*Kontenjan kısıtlı olduğu için ücretsiz olarak alacağınız biletler üzerinden ön kayıt oluşturmaktayız. Sonrasında ön kayıt sırasına göre misafirlerimizin kayıtlarını kesinleştirmek ve ödemeleri tamamlamak adına iletişime geçmekteyiz.


Bir çocuğa gevşemeyi, kendi özelliklerine güvenmeyi, devamlı endişelenmeyi bırakmayı ve 21. yüzyılın bitmeyen talepleri içinde ayakta kalabilmeyi nasıl öğretiriz?

Bir çok çocuk ve ergen için konsantre olmak zor. İyi uyuyabilmek zor. Endişeleri bırakabilmek, rahatlamak ve gevşemek kolay değil. Çoğu kez içine kapanıp hiçbir şey yapmamak, baş etmekten daha kolay.

Ayrıca çoğunun kafası devamlı meşgul, uzun saatler boyunca online kalıyorlar ve çok fazla uyaranla karşı karşıyalar.

Onlara devamlı bir şeyler söyleniyor. Kendileri, okul, aile ve toplum tarafından.

Bir çocuğa gevşemeyi, kendi özelliklerine güvenmeyi, devamlı endişelenmeyi bırakmayı ve 21. yüzyılın bitmeyen talepleri içinde ayakta kalabilmeyi nasıl öğretiriz?

Sekiz hafta süren bu eğitim 5-8 yaş aralığındaki çocuklar için Sitting Still Like a Frog kitabının yazarı Eline Snel tarafından tasarlandı. Çocuklar eğitim süresince stabilize olmayı, odaklanmayı ve dikkatlerini nazik ve itinalı bir yaklaşımla tutmayı öğreniyorlar. Düşündükleri, hissettikleri ve deneyimledikleri şeylerle alakalı kendilerince ve başkaları tarafından yapıştırılan yargılar olmadan iç dünyaları ile yakınlaşıyorlar. Zor düşünce ve hisleri ne bastırmadan ne de onlara kapılmadan, bilakis dikkatle hayatlarına dahil etmeyi öğreniyorlar. Ve de en önemlisi kendilerine ve başkalarına karşı nazik olmayı öğreniyorlar.

Temalar ve Yöntem: Seanslarda, gözlem ve konsantrasyon, beden farkındalığı, beş duyu farkındalığı, sabır, güven duymak ve bırakabilmek, hisleri ‘hissetmek’ ve var olmalarına izin vermek, düşüncelerle baş etmeye alışmak, kendine ve başkalarına şefkat gibi farkındalığın temel ögelerini oluşturan konulara odaklanıyoruz. Ergenlerle çalışırken bu konulara sınav stresiyle baş edebilmek ve dinleme sanatı gibi konular da ekleniyor. Eğitimde nefese odaklanma, (oyun içeren) meditasyon, hikayeler, hareket gibi araçlar kullanıyoruz.

Bu eğitimi alan çocuklarda gözlemlenen etkiler:

Dikkat ve konsantrasyon artışı,

Fevri davranışlarda azalma,

Olumsuz düşüncelerde ve endişe halinde azalma,

Sakin ve iyi uykuda artış,

Korku ve depresyonda azalma,

Akran zorbalığında azalma,

Kendine ve çevreye karşı daha çok güvenme ve saygı duyma,

Strese ve başkalarına karşı tepkisel davranışlarda azalma.

Tarih: 3 Kasım2018
Süre:
8 Hafta
Saat: 09.30 – 10.20
Gün: Cumartesi

Katılım Bedeli
Üye: 700 TL
Misafir: 900 TL

Eğitmen : Sepin İnceer’99

Çocuklar ve ebeveynler için farkındalık eğitmeni. İleri seviye yoga ve meditasyon eğitmeni. Okan’ın eşi, Ela ve Ali’nin annesi.

Üsküdar Amerikan Lisesi ’95, Boğaziçi Üniversitesi İşletme ’99 mezunu.

Ortağı olduğu girişim sermayesi fonundan (Turkven Private Equity) 2014’te ayrıldı. Halen kadın girişimciliğini destekleyen iki oluşumda yatırımcı.

Sepin, çocuklara farkındalık ve dikkat eğitimleri veriyor. 15 seneyi aşkın yoga ve meditasyon tecrübesinin ardından çocuklarla çalışmak üzere tanınmış terapist ve mindfulness eğitmeni Eline Snel’den eğitim aldı. Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli kitabının yazarı Eline Snel’in uluslararası ekibine dahil oldu ve Türkiye’de eğitmen yetiştirmek üzere Eline’nin rehberliğinde çalışmaya devam ediyor.

Bilinçli Bebek, Çocuğunuza Kulak Verin ve Oyun Oynama Sanatı gibi önemli ebeveynlik kaynaklarının yazarı, gelişim psikoloğu Aletha Solter ile çalıştı. 2013 yılında Aletha Solter’in Farkındalıkla Ebeveynlik Eğitmenleri arasına katıldı ve bu yaklaşımla yetişkinlere ebeveynlik eğitimleri veriyor.

Amerikan Hastanesi Code Lotus Mindfulness Programı’nın kurucu ekibinde.

Somatik deneyimleme esaslı travma terapisi Organic Intelligence’ın üç yıllık eğitimini aldı. Somatik deneyimleme pratiklerini bütün eğitimlerinin içine dahil ediyor.

Doğana – Doğumda Kadın Hakları Derneği’nin kurucu üyesi.

Çocuklar için farkındalık, farkındalıkla ebeveynlik, mindfulness, somatik deneyimler hakkında farklı mecralarda yazıyor. Nur Sakallı ve Başak Kutlu Atay ile birlikte hazırladığı Hamile Yogası DVD’si ve Başak Kutlu Atay ile derlediği Doğum Hikayeleri kitapçığı var. Farkındalık temalı resimli çocuk kitapları serisi hazırlıyor.

Makaleleri ve Eğitim Takvimi için: sepininceer.com