Vefat ve Başsağlığı – Prof. Dr. Metin Balcı

Prof. Dr. Metin Balcı’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.
Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Balcı, 21 Haziran’da 81 yaşında hayatını kaybetti. 1983-1996 yılları arasında üniversitenin genel sekreterlik görevini de yürüten Prof. Balcı, çalışma arkadaşları ve öğrencileri tarafından sevilen değerli bir akademisyendi. Prof. Balcı, 2005’te “Boğaziçi Üniversitesi Öğretimde Üstün Başarı Ödülü”ne de layık görülmüştü.

Boğaziçi Üniversitesi’nin duayen isimlerinden Prof. Dr. Metin Balcı, 21 Haziran’da aramızdan ayrıldı. İstanbul’da hayatını kaybeden Prof. Balcı, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde onlarca yıllık akademisyenliğinin yanı sıra 1983-1996 yılları arasında da genel sekreter koltuğuna oturdu. Prof. Balcı’nın vefatının ardından Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK), bilim insanı adına ihtiyaç sahibi Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine burs olarak verilmek üzere bir bağış kampanyası başlattı.

ÖĞRETİMDE ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ’NÜ ALDI

2 Aralık 1939’da doğan Prof. Dr. Metin Balcı, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1961’de tamamladı. Ardından aynı üniversitede gazetecilik alanında yüksek lisans ve hukuktaysa doktorasını yaptı. 1981’de doçent, 1988’deyse profesör olan Prof. Balcı, Boğaziçi Üniversitesi’nde aralarında genel sekreterlik, öğrenci işleri müdürlüğü, üniversite temsilciliği, yurt komisyonu başkanlığı ile beden eğitimi bölüm başkanlığının da bulunduğu birçok görevi üstlendi. Prof. Balcı, 2005’te “Boğaziçi Üniversitesi Öğretimde Üstün Başarı Ödülü”ne de layık görüldü.

PROF. DR. METİN BALCI İÇİN BOĞAZİÇİ YILLARI VİDEOMUZ

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) olarak 2016’da Prof. Dr. Metin Balcı adına “Prof. Dr. Metin Balcı-Boğaziçi Yılları” adıyla bir video çalışması yapmıştık. Videomuz da Prof. Balcı akademisyen dostları ile hayatlarına dokunduğu öğrencileri, duayen bilim insanıyla ilgili anılarını paylaşıyor. Videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

PROF. METİN BALCI ANISINA BAĞIŞ

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) da vefatının ardından Prof. Balcı anısına bağış kampanyası başlattı. Kampanyayla toplanan bağışlar, ihtiyaç sahibi Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine burs olarak verilecek. Ayrıca bağışlara istinaden isme göre hazırlanacak özel gün sertifikası Balcı ailesine bağış tutarı belirtilmeden BÜVAK tarafından gönderilecek.
Bağış kampanyasıyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.