Çin’in Gizemli Dünyası

 Destansı boyutlarda, 4000 yıllık çalkantılı ama büyüleyici tarihiyle Çin, zıtlıklar ve çeşitlerle dolu akıl sır ermez bir ülkedir. Küresel sahnede artık yeniden büyük bir oyuncu ve başka ülkelerden gelen ziyaretçiler için gitgide daha da kolay erişilebilir olan Çin, sizi kültürel ve doğal zenginliğine hayran bırakmaya davet ediyor. Pekin’in tarihi ara mahallerinden başlıyoruz, dünyanın ahşaptan yapılmış en büyük sarayından geçip, imparatorlar için pişmiş geleneksel fırında Pekin ördeği tadacağız. Yataklı vagonda geçireceğimiz tren yolculuğu, bize komünist dönem Çinlilerin tek toplu taşıma aracını tecrübe etme fırsatı sunacak. Dünya’nın ilk ve tek Şaolin Budist tapınağı adeta gezimizin inci gerdanlığı, gerdanlığın inci küreleri ise İpek Yolu üzerindeki Longmen Mağaraları’ndaki yüzlerce Budist heykel. Yapacağımız nehir gezisiyle, Çin’in endemik bitki örtüsü ve farklı doğası unutulmayanlar arasında yer alacak.

Yangshuo nehir kasabası ise size özel konaklama seçimimiz. Nehir kasabası konaklama deneyimi ile yetinmiyor, fazlasını istiyoruz. Yükseklere çıkarak teras tarlalar arasında yürüyüş yapıyoruz ve bir dağ köyünde konaklıyoruz. Çin’in modern yüzünü en sona sakladık. Şanghay şehrinde dünyanın en yüksek binalarını izlerken, yükseklere bakmaya ve yüksekten bakmaya alışacağız. Çin’e gidiyoruz… büyülü ve gelişen bir dünyayı tanıyoruz!

1.Gün – İstanbul –Pekin
12 Ekim 2019 Cumartesi akşamı saat 23:00’te havaalanında buluşma ve Türk Hava Yolları’nın TK20 sefer sayılı uçağı ile 13 Ekim Pazar günü saat 01:20’de Pekin’e hareket ve saat 15:25’de varış. Otele transfer ve yerleşme. Houhai’de serbest zaman (Halkın her kesiminden insanlar görebileceğimiz, göl kıyısındaki sosyal yaşamın hareketli olduğu bölge). Akşam yemeğinde meşhur fırında Pekin ördeği yemek için tarihi Quanjude Restaurant’a gidiyoruz.

2.Gün – Pekin
Dünyanın en geniş meydanı olan Tiananmen Meydanı’nı ziyaret. Dünyanın en geniş ahşap saray kompleksi olan Yasak Şehir ziyaret. (Ming Hanedanı döneminde başlayıp 500 yıl boyunca imparatorlara ev sahipliği yapmış saraydır.).Öğle yemeği. Ardından imparatorların dua etmeye gittiği Cennet Tapınağı’nı göreceğiz. Rickshaw(üç tekerlekli bisiklet) ile Hutong turu. Akşam yemeği.

3.Gün –Pekin -Luoyang
Sabahtan Çin Seddi ziyareti. Şehirden 90 kilometre uzaklıktaki ve en güzel manzaralara sahip Mutianyu kapısından Çin Seddi’ne çıkıyoruz. Çin Seddi’ne teleferik ile çıkacağız ve yaklaşık bir kilometrelik yürüyüş sonrasında kendi süreceğimiz kaydıraklarla raylar üzerinden  ineceğiz. Öğle yemeği. Pekin’e dönüş ve yazlık saray gezisi. Yazlık Saray içerisinde suni göl üzerinde ejder tekneleri ile kısa bir gezinti. Akşam yemeği. Akşamüstü trene binip Luoyang’a yolculuk yapılacak. Geceyi trende geçireceğiz.

4.Gün – Luoyang
Sabahtan Luoyang şehrine tren ile varış. Dünyanın ilk ve tek 1500 yıllık Şaolin Manastırı gezisi. Yerel restoranda öğle yemeği. İpek Yolu üzerindeki meşhur hac merkezlerinden olan, kayalara oyulmuş yüzlerce Buddha heykelini görebileceğimiz Longmen Mağaraları ziyareti. Akşam yemeği.

5.Gün – Luoyang-Xian
Sabah saatte 300 kilometre hıza ulaşan tren ile Xian’a hareket ve şehire varış. 1974 yılında çiftçilerin tesadüfen keşfettiği 8000 toprak askerden oluşan Terrakota Toprak Askerler Ordusu müzesini ziyaret. Yerel restoranda öğle yemeği. İçinde antik Budist yazıtların saklanması için inşa edilmiş Büyük Vahşi Kaz Pagodası ziyareti. İpek Yolu ticareti için gelen Müslümanların 8. yüzyılda Çin mimarisiyle inşa ettikleri Ulu Cami ziyareti ardından Müslüman mahallesinde serbest zaman. Ardından Sunshine Theater’da Tang Dynasty Dance Show ve akşam yemeği.

