BOĞAZİÇİ RUHUNA SAHİP ÇIK, SENSİZ OLMAZ!

Kampanyaya bağış yapmak için tıklayınız.

Sevgili Mezun Arkadaşlarımız ,

BÜMED bundan 37 yıl önce, temelde Boğaziçi Ruhunu korumak ve güçlendirmek diye özetleyebileceğimiz bir amaçla ve çok zor koşullar altında, bugün bizlerin verdiğinden çok daha büyük maddi manevi katkılar veren bir grup gönüllü tarafından büyük riskler alarak kuruldu.

BÜMED bugün asıl misyonu doğrultusunda mezunlarımızın kişisel, sosyal gelişimi ve birlikteliğine, Boğaziçi Üniversitemizin gelişmesi ve kalitesinin sürdürülmesi hedefine destek vermektedir.

Kurulduğundan bu yana BÜMED kendi kaynaklarından nakdi ve ayni desteğini Üniversitemizin karşılayamadığı hizmetlerin sunumu için okula aktarmaktadır. BÜMED bu sebeple; prensip olarak, gelir artanını biriktirmemekte ve tamamen okulun ihtiyaçlarına harcamaktadır. 2650 öğrenciye burs vermiş, 10.000’den fazla öğrenci ve mezuna iş imkanı sağlamış, 10 Milyon TL den fazla akademik destek oluşturmuş ve okula katkısı 40 Milyon TL yi geçmiş olan BÜMED her yıl yüzlerce sosyal ve sektörel etkinlik ve eğitimde mezunlarını buluşturmakta, sinerji ve değer yaratmaktadır.

Yeni yönetim kurulu olarak; gerek kendi mesaimiz, gerek sizlere uzattığımız mikrofon ve ilettiğimiz profesyonel anket üzerinden eksikleri tespit ettik ve daha da güçlü bir BÜMED için geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren ciddi bir gönüllü mesai sunmaya başladık.

Ancak; ülkemizde son 10 yıldır gittikçe kötüye giden olumsuz koşullar ve üzerine gelen pandemi dönemi ve rektörlük krizi sonrasında üyelerimizin eski hızıyla artmaması, aidat ödeneklerinde aksaklıklar oluşması ve markaların sponsorluk harcamalarının azalması sonucunda okulun ihtiyaçları devam ederken BÜMED’in gelirleri ciddi oranda azalmıştır.

Son yaşanan gündemler konusunda da sizleri bilgilendirmiştik; maalesef göreve geldiğimiz günden itibaren okul idaresinin yıkıcı tutumu ile karşı karşıyayız. Restoranın mühürlenmesi, tesiste yapılması planlanan hiçbir etkinliğe izin verilmemesi ve kapı girişlerine “sadece mezunlar” olarak sınırlama getirilmesi sonucu tesis gelirlerimiz sıfırlanmıştır ancak tesis kirası yine de talep edilmektedir. Sonuç olarak kira dahil yıl sonuna kadar 5.000.000 TL açığımız bulunmaktave bunun yarısını Ekim ayında temin edemediğimiz durumda dernek ciddi bir varoluş riski içine itilmektedir.

Aslında dernek her aksiyonunu ve bütçesini aidat sayısına ve tesis gelirlerine göre hesaplamaktadır. Aidat borcu olan üyelerden sadece 5000’i bunu kapattığı durumda sıkıntısı da bitmektedir. BÜMED’in “Özellikle öğrenci ve akademisyenlerin varlığımıza bu kadar ihtiyaç duyduğu şu dönemde” yukarıda yazdığımız misyonunu yerine getirerek var olmaya devam etmesi için hepinizin az çok demeden yapacağı bağışlara hiç olmadığı kadar büyük ihtiyaç duymaktadır.

Bizleri profesyonel hayatta en az bir adım öne geçiren üniversitemize borcumuz büyük. Bunu BÜMED üzerinden, tüm mezunların gücünü arkamıza alarak ve tüm mezunları temsil ederek, kurumsal bir şekilde sunmaya devam etmemiz için her birinize ihtiyaç var.

Sevgili mezun arkadaşlarımız,

Bu bir seferberlik çağrısıdır. BÜMED’e sahip çıkmak demek Boğaziçi’ne sahip çıkmak demektir. Sizşerden ve çevrenizden gerekli desteği bu birkaç ay içerisinde alamazsak okulun uyguladığı politikalar altında BÜMED’i yaşatmak imkansız hale gelebilir. Boğaziçi Ruhunun en önemli temsilcilerinden biri olan bizlerin onu korumamız bu dönemde mümkün değilse ne zaman mümkün?

BÜMED Yönetim Kurulu