Asmanın ve Üzümün Doğduğu Topraklar Gürcistan & Ermenistan

Murat Yankı ‘89 Rehberliğinde
Asmanın ve Üzümün Doğduğu Topraklar:

Murat Yankı eşliğinde, Tiflis’in eski sokaklarından Erivan’ın etkileyici doğasına, Gürcü şaraplarını tadarak ve tarihin izini sürerek yapacağımız keyifli bir yolculuk…

Rotada öne çıkan özellikler

 • Boğaziçi mezunu rehber Murat Yankı ile yolculuk
 • Yemek kültürü olarak benzer ancak alternatif baharat ve malzeme kullanımı ile farklı tatlar
 • Şarap kültürü kazanımı
 • Tarih ve doğa birlikte
 • Ağrı Dağı’nı Ermenistan’dan izlemek *deneyim*
 • Doğu’da Batı kültürü gözlemi – Erivan *deneyim*
 • Doğa olarak çarpıcı: Sevan Gölü
 • Gürcistan > Ermenistan kara sınırı geçişi *deneyim*
 • İki farklı ülkenin büyük şehirlerini ziyaret, Tiflis & Erivan

1.Gün – 

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde rehberimizle saat 03:30‘da buluşuyoruz. Biletleme ve valiz işlemleri ardından Türk Havayolları’nın TK 378 sayılı seferi ile saat 06.25’te Tiflis’e hareket ediyoruz.  Yaklaşık 2 buçuk saatlik bir uçuş sonrası 09.45 civarı Tiflis Havalimanı’na varıyoruz. Otele transfer, dinlenme. Geç kahvaltıdan sonra güne Gürcistan’ın hareketli başkenti Tiflis’te gezimize başlıyoruz. Tiflis Kafkasya’nın sanat ve zanaat merkezi idi. Ahşap oyma balkonları, renkli evleri, dar burmalı çakıllı sokakları ve sıcak atmosferi ile büyüleyici bir eski şehir merkezine sahiptir. Yahudi sinagogu, Gürcü kilisesi, Ermeni kilisesi ve Fars camisinin yer aldığı bir kültürel karışım olan eski şehirde gezeceğiz. Şehrin muhteşem manzarasına hakim tepedeki Narikala Kalesi’ne teleferikle ulaşıyoruz. Kura Nehri üzerindeki Cam Köprü’den geçerek yakın dönemde inşa edilen Tiflis Sameba Katedrali’ni ziyaret edeceğiz. Kilise, 87 metre yüksekliği ve 87 metre derinliğiyle eşsiz bir mimari yapıdır. Akşam, muhteşem şehir manzarasına sahip Mtatsminda parkını ziyaret edip akşam yemeğini Funicular Restaurant’ta alacağız.

2.Gün –

Sabah kahvaltısından sonra, şarap üretimiyle ön plana çıkan Kakheti bölgesindeki aşk kasabası Sighnaghi’yi ziyaret edeceğiz. Kvareli tüneli – Gvirabi’yi ziyaret edip ve eski şaraphaneyi göreceğiz. Tsinandali Şaraphanesi’ni ve soylu Chavchavadze ailesinin sarayını ziyaret edeceğiz. 11. yüzyılda inşa edilen Alaverdy Manastırı’nı ziyaret ederek günü bitireceğiz. Dinlenmek ve geceleme için Tiflis’e geri dönüş. Öğle yemeği programa dahildir.

