Takı’nın yanından geçeceğiz. Amfi tiyatroyu gezdikten sonra yolumuz bizi meşhur Patara fenerine ve kumulların ardındaki deniz kıyısına götürecek. Tüm rota boyunca önce göl kenarı, sonra da kumul bitkileri hakkında detaylı bilgiler alacak, neye yaradıklarını, nelere şifa olduklarını öğreneceğiz.

Konaklama, Tur Transferleri, Kahvaltı, Öğle Yemeği

 

 1. Gün

Phellos-Hacıoğlan Rotası Yürüyüş ve Bilgilendirme.

Yürüyüş, küçük köy yerleşimleriyle örülü yollardan geçilerek ulaşılan orman evinden başlar.

Araçla gidilen 15 km.lik yol, ardışık dağ sıralarını ve taş evleri izleyerek yapılan keyifli bir gezintiye dönüşür.

Yürüyüşe başlanan mevki 800 m. yüksekliğindedir. Birkaç yüz metre sonra, yer yer bulutların uçuştuğu, yoğun bitki topluluğu ile kaplı vadi manzarasının tadını çıkarmak için birkaç dakikalık bir mola verilir…

Yaklaşık 20 dakika sonra, yavaş yavaş daralan yol bizi, Phellos antik kentinin kalbine götürecek patikaya ulaştırır. Yoğun bitki topluluğu arasından birdenbire karşımıza çıkan, bölgenin en etkileyici nekropolis’i, lahit mezarlarla donatılmış Phellos kentidir. Bu, tarihin günümüze ulaşan sessiz şahitleriyle bir buluşmadır.

Phellos kentini arkamızda bırakıp inişe geçtikten az sonra heybetli 3000 metrelik heybetli Akdağ manzarası eşliğinde sol tarafımızda sedir ormanları başlayacak. Kıvrıla kıvrıla inen traktör yolu bizi birkaç saatlik bir yürüyüşün ardından enfes ilkbahar manzaraları eşliğinde Hacıoğlan köyüne kadar götürecek.

Konaklama, Tur Transferleri, Kahvaltı, Öğle Yemeği, Akşam Yemeği

 

 1. Gün

Limanağzı-Çoban Burnu Rotası Yürüyüş ve Bilgilendirme aş panoramasının tadını doyasıya çıkaracağınız 15 dakikalık kısa bir deniz yolculuğunun ardından yürüyüş Limanağzı plajından başlar. Likya Dönemi’ne tarihlenen kaya mezarları solumuzda yürüyüp dere yatağından tırmanmaya başlıyoruz. Likya Yolu’nu takip ederek bölgenin jeolojik tarihiyle tanışırken, her mevsim birbirinden çarpıcı renkteki çiçeklerle ve yeşilin tüm tonlarıyla bezeli bitki örtüsünü keşfedeceğiz.

Dönüş yine Limanağzından tekneyle… Birden fazla deniz kaplumbağasıyla karşılaşmamız işten bile değil!

Öğleden sonra Kaş’a transfer (15:00). Sertifika Töreni. Kursun bitişi. Kaş’tan ayrılış.

Kahvaltı, Öğle Yemeği

 

 

*Fiyatlar iki kişilik oda konaklamalı kişi başı fiyatlardır. Tek kişilik konaklama farkı toplam 120’TL dir.

** Turun gerçekleşmesi için minimum katılımcı sayısı 6, turun maksimum katılımcı sayısı ise 15’tir.

 

Fiyata Dahil Olanlar:

 • Profesyonel eğitim & rehberlik hizmetleri.
 • Turun başlangıç ve bitiş noktalarına Kaş’dan-Kaş’a taşıma ve ulaşım.
 • Belirtilen günlerde kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği.
 • Tur sırasında atıştırmalıklar ve su.
 • KDV.

 

Fiyata Dahil Olmayanlar

 • Şehirlerarası ulaşım.
 • Hava alanı transferleri.
 • Tur öncesi ve sonrası günler.
 • Alkollü içkiler, sigara, çamaşır, tabldot menü dışında yiyecek & içecek seçimi, özel ulaşım istekleri, telefon & internet iletişimi, acil durumların dışındaki tıbbi müdahale, kişiye özel tıbbi malzeme / hizmet tedariği, ilave hastane konaklamaları.
 • Eğitim programında belirtilmeyen öğünler, sigorta, bahşişler.