100. Yıl Boğaziçi Gazetesi

Sevgili Mezun Arkadaşlarımız,

Boğaziçi mezunları olarak; barışçıl, demokratik değerlerle yetiştik. Çiftçi, işçi, memur, esnaf, öğretmen, doktor ve nice çeşitli mesleklerden ailelerin çocuklarıyız. Gençliğimizi okuyarak ve çalışarak geçirdik. Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanlarla tanıştık. Öğrenci kulüplerini gördük, sorumluluk aldık, birlikte hareket ettik. Her görüşten arkadaşlarımız oldu; üniversitemizden farklılıklara saygıyı ve birlikte yaşama kültürünü öğrenerek mezun olduk. Şimdi ülkemize ve dünyaya faydalı birer birey olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bizi biz yapan değerler sadece Boğaziçi Üniversitesi’nin etik değerleri değil aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin değerleri. Her birimizin hikayesi takip edildiğinde; Boğaziçi’nin Atatürk ilkelerinin kusursuzca uygulandığı bir yer olduğu açıkça görülüyor. Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Laiklik, İnkılapçılık, Devletçilik ve Milliyetçilik; biricik okulumuzda her zaman en güzel örneklerini yaşattı.

17. dönem yönetim kurulu olarak tüm faaliyetlerimizi; öğrenci ve akademisyenlerimizle birlikte 160 yıllık Boğaziçi kültürünü korumak adına; okulumuzun etik ilkelerine dayanarak büyük bir titizlikle yürüttük. 20.000’i aşkın üyemizin, gönüllülerimizin ve iş dünyasının da desteğiyle; Boğaziçi Üniversitesi camiasını birleştiren, daha önce yapılmamış birçok işe imza attık. Cumhuriyet Balosu’nu başlattık. Bunlara ek olarak; rekor üyelik, rekor öğrenci katılımlı etkinlik, rekor burs ve bağış, rekor sponsorluk geliri sağladık. Okulumuzun ve derneğimizin içinden geçmekte olduğu zor günleri birlik ve beraberlikle aşıyoruz. Eski rektörlerimizden aday öğrencilerimize, okul esnafından mezunlarımıza, öğrenci kulüplerimizden eski başkanlarımıza kadar; bu dönem çok büyük ve güzel bir aile olduğumuzu bir kez daha hissettik.

Boğaziçi ruhunun, birlik ve bütünlüğümüzün sarsılmaz teminatı şüphesiz ki ortak geçmişimizde ve köklü değerlerimizde saklı. Cumhuriyetin ilk yüzyılının en değerli hatıralarından birisi olması adına Cumhuriyet tarihi boyunca camiamızın kökleri hakkında çıkmış olan haberleri içeren özel bir arşiv gazetesi hazırladık. Keyifle okumanızı dileriz.

İkinci yüzyıla hep birlikte adım atmanın sevinci ve heyecanıyla…

Cumhuriyetimizin 100. Yılı bir kez daha Kutlu Olsun!

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ

Gazeteyi okumak için tıklayınız.

100. Yıl Boğaziçi Gazetesi