3.Gün – 

Bugün Gürcistan’ın ilk başkenti antik şehir Mtskheta’yı ziyaret edeceğiz. 4. yüzyıldan kalma Svetiskhoveli Katedrali burada yer almaktadır. Tepenin ve Aragvi nehirlerinin kavşağındaki muhteşem manzaraya hakim Jvari Manastırı’yla gezimizi sürdüreceğiz. Şarap imalathanesinde yerel şarap yapımcısı Giorgi Barisashvili’yi ziyaret edeceğiz ve tanınmış sommelier bize Gürcü şarap yapım geleneklerinin özelliklerini açıklayacak. Yaklaşık 40000 metrekareyi kaplayan Uplistsikhe Cave kasabasıyla gezimize devam edeceğiz. Sayısız kaya kesimi yapıları, çağlar boyu yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Tiflis’e geri dönüp, akşam yemeğimizi Tsisqvili Restaurant’ta alacağız. Burada muhteşem atmosferin ve geleneksel halk performanslarının eşliğinde Gürcü mutfağının ağız sulandıran yemeklerinin tadını çıkaracağız. Geleneksel Gürcü et hamur işi (Khnikali) yapımına da katılıma şansımız olacak.

4.Gün –

Sabah erken vakitte yola çıkıyoruz. 1 saatlik seyahat sonrası Gürcistan-Ermenistan sınırına ulaşacağız. Gümrükleri geçtikten sonra misafirperver Ermenistan’da gezimize başlayacağız. Yolculuğumuz “Ermeni İsviçre’si” olarak bilinen Dilijan’a doğru devam ediyor. Dilijan’a özgü muhteşem oyma balkonlar bölgenin tarihi ahşap işçiliği aşkını bize gösterecek. Burada lezzetli yemekleriyle ünlü geleneksel Ermeni restoranı “Kchuch” da lezzetli bir öğle yemeği yiyeceğiz. Gezimize Sevan Gölü’yle devam edeceğiz. Sevan Gölü, “Ermenistan’ın mavi incisi” olarak bilinen ve deniz seviyesinden 1900 metre yükseklikte, dünyanın en yüksek tatlı su göllerinden biri. Bir zamanlar bir ada olan yarımadada muhteşem göl manzarasına sahip Sevanavank manastırını ziyaret edeceğiz.  Son olarak, bir konukevinde yerel bir tatlıyla yöreye has bitkisel çayı tadacağımız Tsaghkunq köyüne gideceğiz. Akşam Erivan’a ulaşacağız.

5.Gün –

Azat Nehri’nin doğal kanyonunda güne başlayacağız. 13. yüzyıldan kalma Geghard Mağarası Manastırı kanyonun dibinde derin bir yerdedir ve UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmiştir. Manastır, onu çevreleyen bitişik kayalıklardan kısmen oyulmuştur. Gezimiz Helenistik esinli Garni tapınağının bulunduğu Garni köyünde devam edecek. MS 77’de inşa edilen Garni, Güneş Mithra Tanrı’sına adanmış bir tapınaktır. Garni’nin kompleksi iyi korunmuş orijinal mozaik döşemelerin yanı sıra büyüleyici bir yeraltı ısıtma tertibatına sahip bir kraliyet hamamına da sahiptir. Ardından “Hyelandz Eko Köy” beldesinin bulunduğu Geghadir köyüne gideceğiz. Burada, Ermeni lavaş ekmeğinin tonir denilen toprak fırında nasıl pişirildiğini göreceğimiz birkaç rahat saat geçireceğiz. Daha sonra “khnotsi” denilen özel yayıklarda tereyağı yapımını ve taze peynir yapımını deneyimleyeceğiz. Taze yapılan tereyağını öğle yemeğimiz sırasında tadacağız ve öğle yemeğinden sonra da kendi hazırladığımız peyniri tadacağız. Akşam Erivan’a otelimize geri döneceğiz.

