Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği 20 Ocak’ta tahliye edilecek: “Nedeni, öğrencilere ve akademisyenlere direnişte destek olmamız”

[Dilek Şen’in Medyascope‘ta yayımlanan haberinin bir kısmını sitemizde paylaşıyoruz.]

BÜMED, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nce bir istişare süreci yaşanmaksızın alınan karara göre sadece beş gün sonra bulunduğu binaları ve alanı boşaltmak zorunda. Dernek yönetimi karara direneceklerini söylüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 7 Ocak’ta mezunlara gönderdiği bir maille kampüs içinde yer alan Mezunlar Derneği’nin (BÜMED) kira sözleşmesini yenilemeyeceğini duyurdu ve binaların tahliyesi için 20 Ocak’a kadar vakit tanıdı. Mezunlar, bugün (15 Ocak) 12.00’de dernekte buluşup kararı protesto edecek.

“Direneceğiz”

BÜMED Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Cesur, “yürütmeyi durdurma talebiyle yargıya taşıdıkları karara direneceklerini” söyledi. Cesur, bu kararın, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’ye desteklerini açıklamadıkları için alındığı görüşünde: “Mezunların ayağının okuldan kesilmek istenmesinin başlıca nedeni, özgür ve özerk üniversite direnişinde öğrencilere ve hocalarımıza destek olmamızdı.”

Cesur, derneğin, 1985’ten bu yana Boğaziçi Üniversitesi’ne 40 milyon doların üzerinde bağış yaptığını hatırlattı. Derneğin faaliyetleri arasında çok sayıda öğrenciye burs, mezuna iş, akademisyenlere araştırma fonu sağmak var.

 

Haberin devamı için tıklayınız.
Video haberi izlemek için tıklayınız.