Metin Kural ile Beyoğlu’nda Gezersin

İstanbul’un en turistik ilçelerinden Beyoğlu’nda gezmeye hazır olun! Hatıralarla dolu Beyoğlu sokaklarında gözden kaçırdığımız mimari detayları ve bu tarihi ilçenin eşsiz hikayelerini Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ’89 mezunu uzman rehberimiz Metin Kural ile adım adım deneyimleyeceğiz.

🏛 Rota: Tur rehberimiz rotayı sizler için şöyle açıklıyor:

“Metro Han, Tünel Geçidi, Narmanlı Han, Botter Apartmanı gibi özgün binaları görüp biraz da İstiklâl’deki eski elçilik binalarından bahsedip Postacılar Sokağı’ndan Tophane’ye doğru sapıyoruz. İnsana, kendini Cenova’daymış gibi hissettiren bu sokaktan Fransız ve İtalyan saraylarının arasına iniyoruz. Fransız Yetimhanesi, Terra Sancta gibi önemli yapıları da es geçmiyoruz.

Bu eski Levanten bölgeden, biraz değişiklik olsun diye Galata bölgesinin en güzel Osmanlı yapıları olan Kılıç Ali Paşa ve Nusretiye Camileri ile Tophane-i Amire Binası’nı ve Tophane Çeşmesi’ni görüyoruz. Yemek molasında isteyenler Galata Port’u, isteyenler başka alternatifleri kullanabilirler. Tekrar Tophane içinden, tek tük kalmış olan Galata Surları parçalarını görüp Kırım Kilisesi’nin oraya çıkıyor, Serdar-ı Ekrem Caddesi’nden, Doğan Apartmanı yanından Kuledibi’ne uzanıyoruz. St. Pierre Kilisesi, Avusturya Lisesi tarafından Bankalar Caddesi’ne çıkıp 19. yüzyılın önemli binalarından, Kamondo Merdivenleri’nden bahsedip Perşembe Pazarı’nda İstanbul’un Latin Kilisesi’nden camiye çevrilmiş tek yapısı olan Arap Camii’ni görüyoruz. Vakit kalırsa Azapkapı’ya kadar uzanacağız.

Arada elbette başkada kozmopolit İstanbul hatırası olan kilise ve sinagoglar görüp o dönemlerde yaşanmış olanlardan bahsedeceğiz.”

Metin Kural kimdir?

1958 yılında Lâleli’de doğdu. 1979’da Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Lisedeyken 1976 yılında amatör rehberlik kursundan Fransızca ilk kokartını aldı ve Anadolu turları yapmaya başladı. 1979’da BÜ İdari Bilimleri kazandı. Üniversite hayatına başladığı BÜ İşletme bölümünden Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümüne geçti. BÜ’deki öğrencilik yılları esnasında, 1983 yılında, tur rehberliği için profesyonel kursu da bitirdi. 1996-2016 yılları arasında sıkça outgoing de yapan Metin Kural, bu esnada İngilizceyi de kokartına ekletti. Yeni rehber adaylarının eğitim turlarına da defalarca hocalık yaptı.

İstanbul’da kendisini hep ait hissettiği Tarihi Yarımada, aile büyüklerinin de 1930’lardan itibaren yaşadığı bölge olduğundan özel ilgi alanı. Tarihi Yarımada’nın her mahallesinde hatıraları olan rehberimiz bu nedenle gezilerinde sadece tarihi anlatılardan değil, gezdirdiği sokaklardaki yaşanmışlıklardan da bahsediyor.

İletişimetkinlik@bumed.org.tr

Kayıt için tıklayın!