Çocuklar için Felsefe-Etik Sorular

Çocuklar İçin Felsefe (Philosophy for Children), ilk olarak 1970’lerde Amerika’da felsefeci Matthew Lipman’ın çalışmaları çerçevesinde  ortaya çıkan bir pedagojidir. Lipman’ın Araştıran Topluluk Metodu (Community of Inquiry Method) bugün dünyada en çok kullanılan metottur. Buna göre, çocuklar bir uyaran (hikaye, fotoğraf, video, nesne, vb.) etrafında bir araya toplanır ve bu şey karşısında sorulara ve felsefe yapmaya yönlendirilirler. Eğitmen doğru cevabı veren kişi değil, çocukları düşünmeye ve konuşmaya teşvik eden kişi olarak yer alır.

4 hafta boyunca yaklaşık 1 saat süren atölye çalışmaları sonucunda, çocuklarFelsefi problemlerle tanışacaklar.

Düşünme becerilerini (akıl-yürütme, araştırma, kavramsallaştırma) geliştiren bir çalışma yapacaklar.

Bir topluluk içerisinde aktif katılım gösterecekler ve sosyal becerilerini (ben diliyle konuşmak, nezaket, farklı fikirlere saygı) geliştiren paylaşımlarda bulunacaklar

Fikirlerini söylemeyi ve onlara karşı fikirler söylenmesini kişiselleştirmemeyi öğrenecekler, kendilik değerlerini ve duygusal esnekliklerini geliştiren bir çalışma yapacaklar.

Eğitimin İçeriği

  1. Hafta: Ada Cumhuriyeti

Büyük fırtınanın ardından bir ıssız adaya ulaşıyorsunuz. İnsan yalnız başına doyurucu bir hayat yaşayabilir mi? İletişim için dile, doğru davranışlara ve kurallara ihtiyaç duyar mı? Sonrasında adanın ıssız olmadığını fark ediyorsunuz, sizin gibi fırtınadan kurtulup adaya ulaşan insanlarla karşılaşıyorsunuz. Adanıza bir isim vermeniz gerekiyor, nasıl bir arada karar vereceksiniz? Fikir birliği, oy çokluğu, liderin kararı? Bir arada yaşamak için “doğru olan”a karar vermenin doğası nedir?

  1. Hafta: Giges’in Yüzüğü

Giges, keşif gezilerinden birinde, antik dönemden kalma kalıntılar arasında bir altın yüzük bulur. Yüzüğü alır ve evine döner. Eve varınca, yüzüğü parmağına takar ve o da ne? Bir anda görünmez olur. Bu inanılmaz olay karşısında yüzüğü parmağına takıp çıkarıp test eder ve yüzüğün görünmezlik gücü verdiği sonucuna varır. Eğer öyleyse, şimdi bu görünmezlik yüzüğüyle ne yapacak? İstediğini mi yapacak, doğru olan şeyleri mi, yoksa kötü şeyler mi? 

  1. Hafta: Mutsuz Prens

Bir zamanlar uzak bir ülkede çok mutsuz bir prens yaşarmış. Bir gün çiftlikte mutlu mesut oynayan hayvanları izlerken, “Keşke şu mutlu domuzcuk olsam!” demiş. Ama bu dileğinin gerçek olacağını öğrenince telaşa kapılmış ve düşünmeye başlamış. Mutsuz bir prens olmak mı, yoksa mutlu bir domuzcuk olmak mı?

  1. Hafta: Kurbağa ve Akrep

Akrep, “beni sırtında karşıya geçirebilir misin?” diye sormuş kurbağaya ve “kesinlikle sana iğnemi batırmayacağım” diye söz vermiş. Ama yolun yarısına geldiklerinde, sözünü tutamamış. “Ne yaptın, ikimiz de öleceğiz” demiş kurbağa. Akrep de “Ne yapayım, doğam böyle!” demiş ve ikisi birlikte suya batmışlar.  Bu durumdan kimi sorumlu tutacağız?

Kimler Katılabilir?

Bu eğitim 9-12 yaş arasındaki çocuklar içindir. Minimum 5, maksimum 15 katılımcı ile yapılır.


Süre: 
4 Hafta
Saat: 12.00 – 13.00
Gün: Pazar

Katılım Bedeli
Üye: 400 TL
Misafir: 500 TL

Eğitmen: Dr. Özge Özdemir’99

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2015 yılında Montclair State University / Institute for the Advancement of Philosophy for Children (IAPC) merkezinde Çocuklar İçin Felsefe Eğitmenliği programını tamamladı. Pek çok ülkede ilerlemeci öğretim yöntemleri arasında ilk sıralarda yer alan Çocuklar İçin Felsefe (P4C) yöntemini Türkiye’de bilinir kılma, araştırma ve uygulama çalışmalarıyla yaygınlaştırma amacıyla Little Thinkers Society’i kurdu. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nde Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi Uzmanlık Sertifikası programını yürütmekte, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak Eğitim Felsefesi dersi vermektedir. Eğitmenlik, eğitmen eğitimi, eğitim içeriği hazırlama konularında bilgi ve deneyim sahibidir. 2009 doğumlu Ferhan’ın annesidir.

Online ödeme için tıklayınız…