Gerçek Bir Sibirya Deneyimi

Sibirya, mistikliğiyle tarih boyunca tüm gezginlerin hayalini süsleyen bir coğrafya olmuştur. Genelde turistik seyahatler yaz döneminde gerçekleşse de bizim Sibirya denince aklımıza ilk gelen en büyüleyici dönem, kar ve buzun güzellikleriyle dolu kış dönemidir. Baykal Gölü’nün donduğu dönemde, hafızalara kazınacak bir fotoğraf deneyimi için yola çıkıyoruz.   Efsane Trans-Sibirya treninde unutulmaz manzaralara şahit olurken yerel halkla beraber seyahat edecek, Sibirya’nın “Enerji Merkezi” Oklhon adası için çok geç olmadan,  Baykal Gölü’nün buzları erimeden, Kısacası Dünya Değişmeden yeniden bir maceraya başlıyoruz.

1.Gün – 1 Mart 2019: İstanbul – Moskova – Irkutsk
Saat 15.00’te havalimanında buluşma. Bagaj işlemlerinin tamamlanmasından sonra Aeroflot Havayolları’nın SU 2133 sefer sayılı uçağı ile saat 17.25’te Moskova’ya hareket. Moskova’ya varışımızda havaalanında 4 saatlik beklemeden sonra, İrkutsk uçuşu için havaalanında buluşma.

2.Gün – 2 Mart 2019: Irkutsk
Saat 11.45’te Irkutsk’a varış. Eşyalarımızı otelimize yerleştirdikten sonra ahşap mimarisi ile tanınan, Sibirya’nın en güzel şehirlerinden Irkutsk’u keşfe çıkıyoruz. Gün esnasında şehrin mimari güzelliklerinin dışında hamur, patates ve et ağırlıklı sokak lezzetlerini de tadacağız. Akşam yemeğimiz için de bölge mutfaklarını deneyimlemek için şehri adımlıyoruz. Konaklama yapacağımız otelde isteyen konuklarımızla gün içinde çekmiş olduğu kareleri, düzenlemeler ve sunum konusunda konuşacağız.

3.Gün – 3 Mart 2019: Listvyanka, Baykal Gölü
Otelde alınan Rus kahvaltısından sonra Baykal Gölü’nün kıyısındaki Listvyanka kasabasına hareket ediyoruz. Göl kenarında bulunan bu turistik ve sevimli kasabayı gezip tütsülenmiş balık lezzetlerini tattıktan sonra hem kara hem su üzerinde gidebilme kabiliyetine sahip teknelerle (hovercraft) göl manzaralarını ve Trans-Sibirya demiryolunun en çarpıcı geçiş noktalarından biri olan Baykal gölü hattını fotoğraflamak için göl gezintisine çıkıyoruz. Senenin en güzel döneminde Baykal’ı fotoğraflama şansına sahip özel kişiler arasına adımızı yazdırıyoruz. Donmuş gölü hovercraft üzerinde keşfedeceğiz. Sonrasında 1 saat kar motorlarıyla yapacağımız macera dolu yolculuk hepimiz için inanılmaz bir deneyim olacaktır. Yine aynı şekilde gün içinde çekmiş olduğumuz fotoğraflarımızı hep beraber değerlendirip eksik noktalar üzerinden bol bol konuşmalar yapacağız. Yerel lezzetler ile öğle yemeği programa dahil.

4.Gün – 4 Mart 2019: Olkhon Adası, Büryat Köyleri, Baykal Gölü
Kahvaltıdan sonra yolculuğun en heyecan verici manzaralarına şahit olmak için Olkhon adasına 7 saatlik yolculuk. Yol boyunca geçeceğimiz Büryat köylerinde yerel yaşamı da gözlemleyip, köylerden birinde onların yemeklerini tatmak üzere öğle yemeği yiyeceğiz. Akşam yemeği programa dahil. Konaklama Olkhon Adası’nda.

5.Gün – 5 Mart 2019: Olkhon Adası, Khoboy Koyu
Asya’nın en önemli enerji merkezlerinden ve bölge şamanlarının kutsal kabul ettiği Olkhon adasının kuzey bölgesini fotoğraflamak için hareket. Adaya çıkabilmek için donmuş gölün üzerinden aracımız ile geçerek muhteşem bir gün batımı ile karşılaşacağız.  Yaşayacağımız gün batımı dünyada çok ender noktalarda yaşanan buz üstündeki kırılmaların oluşturduğu görüntüleri alarak devam edecek. Bu sırada bize Sibirya kurtları eşlik edecek bu anı ölümsüzleştirecek kareler yakalamamıza fazlasıyla yardımcı olacaktır. Sibirya kurtlarının çektikleri kızaklarda buz üzerinde yapacağımız yolculuğu isteyen misafirlerimiz kızak üstünde isteyen misafirlerimiz de göl üzerinde fotoğraflayabilirler. Gün sonunda otele vardığımızda ise gün içinde yakaladığımız enstantaneleri birlikte değerlendirme şansımız olacak. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil. Konaklama Olkhon Adası’nda.

