S.S. BUHAYAT Konut Yapı Kooperatifi Toplanıyor!!!

Değerli S.S. BUHayat Konut Yapı Kooperatifi üyeleri, BÜMED Üyeleri ve mezunlarımız,
BÜMED kurulduğu 1985'den bu yana, mezunlarımızın bir arada olması için çalışmıştır. Camia iletişimimizi üst düzeyde tutmak için, bugüne dek birçok etkinlik düzenlenmiştir. İstanbul özelinde giderek yoğunlaşan kent hayatı, yüksek iş temposu, mezunların bir arada olma isteklerine yeni bir boyut eklemiştir. Daha fazla görüşmek için  "BİR ARADA YAŞAMALIYIZ" şartı artık ön plana çıkmaktadır. Yoğun şehir temposu, bir araya gelmemize engel olurken, aynı yerde yaşayarak, iletişimimizi, arkadaşlığımızı, dostluğumuzu koruyalım fikrini daha da tetiklemiştir.

Sizlerin de yakından takip ettiği gibi BÜMED, üyelerinden gelen bu isteği, yine üyelerimizin kurduğu yapı kooperatifi "BUHayat" ile gerçeğe dönüştürmüştür. 2013 yılında kurulan BUHayat Yapı Kooperatifi, üyesi olan Boğaziçililerin bir arada yaşayacakları alanlar yaratmak için çalışacaktır.

Kooperatifler teknik olarak tek bir arsa üzerinde yapı yaparlar. Birden fazla lokasyonda arsalar satın alamazlar. Kurulmuş olan BUHayat Konut Yapı Kooperatifi, ana, merkez, başlangıç oluşumu olarak faaliyet gösterecek ve arsa satın almaya yeterli sayılar oluştukça üyelerin taleplerine uygun arsayı satın alarak yapı kooperatifi sürecini bölünerek (yeni kooperatifler kurarak)  sürdürecektir.

2013 yılında, daha önce de duyurulduğu gibi bir adet apartman tipi (şehir içinde, muhtelif m², 4+1 /  3+1 /  2+1 /  1+1 daire planlarını içerebilecek) yapılanma ile bir adet villa tipi (şehrin yeşil kalmış alanlarında, makul bedeller ile 250 - 350 m² büyüklüğünde, bahçe içinde) yapılanma planlanmıştır. Bu proje, kooperatife üye olanların sayısı ve arsaların bulunurluğu ile hayata geçecektir. Kuruluşundan itibaren henüz 10 gün geçmemiş olan BUHayat Kooperatifi'nin halen 100'ün üzerinde üye kaydı (arsa alım avansı olarak 20,000 TL ödeme yapanların sayısıdır) gerçekleşmiştir. Üyelik başvuru sırası, yapılacak arsa alımında yeterli sayının oluşması ve yerin alınması bakımından önemlidir.  Yani önce üye olanın, önceliği olacaktır. Bu bakımdan, daha önceden ön başvurularını yaptırmış ya da bilgilendirme grubuna dahil olmuş olan ilgili üye ve mezunlarımızı çok gecikmeden aramızda görmek için çağrımızı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Kooperatif üyeliği için başvurularınızı  uye@bumed.org.tr adresinden yapabilirsiniz.
BÜMED'in üyesine sağladığı ve yarattığı avantajları izleyebilmek için yakın takipte olmanızı ve yatırımlarınızı yönlendirirken BÜMED ile ortak hareket etmenizi öneriyor,
BİRLİKTE DAHA İYİYE gidebilmek için sizleri BUHayat'ta aramızda görmek istiyoruz.

S.S. BUHayat Konut Yapı Kooperatifi

Yönetim Kurulu

!!! S.S. BUHAYAT KONUT YAPI KOOPERATİFİ toplantısı, 7 Nisan 2013, Pazar, Saat 14.30 - 16.30 arası, BÜMED Sosyal Tesisleri Büyük Toplantı Salonu'nda gerçekleşecektir.

