Kafa Kafaya & KonuŞu #1: “Göçmeyi Anlamak”

 

Yeni sohbet dizisi Kafa Kafaya Aralık’ta BÜMED’de!

Dikkat çeken içeriklerde,  konuları farklı açılardan ele alacak konukları ile Kafa Kafaya; KonuŞu işbirliği ile moderatörü olmayan, interaktif bir sohbet serisi olarak BÜMED’de başlıyor! Her hafta yenilenen içerik ve konuklarla merak ettiklerimiz, düşündüklerimiz üzerine konuşacak bir alan oluşturuyoruz.

Birlikte ‘Kafa Kafaya’ vermeye ne dersiniz?

KAFA KAFAYA & KonuŞu #1:  Göçmeyi Anlamak

BİRCE ALTIOK VS PROF.DR. HAKAN YILMAZ

Göçmeyi Anlamak

Türkiyeliler için göçmenin tarihteki yeri nedir? Türkiye’deki iç ve dış göç sosyolojisi nasıl şekillenmiştir? Toplumun hangi kesimleri, niçin ‘göçmeyi’ düşünüyor? Göçmen gittiği coğrafyalarda karşılaştığı yüksek performans gösterme, kitabına göre yaşama ve etrafı tatmin etme kaygısını nasıl aşabilir?

TÜSİAD Dış Politika Forumu Direktörlüğü’nün yanı sıra müzisyen ve ozan olan Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Yılmaz, bu konuşmada öğrencisi Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Birce Altıok ile bir araya gelecek. İkilinin jenerasyonlar arası moderasyonsuz sohbeti bir soru-cevap kısmı ile son bulacak.


Tarih:
5 Aralık 2018, Çarşamba
Yer: BÜMED Atatürk Salonu
Saat: 19.30 – 21.00

Katılım Bedeli:
BÜMED Üye: 15 TL
Öğrenci: 15 TL
Tam: 35 TL

Birce Altıok kimdir?

Lisansını Boğaziçi ve Binghamton Üniversiteleri Küresel ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden almış; Sosyoloji ve Tarih yandalları ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika Çalışmaları üzerine uzmanlaşarak 2010 yılında onur derecesiyle mezun olmuştur. Yüksek lisansını 2011 yılında New York’ta Columbia Üniversitesi’nde İnsan Hakları Çalışmaları üzerine tamamlamıştır. Şu an Koç Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde son sınıf doktora adayı olarak eğitimine öğretim görevlisi ve araştırma asistanı olarak devam etmekte olup ayrıca Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MiReKoc) koordinatörlüğü görevini yürütmektedir. Araştırmalarında yoğunlaştığı konular karşılaştırmalı siyaset, dış politika, uluslararası göç ve mülteci haklarıdır. Son olarak Tübitak tarafından fonlanan ve yürütücülüğünü Koç Üniversitesi’nden Prof. Ahmet İçduygu’nun yaptığı projede yer almış ve 1989 yılında Bulgaristan, 1991 Irak ve 2011 sonrası Suriye’den gelen üç kitlesel sığınmacı hareketliliğinde Türkiye devlet politikalarının tarihsel karşılaştırmalı analizini yapmıştır. Şu an Bilgi Üniversitesi’nde Göç Çalışmaları üzerine ders vermektedir.

Prof. Dr. Hakan Yılmaz kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir.  Aynı üniversitede Avrupa Çalışmaları Merkezi’nin ve Boğaziçi Üniversitesi-TÜSİAD Dış Politika Forumu’nun direktörlüğünü yapmaktadır.  Prof. Dr. Yılmaz, yakın dönem Türk siyasal hayatı; Türkiye’de siyasal ve popüler kültür; Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin ve Avrupa bütünleşmesinin kültür ve kimlik boyutları; demokratikleşme sürecinin dış dinamikleri üzerinde çalışmaktadır.

Prof. Dr. Yılmaz, son yıllarda önemli araştırma projeleri tasarlamış ve yürütmüştür: Türkiye’de Avrupa Şüpheciliği (2004 ve 2012); Türkiye’de Muhafazakarlık (2006 ve 2012) ve Türkiye’de Sınıfsal Profiller (2007 ve 2012).  Beş AB üyesi ülkede (Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, Polonya) Türkiye’nin bilinirliğini, görünürlüğünü ve AB üyeliğine karşı tutumları irdeleyen bir projeyi Aralık 2009’da, Türkiye’de ötekileştirme ve ayrımcılık süreçlerini irdeleyen bir araştırmayı 2010’da, Kürt sorunu ve Çözüm süreci üzerine bir incelemeyi 2014’te, Türkiye’de sağ ve sol değerler üzerine bir kamuoyu yoklamasını 2016’da tamamlamıştır. Halen Türkiye’de İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan ideolojiler ve kimlikler üzerine bir kitap projesinin hazırlıklarını yapmaktadır.

Sosyal bilimciliğin yanı sıra şair ve müzisyen de olan Hakan Yılmaz, Türkiye’nin en önemli müzik gruplarından Ezginin Günlüğü’nün kurucularındandır. Ezginin Günlüğü’nün kuruluş dönemindeki üç albümünde (Sabah Türküsü, Alagözlü Yar, Doğu Türküleri) söz yazarı ve şarkı yorumcusu olarak yer alan Yılmaz, son yıllarda her ikisi de Ada Müzik tarafından yayımlanan iki kişisel albüm çıkarmıştır; ‘Sen Yoktun (2015)’ ve ‘Türkülerle Yeniden (2017)’. Halen yeni şiir ve müzik çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Online kayıt için tıklayınız…