Boğaziçi Dergisi

Boğaziçi Dergisi
Boğaziçi Dergisi, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin 30 yılı aşkın süredir düzenli olarak yayımlanan süreli yayını. 1988 yılında yayımlanan ilk sayısından bugüne Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bileşenlerinin ortak sesi olmayı, mezun ve dernek ilişkisini güçlendirmeyi ve üniversitenin köklü kültürünü yansıtmayı amaçlıyor. BÜMED’in kurumsal iletişim politikasının en önemli ayağı olan dergi, Türkiye’de yayımlanan süreli yayınlar arasında saygın bir yere sahip. Her ay ülke içinde ve dışında 10 bin BÜMED üyesine ücretsiz ulaştırılan dergi, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki dağıtım noktalarından da temin edilebiliyor.

Tematik içerik

Boğaziçi Dergisi’nin her sayısı, ayrı bir popüler bilim konusunu odağına alıyor. Hem gündemi meşgul eden hem de yeterince tartışılmayan alanlara yer vermeye özen gösteren derginin bugüne kadar işlediği konular arasında yapay zeka, göç, girişimcilik, kentleşme, enerji, gastronomi ve gelecek gibi konular bulunuyor. Boğaziçi mezunlarını sayfalarında bir araya getiren Boğaziçi Dergisi; farklı sektörlerde çalışan Boğaziçilileri ortak bir konu etrafında söz üretmeye, çözüm aramaya ve tartışmaya davet ediyor.

Dergi ekibi

Ocak 2017’den bu yana Dükkan Kreatif ve Yayıncılık Ajansı tarafından hazırlanan Boğaziçi Dergisi’nin yayın ekibi ve yazarları, alanında uzman Boğaziçi mezunlarından oluşuyor. Aynı zamanda öğrenciliğine devam eden Boğaziçililere dergi yayıncılığı alanında deneyim kazanmaları için olanaklar sunan Boğaziçi Dergisi ekibi, üniversiteye yakışır özgün içerikler üretiyor.

Jülide Ateş İskeçeli, Erdal Yıldırım, Vedat Milor, Maksut Aşkar, Edhem Eldem, Faruk Pekin, Nil Karaibrahimgil, Nermin Abadan-Unat, Selçuk Esenbel ise şimdiye kadar röportaj vererek dergide yer almış isimlerden yalnızca birkaçı.