6.Gün – 

Seyahatimiz Güney yönünde devam edecek. Ararat Vadisi’nde bulunan tarihi bir nokta olan Khor Virap Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Başka hiçbir yerde, İncil Araratı’nın bu derece muhteşem bir görüntüsü yoktur. Gezimize, dar bir kanyondan geçerek ulaşacağımız Kırmızı Kayalar Vadisi’nde yer alan Noravank ortaçağ manastırı ziyaretiyle devam edeceğiz. Yeghegnadzor’da yerel bir konukevinde öğle yemeğimizi geleneksel misafirperver bir ortamda alacağız. Arkeologların en eski şarap yapım tesislerini ve dünyanın en eski ayakkabısını (MÖ 4.-3. Binyıl) keşfettikleri Ermenistan-Areni 1’in en ünlü mağaralarından birini ziyaret edeceğiz. Ermenistan’ın Vayots Dzor bölgesi, kendine özgü şarap yapım gelenekleri ve Areni şaraplarının türetildiği eşsiz Areni üzümleri ile ünlüdür. Yerel olarak üretilen bazı zarif şarapların tadına bakmak için yerel bir şaraphaneye uğrayacağız. Erivan’a döndüğümüzde, antik ve modern zamanların benzersiz bir şekilde birleştiği 2800 yıllık bir şehri keşfetmeye başlayacağız.  Zafer Parkı’ndaki gözlem alanından Erivan ve Ağrı Dağı’nın muhteşem manzarasının tadını çıkaracağız. Gezimiz, Erivan sakinlerinin en gözde yeri olan Cascade’e doğru devam edecek. Cascade, şehir merkezini yerleşim alanına bağlayan devasa bir merdiven. Alt katta, dünyaca ünlü yabancı heykeltraşlara ait eşsiz heykelleri göreceğiz. Ardından, şehrin ana caddesinden geçecek ve Opera ve Bale Tiyatrosu’nu, Erivan’ın birkaç merkezi caddesini ve başkentin “kalbi” Cumhuriyet Meydanı’nı göreceğiz.

7.Gün – 

Sabah, gezimize bir zamanlar Lori Krallığı’nın merkezi olan Lori’nin eski kale kalıntılarını görebileceğimiz Lori bölgesi ziyaretiyle devam edeceğiz. Ermenistan’ın ilk botanik bahçesi olan Stepanavan Dendropark’a yapacağımız gezi ile turumuz devam ediyor. Bölgenin 15 hektarı egzotik ağaçlarla kaplıdır. Geri kalan 20 hektar, doğal ormanla örtülüdür. Ermenistan’ın en güzel noktalarından biri olarak kabul edilen bu alanda kendinizi bir peri masalının içindeymiş gibi hissedeceksiniz. Odzun kilisesiyle devam edeceğimiz Ermenistan gezimiz Ermenistan – Gürcistan sınırına vardığımızda son bulacak. Gürcü rehberimizle buluştuktan sonra Tiflis’e geçip dinlenmek üzere otelimize giriş yapıyoruz.  Öğle yemeği programa dahildir.

8.Gün –

Bugün alışveriş için serbest zamanımız var. Türk Havayolları’nın TK 383 sefer sayılı 18.15 uçağına binmek üzere 15.00 gibi havalimanına transfer. 18.45 İstanbul’a varış.

 

Fiyata Dahil Olanlar

 • Türk Havayolları ile İstanbul – Tiflis – İstanbul uçuşları
 • Programda belirtilen yemekler
 • Programda belirtilen “öğle yemeklerinde” bir kadeh şarap ya da içecek
 • Klimalı araçlarla ulaşım
 • 7 gece oda kahvaltı konaklama
 • Giriş ücretleri ve şaraphanelerde şarap tadımı
 • Murat Yankı rehberlik hizmeti
 • İngilizce bilen yerel rehber

 

Fiyata Dahil Olmayanlar

 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Kişisel harcamalar
 • Bahşişler
 • Programda belirtilenlerin dışındaki öğünler ve içecekler
 • Vize ücretleri: Gürcistan’a vize yok, Ermenistan için ise bordo pasaport sahipleri kapıda 35USD ödeyerek alabilirler.

*Not: Bu program TÜRSAB (A-9388) nolu Dünya Değişmeden Turizm tarafından hazırlanıp gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve Rezervasyon için:
Tel: 0212 359 58 13 / 48
E-mail: bugezi@bumed.org.tr