6.Gün – 6 Mart 2019: Baykal Gölü, Uzury Koyu
Sabahın erken saatlerinde yola çıkıp gün doğumunu fotoğraflamak için adanın doğusuna hareket ediyoruz. Ogoi köyü, uçurumlar ve Baykal Gölü’nün akıllara kazınacak buz görüntüleri bu günümüzü de unutulmaz hale getirecek. Özellikle buzulların çekimleri sırasında bize yerel halktan farklı modeller eşlik edecek aynı zamanda farklı kareler çekmemize vesile olacak. Bir Büryat köyünü ziyaret edip yerel Şaman’dan inançlar hakkında bilgi aldıktan sonra birlikte kısa bir ayine katılacağız. Öğle ve akşam yemekleri programa dahil. Konaklama Olkhon Adası’nda.

7.Gün – 7 Mart 2019: Irkutsk
Irkurtsk’a geri dönüş için yola çıkıyoruz. Buryat köyünde öğle yemeği yiyerek yerel lezzetleri tadacağız. Sonrasında Şamanizm Müzesi’ni ziyaret ediyoruz.  Öğle yemeği programa dahil.

8.Gün – 8 Mart 2019: Irkutsk – Trans-Sibirya
Otelde kahvaltıdan sonra Trans-Sibirya trenine harika manzaralarla dolu bir yolculuk için yola çıkıyoruz. Öğleden sonra da bir Sibirya efsanesi olan tren deneyimini yaşamak için Trans-Sibirya treni ile Novosibirsk’e hareket ediyoruz. Trans-Sibirya efsanesi olan trende yapacağımız yolculuk hayatımızın unutulmaz anlarından biri olacaktır. Konaklama trende.

9.Gün – 9 Mart 2019: Novosibirsk Treni, Kasabalar
Keyifli bir tren yolculuğuna çıkıyoruz. Trans-Sibirya yolculuğunun en güzel manzaralarına sahip etaplarından birini geçerken tren camından veya indiğimiz duraklarda güzel kareler yakalama şansımız olacak. İsteyen dostlar ise huzur dolu bu seyahatte kitaplarını okuyabilir, yerel halk ile sohbet ederek kültürel iletişim sağlayabilirler. Akşamüstü ise Sibirya bölgesinin Sovyet döneminden beri başkenti olan Novosibirsk’e varıyoruz.

10.Gün – 10 Mart 2019: Novosibirsk – İstanbul
Sabah otelde kahvaltımızdan sonra havaalanına gidiyoruz. Sonrasında da Aeroflot’un SU1443 seferi ile İstanbul’a hareket. Yerel saatle 16.30’da İstanbul’a varış.

Tur Fiyatları

Üye Fiyatı       : 2.470 USD
Misafir Fiyatı : 2.600 USD

*İki kişilik odada kişi başı fiyattır.

 

Fiyata Dahil Olanlar

 • Aeroflot Havayolları ile İstanbul-İrkutsk gidiş dönüş uçak biletleri
 • İrkutsk’tan Novosibirsk’e 001 numaralı Trans-Sibirya tren bileti (2.sınıf kompartımanlarda 2 ve 4 kişilik ve konaklama opsiyonu)
 • Irkutsk’da 3 gece, Olkhon Adası’nda 3 gece, Novosibirsk’te 1 gece oda-kahvaltı konaklaması • Olkhon adası 3 gece otel konaklaması • Novosibirsk’te 1 gece otel konaklaması
 • Donmuş gölün üzerinden, Olkhon adasına gitmek için kullanılan arazi araçları ulaşımı
 • Olkhon adası gezintileri
 • Hovercraft ile hem su üzerinde hem buz üzerinde gezintiler
 • Kızaklı Sibirya kurtları ile Baykal Gölü ve çevresinde turlar
 • Şaman ritüeline katılım
 • 7 kahvaltı, 5 öğle yemeği, 3 akşam yemeği
 • Tulga Ozan rehberlik hizmetleri

Fiyata Dahil Olmayanlar

 • Programda dahil olmayan yemekler
 • Kişisel harcamalar
 • Yurt dışı çıkış harcı

*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr