Senaryo Yazımı Atölyesi- Dizi Senaryosu

İyi bir fikir nasıl bulunur, nasıl hayata geçirilir? Sinopsis, tretman nedir? Öykü nerede başlar, nasıl tasarlanır? Dramatik yapı nedir, nasıl kurulur? Karakterin başına neler gelmeli? Kahramanın yolculuğu nasıl sürmeli? Dizi senaryosunun yapısı nasıl olmalı? Hikayeler bölümlere nasıl yayılır? Diyalog nasıl yazılır? Nasıl özgün olunur?

Bu seminer tüm bu soruların cevaplarıyla ilgileniyor ve Türkiye’den ve dünyadan örneklerle senaryo yazımının aşamalarını anlatıyor. Seminerin amacı en baştan son haline kadar bir senaryonun yaratım sürecini öğretmek. Seminerde ayrıca film ve dizi senaryoları arasındaki farklılıklar da gösterilerek farklı yapılardaki senaryo matematiği anlatılacak. Katılımcılar seminerin sonunda senaryo teknikleriyle birlikte karşılaştırmalı örnekler ve uygulamalı derslerle senaryo yazımının inceliklerini de öğrenmiş olacaklar.

Senaryo yazmak isteyen herkese açık olan 6 haftalık seminerin sonunda katılımcılar kendi senaryolarını yazabilecek ve fikirlerini geliştirebilecek temel bilgilere ve iyi senaryo yazmanın püf noktalarına sahip olacak.

 1. Hafta
  Senaryo yazımının aşamaları
 2. Hafta
  Bir fikrin yolculuğu
 3. Hafta
  Dramatik yapı
  4. Hafta
  Sahne kurulumu ve diyalog yazımı
 4. Hafta
  Film senaryosu ile dizi senaryosu arasındaki farklar
 5. Hafta
  Türkiye’deki dizi yapı ve türleri

Seminerde incelenecek dizilerden bazıları: Fargo, Breaking Bad, Game of Thrones, Black Mirror, Big Little Lies, The Handmaid’s Tale, House of Cards, Fleabag, The Marvelous Mrs. Maisel, The Walking Dead, The Newsroom, Homeland, 24, Horace and Pete, The Night Of, La casa de papel, Muhteşem Yüzyıl, Asmalı Konak, Vatanım Sensin.

Gün: Perşembe
Saat:19.30 – 21.45
Süre: 6 hafta

Katılım Bedeli
Üye: 700 TL
Misafir: 850 TL

Hasan Cömert kimdir?

1983’te doğdu. Uluslararası İlişkiler mezunu. 2008-2013 yılları arasında NTV-ntvmsnbc’de Kültür-Sanat editörlüğü yaptı. Birçok gazete, dergide söyleşi ve yazıları yer aldı. Televizyonda ve online platformlarda sinema programı hazırlayıp sundu. Halen Altyazı, Arka Pencere, Ekşi Sinema gibi yayınlarda film eleştirileri ve dizi incelemeleri yazmakta. İntikam, Hayat Yolunda, Şeref Meselesi dizilerinin senaryo ekibinde çalıştı. Taylan Kardeşlerin yönettiği dönem dizisi Vatanım Sensin’i proje aşamasından itibaren hazırlayıp yazan ekipte yer aldı.