Toplantı gündemimiz;

1. Kooperatif kuruluş ve mali durum bilgilendirme
2. Gayrimenkul konularında çokca sorulan konulardan 3. köprü ve çevresi konusunda 3. Dikey Yapılanma hakkında yapılan proje çalışmaları;Anadolu yakası,Avrupa yakası
4. Yatay Yapılanma hakkında yapılan proje çalışmaları; Avrupa yakası, Anadolu yakası
5. POWERBUY sistemi ve Yapı gayrimenkul Yatırım Grubuna yapılacak sunumlar Kilyos, Kağıthane, Anadolu yakası için görüşülen projeler hakkında bilgilendirme
6. Soru ve cevap
 
S.S. BUHayat Konut Yapı Kooperatifi ile ilgili sıkça sorulan sorular;

1. İnşaatlar ne zaman başlayacaktır, ne zaman bitecektir?
Üyelerin istekleri ve arsa alımı için yeterli sayı oluştuktan sonra gayrimenkulün alınması, inşaat planlarının yapılması, ruhsatın çıkarılması için yaklaşık 8-12 ay, inşaat süresi için de yaklaşık 36 aylık zaman biçilmiştir. Bu zamanda azalmalar olabilir.
2. Aylık 3000 lira ödemeler ne kadar sürecektir?
Aylık ödemeler kooperatif  mülkünün tamamlanmasına kadar sürecektir. 3000TL olarak belirlenmiş meblağ apartman tipi bir yapı için yaklaşık 48 ay ödenecek bir rakam gibi durmaktadır.  Yatay villa tipinde aylık ödeme tutarı daha yüksek olmak zorundadır, yaklaşık 5000-6000 TL. bandında olabilir.
3. Aylık ödemeler tutarları kesin midir değişiklik olur mu?
Bildirilen ödemeler aranılan özelliklerde ve fiyatlarda arsalar için yapılmıştır. Bu bütçeye yakın tutarlarda ödemelerin olmasına çalışılacaktır. Yıllık artışlar haricinde ödemelerin bu rakamlardan %20 civarında değişiklik olabilir diye düşünülebilir.
4. 2013 senesinde 20.000 TL. dışında istenmesi muhtemel toplu bakiye (aylık 3000 TL ler dışında) nedir?
Arsa alımında apartman dikey tip için yaklaşık 80.000-150.000 TL , villa tipinde 150.000-300.000 TL bandında ödeme gerekebilir. İlk ödeme veya aylık ödemelerden arsa alımına kadar geçen süredeki ödeme toplamı ile arsa alımı miktarı arasındaki fark üyeden 2013 yılı içinde kuvvetle muhtemel 2-4 ay içinde istenecektir. Arsa alımı için %50 oranında, uzun vadeli  kredi kullanımı için bankalar ile görüşmeler sürmektedir.
5. Sonraki yıllarda ödenecek (aylık 3000 TL. dışındaki) toplu rakamlar ne olabilir?
Toplu ödemeler arsa alımında gerekli olacaktır. Sonraki senelerde şu an için bir ara ödeme bütçelenmemiştir. Kooperatif Genel Kurulu inşaatları daha çabuk bitirmek için ara ödeme isteğine karar verebilir. Ama çok da kullanılan bir yol değildir.
6. Kooperatif boyunca ödenecek paraların bir dökümünü alabilir miyim?
Apartman tipi için 100 m2 civarında bir daire için 200-250.000 TL , villa tipi için( 300 m2 için) 500.000-600.000 TL arası olacağı tahmin edilmektedir. Arsa fiyatı bu işlemi çok etkilediğinden miktar band olarak söylenmektedir.
7. Arsa alındığında yapılacak peşinat ödemesi için en azından bir fiyat aralığı söylemek mümkün mü?
Arsa alımında apartman dikey tip için yaklaşık 80.000-150.000 TL , villa tipinde 150.000-300.000 TL bandında ödeme gerekebilir. İlk ödeme veya aylık ödemelerden arsa alımına kadar geçen süredeki ödeme toplamı ile arsa alımı miktarı arasındaki fark üyeden 2013 yılı içinde kuvvetle muhtemel 2-4 ay içinde istenecektir. Arsa alımı için %50 oranında, uzun vadeli  kredi kullanımı için bankalar ile görüşmeler sürmektedir.
