Hum By Night Vol.2 – FİSKOS

HUM by NIGHT vol II “GOSSIP”
8 Mayıs Salı akşamını bize ayırın!

Konuşmacılar: Yankı Yazgan, Sema Kaygusuz, Fikret Adaman

Neden başkalarının yaptıkları, söyledikleri ve alışkanlıkları sohbetlerimizin ana konusudur? Neden başkalarının hayatına bu kadar ilgi duyarız? Ve bu ilgiden nasıl besleniriz?

HUM by Night’ın ikinci buluşmasında fiskos, dedikodu, söylenti olgusunu bir ekonomist, bir yazar ve bir psikiyatristin bakış açısıyla tartışacağız. Dedikoduyu günlük hayatta karşılaştığımız anlamıyla başkaları hakkında ayıp şeylerin konuşulduğu, ayıplanan bir eylemin ötesinde toplumsal algıyı şekillendiren bir mekanizma olarak değerlendireceğiz.

Dedikodu, insanlık evrim hikayesinde önemli bir dönüm noktası kabul edilebilir. Günümüz dünyasında ise bu gayri resmi toplumsal denetleme veya düzenleme işini sosyal medya ve internet, reklamlar, casuslar, bilgi sızdıranlar, spekülatörler üstleniyor. Hatta zaman zaman, bilerek ya da bilmeyerek bizler de birer kişisel medya kanalı olarak bu mekanizmaların bir parçası oluyoruz.

Dedikodu sahiden de cemiyet haberidir; kimin içerde, kimin dışarda kaldığını apaçık gösteren. Varolduğu toplumun kalıtsal ve kültürel bir parçası olan dedikodu aslında kolektif bilinçaltı aracılığıyla da sonraki kuşaklara aktarılır.

Bu buluşmamızda dedikodu olarak kulaktan kulağa yayılırken değişen/değiştirilen bilginin kişiler, olaylar, kurumlar hakkındaki yargılarımızı, kişisel ve toplumsal ilişkilerimizi ve hatta satın alma kararlarımızı ve ekonomileri nasıl etkilediğini konuşacağız.

8 Mayıs Salı akşamı sizleri bireysel ve toplumsal algının şekillenmesinde önemli bir rolü olan dedikodu hakkında her şeyi sormaya, konuşmaya ve tartışmaya bekliyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi için Mezunlar Girişimi ve Boğaziçi Üniversitesi Humanities Programı Koordinasyon Birimi işbirliğinde düzenlenen ‘Humanities by Night’ etkinliğine katılımınız ve Humanities derslerine desteğiniz için çok teşekkür ederiz.

HUM by Night’ın ikinci buluşmasında dedikoduyu günlük hayatta karşılaştığımız anlamıyla başkaları hakkında ayıp şeylerin konuşulduğu, ayıplanan bir eylemin ötesinde toplumsal algıyı şekillendiren bir mekanizma olarak değerlendireceğiz.

Bilet satın alma işlemini tamamlamanızın ardından adınız etkinlik girişindeki misafir listesine eklenecektir. ​Askıda bilet için aşağıda ASKIDA BİLET alternatifini seçiniz.

Humanities by Night etkinliğinin tüm geliri Boğaziçi Üniversitesi Humanities Programı’na aktarılacaktır.

Sorularınız için: kaynak@buim.org