İyi Partili Taylan Yıldız: Boğaziçi’ne sahip çıkmak; Türkiye’nin liyakatine, geleceğine, Atatürk’ün değerlerine sahip çıkmaktır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Üyesi İyi Partili Taylan Yıldız, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği katkılarıyla yapılan sosyal tesislerin kira sözleşmesinin rektörlük tarafından yenilenmeyeceğinin duyurulmasına “Boğaziçi’ne sahip çıkmak; Türkiye’nin liyakatine, geleceğine, Atatürk’ün değerlerine sahip çıkmaktır” diyerek tepki gösterdi.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği katkılarıyla yapılan sosyal tesislerin kira sözleşmesinin üniversite rektörlüğü tarafından yenilenmeyeceğinin duyurulması kampüste protesto edildi. Okul yönetimine istifa çağrısı yinelenen eylemde, öğrenci ve akademisyenler, mezunlarının katkı ve bağışları ile inşa edilen sosyal tesise ilişkin söz konusu kararı kabul etmediklerini belirtti. Eyleme Boğaziçi’nden mezun olan İyi Partili Taylan Yıldız da destek verdi.

Boğaziçi Kampüsü’nde düzenlenen eylemde konuşan Yıldız, “Biz bu ülkeyi korumak için, sadece Boğaziçi’ni değil, bütün güzide okulları korumak için mücadele ederken bazıları onlara üst perdeden bakıyormuşuz gibi yaklaşıyorlar. Ben bunu Meclis’te her gün yaşıyorum. Ne zaman ülkeyle ilgili iyi bir şey anlatmaya çalışsak, ‘Siz bizi aşağılıyor musunuz?’ diyorlar. Bu ülkenin çocukları Türkiye’nin en iyi üniversitelerine girebilen çocuklar bu ülkeyi omuzlarında taşıyacak olan insanlardır. Boğaziçi’nin ne kadar saygın bir üniversite olduğunu yurt dışına gidince daha iyi gördüm. Boğaziçi’ne sahip çıkmak, sadece Boğaziçi’ne sahip çıkmak değil, Türkiye’nin liyakatine, geleceğine ve Atatürk’ün değerlerine sahip çıkmaktır” dedi.

“İstifa edin: çünkü tarih bizden yana”

Ardından konuşan Prof. Binnaz Toprak, rektöre, rektör yardımcılarına ve dekanlara ‘istifa’ çağrısı yaparak, “Bu camianın karşısına çıkılamaz, hiçbir iktidar bunun karşısında duramaz. Dolayısıyla ben buradan sayın rektöre, yardımcılarına, bu üniversitenin geleneğini, değerlerini bilmeyen tepeden inme dekanlara hepsine bir çağrıda bulunmak istiyorum. İstifa edin. Çünkü tarih bizden yana, biz kazanacağız. Dolayısıyla ben hiçbir şekilde endişe etmiyorum. Boğaziçi yine eski değerlerine, eski geleneğine ve eski yönetim tarzına kavuşacak” diye konuştu.

“Burayı korumak hepimizin görevi”

Alanda söz alan Prof. Dr. Ünal Zenginobuz da, “Bizi Boğaziçi’nden uzak tutmaya çalışıyorlar ama yapamazlar. 43 yıl önce buraya öğrenci olarak geldim ve hiçbir yere gitmeye niyetim yok” dedi.
Zenginobuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burası bizim yetiştiğimiz yer. Burayı korumak da hepimizin görevi diye düşünüyorum. 2 yıldır çok büyük bir saldırı altındayız. Bir saniye kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Sizler de etmediniz. Bu yanlışlara, haksızlıklara, yaşam biçimimize saldırıya direnme geleneği bize daha önceki mezunlarımızdan da kaldı. Son 2 yıl içerisinde mezunlarımızın bize verdiği destekle öğrencilerle, hocalarla birlikte kaldık. Az bir zaman kaldı biraz daha dayanmamız gerekiyor. Biat ile cemaat haline gelmiş bir kalabalık değiliz, burası bireyin özgürlüğü çerçevesinde oluşan bir kültür. Kendi kültürümüz içerisinde, bir arada dayanışma göstermemiz gerekiyor. Bugüne kadar iyi geldik, sesimizi hep beraber çıkarmamız lazım.”

Kaynak: T24