8. Acaba planlanan bu kooperatifin  üyelere kaç yılda, hangi aylık ya da ara ödemelerle kaç TL ye tahminen mal olacağına dair bir öngörümüz  var mıdır ? Kabul edilecek projenin tahmini toplam maliyeti, aidat adedi, öngörülen süre, tahmini rakamlar alma şansımız var mıdır? Üyelerin istekleri ve arsa alımı için yeterli sayı oluştuktan sonra gayrimenkulün alınması, inşaat planlarının yapılması, ruhsatın çıkarılması için yaklaşık 8-12 ay, inşaat süresi için de yaklaşık 36 aylık zaman biçilmiştir. Bu zamanda pozitif yönde azalmalar olabilir. Aylık ödemeler kooperatif  mülkünün tamamlanmasına kadar sürecektir. 3000TL olarak belirlenmiş rakam apartman tipi bir yapı için yaklaşık 48 ay ödenecek bir rakam gibi durmaktadır.  Yatay villa tipinde aylık ödeme tutarı daha yüksek olmak zorundadır, yaklaşık 5000-6000 bandında olabilir. Apartman tipi için 100 m2 civarında bir daire için 200-250.000 TL , villa tipi için( 300 m2 için) 500.000-600.000 TL arası olacağı tahmin edilmektedir. Arsa fiyatı bu işlemi çok etkilediğinden miktar band olarak söylenmektedir.
9. Arsalar nerededir? Olası proje lokasyonu ihtimalleri nedir?
Henüz bulunmuş arsalar yoktur. Ancak yatay tip için Kilyos-Arnavutköy arası , dikey tip için Şerifali, Anadolu yakası tarafı muhtemel gözükmektedir. Çalışmalar sürmektedir. Halen Kağıthane Ayazağa- Sarıyer - Çekmeköy- Taşdelen- Maltepe- Beylikdüzü - Ataşehir- Şerifali bölgelerinde dikey tip için arsalar incelenmektedir. Yatay villa tipi için ise Kilyos- Kemerburgaz- Çekmeköy-Riva bölgeleri incelenmektedir.
10. Kilyos'ta BURC Beach'e yakın bir arsadan söz ediliyordu. Bu mu olacak?
Yoksa daha belli değil mi?  Bu arsa alternatifler biri ancak büyüklüğü, zemini ve inşaat maliyetleri konusunda dezavantajları olduğundan alternatifleri ile kıyas ediliyor.Muhtemel adaylarımızdan birisi olmaya devam etmektedir. Kilyos BurcBeach ve Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü, Arıköy komşusu bir arsadır.
11. Aylık ödemelere alternatif toplu ödeme yapma şansımız var mı?
Kooperatifte eşitlik esas olduğundan geçikerek değil peşinen ilerideki aylara istinaden toplu ödeme yapılabilir.
12. İnşaatın yapılacağı arazi belli mi, proje detayları mevcut mu?
Üye sayımız henüz arsa alacak kadar büyüklüğe ulaşmadığımızdan ve yeteri kadar arsa araştırması tamamlanmadığından alınmamıştır. Arsaya göre proje yapılacaktır.
13. Tahmini inşaat başlama ve bitiş tarihleri vb.. ?
2013 ilk yarısında arsanın alınması ve resmi işlemlerin hızla tamamlanması amaçlanmaktadır. Hedef 36-48 ay içinde işin bitirilmesidir. Bunun gerçekleşmesi için üyelerin ödemelerini zamanında yapmaları ve her türlü sürecin doğru ve akışında gitmesi ile mümkündür.
14. BÜMED'in hali hazırda bir arsası var mı? 
Hayır yoktur.
15. Yatay ve dikey kooperatif disinda 3. Bir secenek mi var? 
Kooperatif anlamında iki alternatif mevcuttur. İleride yazlık kullanımı amaçlı kooperatif için çalışmalar yapılacaktır. Bunun yanı sıra sizlerin alım güçleri ve tercihleri ile birlikte mevcut inşaat projelerinden satınalmalar yapılacaktır. POWERBUY modeli bugüne dek 1.740.000 TL indirim sağlamıştır. Powerbuy@bumed.org.tr den detay bilgi alabilirsiniz.
16. 3 farklı arsa seçeneği mevcuttu. Burada tercih edilmeyen bir arazi tercihi olursa ayrılma durumunda nasıl bir uygulama olacaktır?
Her üye arsa satınalma aşaması öncesinde arsanın kendisine uygunluğu mevcut değilse ayrılma isteğini yazlı olarak bildirerek kooperatiften ayrılabilir.
17. Dairelerin oda ve M2 durumu ne olabilecek ? 
Arsa ve imar durumuna göre 1+1, 2+1,3+1, 4+1, 5+1  planlanabilir. Bu üyelerimizin istekleri ile de değişiklikler gösterebilir.
18. Kooperatifle ilgili sorulari sormak icin kontak bilgisi alabilir miyim?
Kooperatif Mali Müşavirimiz Telat DEMİREL'den ( Cep Tel : 532 521 57 79 , e-mail : telat.demirel@ismmmo.org.tr )  bilgi alabilirsiniz. Gerektiğinde Kooperatif Yönetim Kurulu sizi telefonla arayacaktır
19. Sıralama, öncelik şartları nelerdir ? Öncelik sırası meblağın yatırılması ile ilintili değil mi?
Önce kooperatife giren öncelik kazanır. Burada arsa henüz alınmadığından üye sayısına uygun şekilde arsa alınmasına çalışılacaktır.
20. Kooperatife ortak üyelik şartları, Esimi kooperatife uye yapabilir miyim? Ayrica birsey gerekiyor mu?
Her Bümed üyesi kendini veya 1. derece yakınlarını kooperatife üye yapabilir.
21. Öğrenciler üye olabiliyor mu?
Evet Boğaziçi öğrencileri üye olabilir.
22. Bir BUMED üyesi bir üyeye mi referans olabilir ?
Yoksa birden fazla kişiye de referans olabilir mi? Bir Bümed üyesi birden fazla kişiye referans olabilir.
23. Bumed uyesi olmayan Bogazici mezunlarinin da kooperatife uye olabilecegi yaziyordu. Bununla ilgili bir degisiklik var mı?
Hayır yok , ancak Bümed üyesi olmayan Boğaziçililer bir Bümed üyesi referansı ile kooperatife girebilirler.
24. Yatay proje ile ilgili olarak üye sayısı ve arsa arayışında ne aşamadayız bu konuda bilgi alabilir miyim?
Bu proje için 50-150 villa yapılabilecek arsalar aranmaktadır.
25. Çeşitli alternatifler üzerinde çalışıldığı anlatılıyordu. Bunlardan kesinlik kazananlar var mıdır?
Yoksa aynı andan birkaç proje paralel mi yürütülecektir? Yatay ve dikey yapı kooperatifi paralel olarak yürüyecektir.
26. Farklı projelerden biri ne zaman belli olur ve akabinde izlenecek adım ne olacaktır?
Tahminen birkaç ay içinde yatay ve dikey projeler başlayacaktır.
27. Yurtdışında yasadigimiz icin, ikametgah olarak ne gondermemiz gerektigini ogrenmek istiyoruz. Konsolosluktan mi belge alamamiz gerekir?
İlk adım için pasaport fotokopisi yeterlidir. Konsolosluk belgesi gerektiğinde ayrıca istenecektir.

Kooperatif olarak kurulmuş bir siteden ev almaya kalktığımda mülke (ve bahçesine) ait tapu genelde verilmiyor.
Ayrıca söz konusu evi alırken sanırım bu nedenden dolayı banka kredisi de kullanılamıyor. Sizinkinde de benzer bir durum olacak mıdır?
Kooperatifler inşaatları bitene kadar kat irtifakı ve iskan işlemlerini tamamlayamazlar. Bu sebeple çoğu banka kredilendirme yapmak için başka bir mülkün ipoteğini istemektedir. Bu konuda 4 banka ile kooperatif arsa alımından başlayarak kredilendirme yapılması ve ödemelerin 48 ay yerine 120 aya vadelendirilerek ödeme taksitlerinin küçültülmesi hedeflenmektedir.

 

 

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk