Konservasyon Atölyesi

“Öğreniyorum- Eğleniyorum- Koruyorum”: Farklı Bir Kültürel Miras

Kültürel miras eğitimine yepyeni bir yaklaşım: İnteraktif, Disiplinler-Arası ve Duygu Odaklı
9-10 yaş grubuna yönelik olarak tasarlanmış bu kültürel miras atölyesinde çocuklar bir yandan birer dedektif gibi bir kitaptaki şifrelerin izini sürerek; diğer yandan kimya deneyleri, görsel sanat etkinlikleri ve yeni nesil teknolojik uygulamalar kullanarak kültürel mirasın kırılganlığını ve değerini öğrenecekler. Atölyenin çocuklara kültürel mirasa yönelik kazandırmak istediklerini iki kelimeyle özetlersek: sevgi ve merak. Bu iki unsur olmadan öğrenmenin kalıcı olamayacağı tezinden yola çıkılarak kurgulanmış olan bu atölyenin metodolojisini şu şekilde özetlemek mümkün:

  • Analitik düşünce, okuma ve şifre çözme becerileri,
  • Obje ve “konservasyon” (kültürel mirasın korunması) odaklı öğrenme,
  • Arkeometri deneyleri,
  • Görsel sanatlar,
  • Yeni nesil teknolojiler (4V uygulaması ile hologram üretme, Pixton uygulaması ile çizgi-romanlaştırma, Stop motion ile animasyonlaştırma, Kahoot programı ile bilgi yarışmaları)
  • Sergi Tasarımı.


Gün: Pazar
Saat: 10.00 –  12.00
Süre: 4 hafta

Katılım Bedeli
Üye:400 TL
Misafir:480 TL

Eğitmen: İdil Bilgin’00
Uluslararası ilişkiler alanından bir ‘u-dönüşü’ yaparak müzecilik sektörüne geçen Sait, ilk olarak Leicester Üniversitesi’nde Müze Çalışmaları lisansüstü programını tamamladı. Yazdığı tezin alanında (“konservasyon biliminin toplumla yakınlaştırılması yoluyla kültürel miras bilinci oluşturmak”) derinleşmeye karar verdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde bu alanda kendi açtığı dersi verdikten ve Koç Üniversitesi’nde çocuk kitapları dersi aldıktan sonra daha da küçük yaştan bu konuda bilinç uyandırmanın en etkili yol olacağını düşünerek  çocuk kitapları yazmaya karar verdi. İlk kitabı “Konya’da İz Peşinde” ile Koç Üniversitesi VEKAM 2015 Araştırma Ödülü’nü kazandı. Bugün bir yandan kitabının etrafında şekillendirmiş olduğu çocuk ve öğretmen eğitimlerini vermekte; diğer yandan Hisar Okulları’nda ve Bilgi Üniversitesi’nde ders vermeye devam etmektedir.