Mahkeme, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin tahliyesini durdurdu

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tesislerine yönelik tahliye kararı mahkeme kararıyla durduruldu. BÜMED Başkanı Hülya Cesur, “Yarın eşyalarımızla birlikte tesisimize geri döneceğiz” dedi.

DUVAR – Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BÜMED), üniversite yerleşkesi içindeki lokaline yönelik tahliye kararının yürütmesi durduruldu.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 7 Ocak’ta BÜMED’in; kampüs içindeki yerinden çıkartıldığını duyurmuştu. Mezunlar, bu durumu protesto etmiş ve kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmışlardı. Kaymakamlık, tesislerin tahliye edilmesi gerektiğini BÜMED’e 27 Ocak’ta resmi olarak bildirdi. Bu bildirimin ardından, bu sabah erken saatlerde polis eşliğinde tahliye işlemleri başladı.

Tahliye sırasında BÜMED Yönetim Kurulu üyelerinin tahliye dolayısıyla kampüse girişi engellendi. Polis ve güvenlik görevlileri ile BÜMED yöneticileri arasında tartışma yaşandı. Müzakerelerin ardından güvenlik görevlileri, sadece derneğin saymanını, cep telefonunun kapalı olması şartıyla içeri aldı.

Tahliye işleminin bitmesinden sonra ise derneğin başvurusunu üzerine mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

‘YARIN TESİSİMİZE GERİ DÖNECEĞİZ’

BÜMED Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Cesur kararla ilgili “Hukuki sürece güvenimiz tamdı, bundan sonraki süreç için de hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Yarın eşyalarımızla beraber mahkeme kararı beklenmeden, hukuksuzca çıkarıldığımız tesislerimize geri döneceğiz. Birçok basın kuruluşu da yarın bize eşlik edecek” açıklamasını yaptı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar