Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği 20 Ocak’ta tahliye edilecek: “Nedeni, öğrencilere ve akademisyenlere direnişte destek olmamız”

BÜMED, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nce bir istişare süreci yaşanmaksızın alınan karara göre sadece beş gün sonra bulunduğu binaları ve alanı boşaltmak zorunda. Dernek yönetimi karara direneceklerini söylüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 7 Ocak’ta mezunlara gönderdiği bir maille kampüs içinde yer alan Mezunlar Derneği’nin (BÜMED) kira sözleşmesini yenilemeyeceğini duyurdu ve binaların tahliyesi için 20 Ocak’a kadar vakit tanıdı. Mezunlar, bugün (15 Ocak) 12.00’de dernekte buluşup kararı protesto edecek.

“Direneceğiz”

BÜMED Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Cesur, “yürütmeyi durdurma talebiyle yargıya taşıdıkları karara direneceklerini” söyledi. Cesur, bu kararın, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’ye desteklerini açıklamadıkları için alındığı görüşünde: “Mezunların ayağının okuldan kesilmek istenmesinin başlıca nedeni, özgür ve özerk üniversite direnişinde öğrencilere ve hocalarımıza destek olmamızdı.”

Rektörlük, aldığı kararı “Üniversitemizin eğitim ve yaşam alanları gelişmeye devam ediyor” başlığıyla duyurmuş. Hülya Cesur, “yaşam alanı” ifadesine itiraz etti ve derneğin de sosyal tesislerin de zaten öğrencilerle akademisyenlere açık olduğunu belirtti: “Devletin memurları gelir gider ama mezunlarının kalbinde Boğaziçililik arması hep olacak. Biz okulumuz için gereken her şeyi sonuna kadar yapacağız.”

Kaynak: Medyascope