Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tesisleri tahliye edilecek

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Yönetim Kurulu, BÜMED tesislerinin tahliyesine yönelik verilen kararın ardından açıklamada bulundu.

DUVAR – Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının okullarıyla bağının kopmaması, üniversiteye katkısının devam etmesi amacıyla 4 bin 144 Boğaziçi Üniversitesi mezunun 2,5 milyon dolar değerindeki bağışı ile inşa edilen Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) tesislerinin tahliyesine karar verildi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 7 Ocak 2023 tarihli e-postasında, “Üniversitemizin Eğitim ve Yaşam Alanları Gelişmeye Devam Ediyor” başlığıyla BÜMED sosyal tesislerinin kira sözleşmesini yenilenmeyeceğini duyurdu. Dernek yönetimi, alınan kararın ardından hukuki sürece başvurdu.

SARIYER KAYMAKAMLIĞI, TESİSLERİN TAHLİYE EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ BİLDİRDİ

BÜMED Yönetim Kurulu, hukuki sürecin devam ettiğini ancak Sarıyer Kaymakamlığı’nın 27 Ocak Cuma günü sosyal tesislerin tahliye edilmesi gerektiğini derneğe resmi olarak bildirdiğini belirtti. Dernek yönetimi, kaymakamlığın ilettiği yazıda tesislerin 30 Ocak Pazartesi günü saat 08.30’a kadar boş olarak teslim edilmesini tebliğ ettiğini, karara uyulmaması durumunda tahliyenin cebren yapılacağını bildirdiğini söyledi.

Tesislerin kira sözleşmesinin yenilenmemesinin ardından hukuki sürece başvuran BÜMED ayrıca Boğaziçi Üniversitesi mezunlarına açık bir imza kampanyası başlattı. Bir haftada 10 bine yakın mezun “MEZUNLAR yuvasından, Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü’nden Çıkartılamaz” isimli kampanyaya imza atarak derneğin faaliyetlerinin kampüs içinde gerçekleşmesini istediğini belirterek, üniversite yönetiminin aldığı karardan vazgeçmesini talep etti.

İmzalar, 20 Ocak Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne teslim edilse de Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü konuya dair açıklamada bulunmadı.

‘SOSYAL TESİSLERİN ALINMASI BOĞAZİÇİ TARİHİNDE ‘KARA BİR LEKE’ OLARAK KALACAK’

Sosyal tesislerle ilgili karara itiraz etmelerinin en temel sebebinin, mezunların üniversiteye yaptığı yaşamsal katkı olduğunu belirten BÜMED Yönetim Kurulu, bu kararla beraber Boğaziçi Üniversitesi’nin kurum hafızasına ve kültürüne yönelik yapılan saldırılara birinin daha eklendiğini vurguladı. Dernek yönetimi, 30 yıldır kampüste bulunan sosyal tesislerle mezunların bir ayaklarının hep üniversitede olmasını sağlamış, yıllarca akademisyen, öğrenci ve mezunların buluşma noktası olmuş tesislerin “akademisyen ve öğrencilere yaşam alanı” açma gayesiyle alınmasının Boğaziçi tarihinde “kara bir leke” olarak kalacağını belirtti.

‘ÜNİVERSİTEMİZİN ÜZERİNE ÇÖKEN BU KARAR BULUT BİR GÜN DAĞILACAK’

BÜMED Yönetim Kurulu, tahliye anına şahitlik etmek için BÜMED sosyal tesislerinde olacağını belirterek tüm Boğaziçi Üniversitesi mezunlarını destek vermeye çağırdı. Mezunlara yapılan çağrıda şu ifadeler kullanıldı:

“BÜMED olarak temel hukuk ilkelerine olan inancımızı koruyor, hukuki süreci titizlikle takip etmeye devam ediyoruz. Hiç kuşkumuz yok ki, üniversitemizin ve derneğimizin üzerine çöken bu kara bulut bir gün dağılacaktır. Yeter ki Boğaziçi camiası olarak bizler, üniversitemizin temel değerlerini ve Boğaziçi ruhunu ısrar ve inatla savunmaya ve yan yana durmaya devam edelim. Biz BÜMED Yönetim Kurulu olarak, 30 Ocak Pazartesi günü saat 08.00’de okulumuzun tarihinde kara bir leke olarak yer alacak bu anda mezunlarımızı temsil etmek üzere BÜMED tesislerinde olacağız. Bu tarihi ana tanıklık ederken yan yana olmanın önemini vurguluyor, hepinizin desteğini bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar