BÜMED’in Haksız Tahliyesi Anayasa Mahkemesi’nde

 

Değerli Boğaziçililer,

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BÜMED) 1994 yılında 4.144 mezunun 2.5 Milyon Dolar’lık bağışıyla inşaatı tamamlanan ve üniversitemize bağışlanan Güney Kampüs Sosyal Tesisleri, bilindiği üzere BÜMED’e kiralanmış ve BÜMED tarafından sizlerin kullanımına sunulmakta idi. Mevzuat gereği, 2019 yılından itibaren ise, Sosyal Tesisler bu kez BÜMED’e değil, BÜMED’in pay sahibi olduğu Ladin’e kiralanmıştı. Ancak, Sosyal Tesisler, 30.01.2023 tarihinde kira sözleşmesinin süresinin bittiği gerekçe gösterilerek tahliye edilmişti.

Avukatlarımızın Ladin’in kiracılık sıfatının tespiti talebiyle İstanbul 8. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davada, özetle, bu kira sözleşmesinin Türk Borçlar Kanunu’na tabi bir kira sözleşmesi olarak değerlendirilmesi gerektiği; bu kira sözleşmelerinde süre sonunda tahliye imkanının olmadığı, bu imkanın Hazine Malları açısından mevcut olmasının ise Anayasa’daki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ileri sürmüştük.

Mahkeme, Anayasaya aykırılık iddiamızı ciddi bularak dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi. Anayasa Mahkemesi talebimizi kabul ederse, Ladin’in kira süresi sonunda tahliyesine zemin oluşturan kanun hükmünü iptal edecektir. Bu durumda, yüksek ihtimalle Ladin’in kiracılık sıfatının devam ettiğine ve tahliye işleminin hukuka aykırı olduğuna hükmedecektir.

BÜMED olarak, tüm faaliyetlerimizi, söz konusu sosyal tesislerden tahliye edildiğimiz için (şimdilik) farklı mekanları kullanarak eksiksiz yürütmekteyiz. Hukuki süreç devam etmekte olup; hizmete başladığı günden itibaren mezunların üniversitemizdeki evleri olmanın yanı sıra öğrenci, akademisyen ve tüm çalışanlara istisnasız açık olmuş ve tüm üniversite bileşenlerine bir yaşam alanı sağlayan sosyal tesislere dönmek için her türlü meşru çabayı göstermeye devam edeceğiz.

Prof. Dr. Etem Saba Özmen’e hukuki mütalaası ve Pehlivan & Güner Hukuk Bürosu’na süreçteki özverili destekleri için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

BÜMED’in haksız tahliyesi Anayasa Mahkemesi’nde