6.Gün –Guilin-Yangshuo
Sabah erken saatte yerel havayolları ile Guilin’e uçuyoruz. Özel otobüsümüz ile Yangshuo nehir kasabasına transfer oluyoruz. Yangshuo ile Fuli arasında Li Nehri üzerindeki en güzel doğa manzaralarını göreceğimiz kısa bir tekne turu yapıyoruz. Yangshuo’nun tarihi sokaklarında serbest zaman. Yerel restoranda öğlen yemeği. Akşam yemeği yerel mekanda; balık ve sebze. Geceleme Yangshuo’da.

7.Gün –Longji
Sabah otobüs ile Longji dağ köyüne transfer. Yerel rehberle birlikte teras tarlalarını  özlemleyebileceğimiz bir doğa yürüyüşü. Öğlen yemeğinde sandviç olacak. Akşam yemeği yerel restoranda.

8.Gün –Longji-Guilin-Şangay
Yerel havayolları ile Şanghay’a uçmak üzere Guilin havalimanına transfer. Varır varmaz otele yerleşeceğiz. Akşam yemeği yerel restoranda.

9.Gün –Şangay
Şanghay şehir turu, TV Kulesi, Yu Garden isimli klasik bir Çin bahçesi, Nanjing Road (şehrin merkezi yürüyüş caddesi) ve ardından Bund isimli kordon bölgesi gezisi.Öğlen yemeğini yerel restoranda yiyoruz. Çin ile özdeşleşmiş en önemli ürünlerden olan, eski dönemlerde ülke dışına çıkmasının ölüm ile cezalandırıldığı ipeğin üretim aşamalarını göreceğimiz bir atölye ziyareti yapıyoruz. Akşam yemeğini Black Pepper Restaurant’tayiyoruz.

10.Gün –Şangay -İstanbul
Sabahtan, Shanghai Müzesi’ne gidiyoruz. Ardından içinde paha biçilemez değerde yeşim taşından yapılma bir Buddha heykeli olan Jade Buddha Tapınağını ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği.Kanallardan oluşan eski Güney Çin mimarisini yansıtan Zhujiajiaosu köyü ziyareti ve kanallarda tekne turu. Akşam yemeği. Havaalanı transferi. Türk Hava Yolları’nın TK27 sefer sayılı uçağı ile, eve dönmek üzere 22:45’te yola çıkıyoruz.

11.Gün –İstanbul
İstanbul’a 05:20’de varış.

 

 FİYATA DAHİL OLANLAR

 • Türk Havayolları ile İstanbul – Pekin, Şanghay – İstanbul uçuşları
 • Xi’an – Guilin ve Guilin – Şanghay iç hat uçuşları
 • Pekin – Luoyang yataklı tren yolculuğu (4 kişilik kompartımanlar)
 • Konforlu karakteristik otellerde 7 gece konaklama
 • Luoyang – Xian hızlı tren yolculuğu
 • İngilizce bilen yerel rehberler
 • 9 kahvaltı, 8 öğle ve 10 akşam yemeği
 • 3 farklı noktada tekne turu
 • Çin Seddi’ne teleferik ile çıkış, kaydırak ile iniş.
 • Bahşişler
 • Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Çin vize ücreti
 • Kişisel giderler

Tavsiyeler

Yataklı tren yolculuğu yapacağımızdan Pekin’e mümkün olan en az dolulukta ve küçük bir valizle gelinmeli. Hediyelik eşya alışverişi için Xi’an’ı tavsiye ediyoruz. Bundan dolayı Pekin ve Luoyang’da elleriniz ne kadar boş olursa bu sizin için o kadar iyi. Xi’an, Yangshuo ve Şanghay’da tüm hediyelik ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz. Bu nedenle rahat bir yolculuk için hafif ve boş bir valiz en önemli husus. Gelirken yanınızda çakmak getirmemelisiniz. Çin havayolu kurallarına göre uçuşlarda çakmak taşımak yasak olduğundan çakmaklara el konuluyor. Döviz cinsi olarak yırtık ya da üzerinde fazla damga bulunmayan USD tercih edilmeli. Kredi kartı kullanılabiliyor.

Vize Bilgisi
Türk vatandaşları için vize gerekmektedir. İşlemlerin seyahat tarihinden en az 1 ay önce başlaması gerekir. Yerel acentemiz bize toplu vize alabilmemiz adına, bizim için gerekli belgeleri sunacaktır.


*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.


Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr