Yd2Yd 2010 - Ödül Töreni

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Mühendislik Fakültesi'nin, Elginkan Vakfı ana sponsorluğunda, BÜ Mezunlar Derneği-BÜMED ve KOSGEB BÜ-Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) işbirliğiyle düzenlemiş olduğu "Yeni Düşler Yenilikçi Düşünceler 2010" proje yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu.

Üniversite öğrencileri arasında teknoloji ve yenilikçiliğe dayalı girişimciliği teşvik etmek; kazanan projenin verilecek desteklerle teknoloji tabanlı yenilikçi bir işe dönüşmesine ön ayak olmak amacıyla düzenlenen YD2YD 2010, İstanbul'daki tüm üniversitelerin öğrencilerine açıktı. Başvuran projeler arasından 10 tanesi ön elemeyi geçerek biner liralık teşvik ödüllerini aldılar ve 28-31 Ekim 2010 tarihlerinde TÜBİTAK TÜSSİDE'nin desteği ile verilen "Teknoloji ve İş Geliştirme Eğitimi"ne katıldılar. Bu ekiplerden detaylı İş Planları hazırlayıp Değerlendirme Kurulu'na sunmaları istendi. Değerlendirmeler neticesinde dört grup finale kaldı.

 27 Aralık 2010 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'de gerçekleştirilen ödül töreninde, Bekir Şirin, Mustafa Eray Koçak, Hande Özgür Alemdar ve Serdar Raşit Alemdar'dan oluşan grup ''Sanal Koçluk Sistemi'' isimli projeleriyle birinci olarak 25 bin liralık ''Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü'' ile KOSGEB BÜ-TEKMER bünyesinde şirket kurma ve AR-GE desteği alma olanağını kazandı.

 Birincilik ödülüne hak kazanan proje:

Proje No 32: Sanal koçluk sistemi

Bekir Şirin, Mustafa Eray Koçak, Hande Özgür Alemdar, Serdar Raşit Alemdar

"Sanal Koçluk Sistemi" spor müsabakalarında ve antrenman esnasında sporcuların bire bir takibini yaparak sporcunun hareketleri ile antrenörlerin beklentilerini karşılaştıran ve kapsamlı bir geri bildirim sağlayan yazılım ve donanım çözümüdür.

 Finale kalan diğer üç grup ise biner liralık ödüller kazandılar.

 Finale kalarak 1.000 TL ödüle hak kazanan projeler:

Proje No 10: Akıllı yazım denetimi

Harun Reşit Zafer, Musa Karakaş

Proje No 13: Hibridoma teknolojisi ve yerli antikor üretimi

Serkan Uğurlu, Yetiş Gültekin

Proje No 31: Elbise dükkanı

Mahmud Sami Taş, İbrahim Asefler

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Levent Akın Boğaziçi Üniversitesi'nin dünyada başarılı olacak girişimciler yetiştirmeyi hedefleyen bir üniversite olduğunu belirterek bu proje yarışmasının okulumuzun hedefleri ile birebir örtüştüğünü dile getirdi. Daha sonra kürsüye gelen Rektörümüz Prof. Dr. Kadri Özçaldıran, bu yarışmayla bir tohum atıldığını vurgulayarak, ''Ülkemizin bu tip organizasyonlara çok ihtiyacı var. Bu ülkenin büyük bir marka üretebilmesi, bu gençlerin kafalarındaki fikirlerin gerçekliğe dönüşmesiyle oluşacaktır'' dedi. BÜMED Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Zihnioğlu konuşmasına Boğaziçi Üniversitesi'nde aldığı eğitim ve öğretimin yaratıcılığını nasıl etkilediğini anlatarak başladı ve ticaret hayatında yaratıcı fikirleri ile yaptığı ilginç çalışmalardan örnekler verdi. Yarışmanın ana sponsoru ELGİNKAN VAKFI adına Elginkan Vakfı Müdürü Osman Çetin Evranuz bir konuşma gerçekleştirdi ve Vakfın hedeflerinden, eğitim ve kültüre verdiği desteklerden bahsetti. KOSGEB-BÜ TEKMER Müdürü Serhat Öztürk ise KOSGEB olarak yenilikçi teknolojik fikirlerini hayata geçirmek için çalışan girişimcilere verdikleri destekleri özetledi. Finalist ekiplerin projelerini tanıtan sunumlarının ilgiyle izlenmesinden sonra konuşmacı olarak "Başarı Hikayesi"ni anlatmak üzere VERİPAK kurucu ortağı ve VERİPARK GULF Genel Müdürü Özkan Erener kürsüye geldi. Özkan Erener, 1998 yılında KOSGEB BÜ-TEKMER'de 50 metrekarelik bir ofiste, 5 bin TL sermaye ile başlayıp, geçen süre içerisinde İstanbul, İzmir, Dubai ve Kahire'de 138 kişinin çalıştığı, 8 milyon dolar iş hacmine ulaşan ilham verici hikâyesini dinleyicilerle paylaştı. Ödül Töreninin sonunda finale kalan tüm ekipler ödüllerini almak üzere sahneye davet edildiler. Ödül Töreninin ardından gece kokteyl ile devam etti.

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk