Boğaziçi Öğretim Üyeleri'nden Açıklama

Mezunları olmaktan her zaman gurur duyduğumuz Boğaziçi Üniversitesi 'nin çok değerli öğretim üyeleri, bugün üniversitemizde düzenledikleri geniş katılımlı bir basın toplantısıyla ' 29 Ekim 2016 gecesi çıkarılan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) rektör seçimlerini yeniden düzenleyen 85. Maddesi ‘ hakkındaki görüşlerini kamuoyu ile paylaştılar.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs meydanında yapılan açıklamada, özerk üniversitelerin gelişmiş toplumların güvencesi oldu...ğu hatırlatılarak, rektör seçimini düzenleyen KHK’nın iptali talep edildi.

Değerli hocalarımız adına, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Buğra‘nın okuduğu basın bildirisini sizlerle paylaşıyoruz:

BOĞAZİÇİ ÖĞRETİM ÜYELERİ’NDEN AÇIKLAMA

“Ülkemiz zor zamanlardan geçiyor. Zorlukları ortak aklı çalıştırarak, bilimsel olarak temellendirerek ve hukuk devleti çerçevesinden çıkmadan aşmalıyız.
29 Ekim 2016 gecesi çıkarılan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) rektör seçimlerini yeniden düzenleyen 85. Maddesi, olağanüstü hal koşullarıyla ilgisiz düzenlemeler önermektedir. Daha önce 18 Ağustos 2016’da TBMM’ye sunulan ve milletvekillerinin tepkisi üzerine hızla geri çekilen bu düzenleme, üniversite yönetimini siyasi iradenin tasarrufuna bırakmaktadır.
Demokratik toplumlarda rektörler siyasi irade tarafından belirlenmez. Üniversiteler özerk kurumlardır. Bu özerklik, anayasamız tarafından sınırlı da olsa güvence altına alınmıştır. Ancak son düzenleme, üniversitenin kurumsal özerkliğini hem kamu hem vakıf üniversiteleri için yok etmektedir.
Boğaziçi Üniversitesi, 12 Temmuz 2016 tarihinde öğretim üyelerinin % 90’ının katıldığı bir seçimde, % 86 gibi rekor bir oy oranıyla rektörünü seçmiştir. Seçimlerin öneminin her gün hatırlatıldığı ülkemizde, böylesine net bir seçim sonucunun görmezden gelinerek, seçilmiş rektörün hâlâ atanmamış olması kabul edilemez.
OHAL’in hukuki çerçevesinin dışında kalan yeni rektör belirleme yöntemi ise, ülkenin bilimsel, demokratik ve ekonomik gelişmesine zarar verecek niteliktedir. Özerk üniversitelerin gelişmiş toplumların güvencesi olduğunu hatırlatarak, rektör seçimini düzenleyen KHK’nın iptalini kamu yararı adına talep ediyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri”

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk