Yunanistan Tyrnavos’ta Şarap & Karnaval

Kültür turundan çok eğlenmeye ve Meteora bölgesini görmeye, Pagan inanışına bu kadar Katolik bir bölgede gösterilen saygıyı anlamaya ve Dionysos eğlencelerinden kalan bir festivale katılmaya gidiyoruz.

1.Gün 

Taksim Meydanı’nda buluşma ve saat 06.00’da otobüsle hareket. Doğu Trakya şarap bölgesinde bulunan ve yüksek kaliteli üretim yapan Lazaridi Şaraphanesi’ni ziyaret edeceğiz. http://www.chateaulazaridi.com/en/

Konaklama: Holiday Inn Thessaloniki vb.

2.Gün

Kahvaltının ardından Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik’i geziyoruz. Ardından Epanomi IGP apelasyonunda şaraplar üreten, şarap müzesi de olan Gerovassiliu şaraphanesini (www.gerovassiliu.gr )ziyaret edeceğiz. Yaklaşık 3000 yıllık tarihi olan Larissa’ya yolculuk ve otele yerleşme. Otele yerleşmenin ardından dilediğinizce bu şehrin sokaklarını arşınlayıp, serbest bir şekilde keşfe çıkabilirsiniz.

Konaklama: Grand Hotel Larissa vb.

3.Gün 

Otelimizdeki kahvaltının ardından Meteora’ya doğru yola çıkıyoruz. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan, ortalama yükseklikleri 300 metreyi bulan, kayaların üstüne kurulmuş Meteora manastırlarını ziyaret edip bölgenin doğasını keşfe çıkıyoruz. Akşam Tyrnavos Karnavalı’nda rengarenk sahnelere ev sahipliği yapan Dionysos kutlamalarına başlıyoruz.

Konaklama: Grand Hotel Larissa vb.

4.Gün 

Kahvaltının ardından Dirty Monday (Kirli Pazartesi) kutlamalarına başlıyoruz. Bütün kentin bir sene beklediği ve marjinal ama geleneklerden uzaklaşmayan bugün, hiç yaşamadığımız yeni bir eğlenceye katılıyoruz. Genç, yaşlı, tüm yerel halkın katıldığı eğlenceye davetsiz misafir oluyor, hatta eşlik ediyoruz. Saat 14:00 sularında Larissa’dan hareket. Büyük İskender’in babası Makedon kralı II.Philip’in Vergina’daki mezarlığını ziyaret ediyoruz. Sonrasında Kavala’ya varıyoruz.

Konaklama : Kavala

5.Gün 

Otelde kahvaltının ardından Antik Yunan, Roma ve Bizans olmak üzere üç farklı medeniyeti yaşamış olan Philippi antik kentini gezeceğiz. Lozan Mübadelesi sırasında Kapadokya’dan göçen Rumlar tarafından kurulmuş olan şehir Nea Karvali’de mübadele müzesini ziyaret edeceğiz. Türkiye’ye hareket. Sınır geçişinden sonra Tekirdağ’da akşam yemeği molası veriyoruz. İstanbul’a gece 12 sularında varış.

 

Fiyata Dahil Olanlar

 • Programda belirtilen otobüs yolculukları
 • Selanik’te 1 gece, Larissa’da 2 gece ve Kavala’da 1 gece oda-kahvaltı konaklama
 • Lazaridi Şaraphanesi gezisi
 • Gerovassiliu şaraphanesi gezisi
 • Meteora manastır gezileri
 • Kral II. Philip’in mezarı, Philippi antik kenti ve Mübadele müzesi gezileri
 • Murat Yankı rehberlik hizmetleri
 • Seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar

 • Yunanistan vizesi
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Kişisel harcamalar
 • Öğle ve akşam yemekleri

Vize Bilgisi

Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları vizesiz ulaşım sağlayabilmektedir. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları vize alma mecburiyetindedir.

*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr