BAE’de yaşayan Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Rekor Bağışa İmza Attı

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Boğaziçi Üniversitesi Mezunları olarak, 12 Ekim 2023 tarihinde Dubai Başkonsolosumuz Sn. Onur Şaylan ve değerli eşi Sibel Şaylan’ın ev sahipliğinde, T.C. Dubai Başkonsolosluğu Rezidansında bir araya gelerek, en geniş kapsamlı buluşmamızı gerçekleştirdik.

BAE’de yaşayan 30.000’den fazla Türk vatandaşı içinde, Boğaziçi Mezunları olarak çoğunluğunu Dubai’de yaşayanların oluşturduğu, yaklaşık 350 kişilik aktif bir whatsapp grubumuz var. Ancak uzun yıllardır organize olup yüksek katılımlı bir buluşma fırsatı yaratamamıştık. İşte buradan yola çıkarak, kendi aramızda ‘gönüllü bir organizasyon komitesi’ kurmaya karar verdik. Ekibimiz; Sedef Sapanli Akkor (GUID ’97), Sedef Acar (IE ’13) ve Özge Çakar Osken’den (EC ’12) oluştu. 

Gönüllü Organizasyon Komitesi olarak, ilk etkinligimizde oldukça yüksek bir katılımla 200’e yakın Boğaziçi mezununu bir araya getirmeyi başardığımız ve bununla birlikte Boğaziçi Değerler Burs Fonu’na 700.000 TL’ye yakın destek sağlanmasına vesile olduğumuz için gerçekten çok mutluyuz. 

HDF FZCO ve Hadaf Foods (Pınar Arabia) Genel Müdürü Arda Tokbas’ın (CE’93) desteği ve Pınar Arabia’nın sponsorluğuyla lezzetli atıştırmalık ikramların servis edildiği gecemizde, Galata Duo grubu da sahne alarak mezunlarımıza keyifli anlar yaşattı. 

BAE’de yaşayan Boğaziçi Mezunları’nı ilk kez bu kadar yüksek bir katılımla bir araya getidigimiz bu geceyi daha da anlamlı hale getirmek için Gönüllü Organizasyon Komitesi olarak, BÜMED Genel Sekreter Yardımcısı ve Bağış & Burs İlişkileri Direktörü Ebru Sekizkok ile iletişime geçtik ve Boğaziçi Üniversitesi Değerler Burs Fonu’na destek sağlamak amacıyla bir çağrı başlattık. Bu çağrı ile birlikte BAE’de yaşayan Boğaziçi Mezunları için özel olarak TL ve USD fonzip bağış linkleri oluşturulmasını sağladık ve bu linkler sayesinde yurtdışı bağışları kolay bir şekilde gerçekleştirildi. 

Bir öğrencinin 1 senelik yaşam destek giderinin 22.500 TL olarak belirlendiği Boğaziçi Değerler Burs Fonu için yaptığımız çağrılar karşılığını buldu ve BAE’de yaşayan Boğaziçi Mezunları’nın konuya gösterdikleri hassasiyet sayesinde, rekor bir katılım sağlanarak yaklaşık 700.000 TL bağış toplandı. Bu sayede 30 Bogazici’li öğrencimizin 1 senelik yaşam giderini karşılayacak toplam miktara ulaşıldı. En yüksek bağışı kurumsal olarak 250.000 TL ile Pınar Arabia gerçekleştirirken, bireysel olarak da Özden Yiğit PSY ’02 en yüksek bağışı yaptı; gecede kendilerine Teşekkür Plaketi takdim ettik. 

Geceye telefonla canlı bağlanan, BÜMED 17. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Cesur da BAE’de yaşayan Boğaziçi Mezunlarına gösterdikleri hassasiyet ve destekleri için teşekkürlerini ileterek, binlerce kilometre uzaktan Boğaziçi öğrencilerine yapılan rekor bağış için minnettar olduklarını ifade etti. 

Gecenin unutulmayacak anlarından biri de; katılımcılar arasındaki en eski Boğaziçi Mezunlarına birer Anı Plaketi verilmesiydi. 1987 yılı Boğaziçi Mezunundan 2023 yılı mezununa kadar yaklaşık 40 yıllık yelpazedeki mezunların biraya geldiği bu keyifli gece, bundan sonra BAE’de yapılacak Boğaziçi Mezunları buluşmaları için de güzel bir başlangıç oldu. 

BAE’deki Boğaziçi Mezunlarını buluşturduğumuz bu gece, aynı zamanda toplanan 700.000 TL’ye yakın bağış ile, yurtdışındaki Boğaziçi Mezunlarının bir araya geldiğinde keyifli bir buluşmayı çok daha anlamlı bir hale getirerek binlerce kilometre uzaktan da olsa, maddi durumu yetersiz ve ihtiyacı olan Bogaziçili öğrencilere büyük bir destek verebileceğini gösteren çok değerli bir örnek olarak BÜMED tarihine geçti!

Gönüllü Organizasyon Komitesi adına yazan Sedef Sapanli Akkor (GUID ’97)