BURC Beach'te Ultimate Frisbee Heyecanı!

Geçen sene Eylül ayında ilki gerçekleşen 34HAT BURC Beach Turnuvası'nın ikincisi bu sene 10-11 Eylül tarihlerinde BURC Beach'te.

Beach Ultimate ülkemizde son senelerde oynanmaya başlayan ve hızla yayılan bir takım sporu. Son derece dinamik, kadın-erkek karışık takımlarla oynanan, sertlik içermeyen (temas yok), fair-play'i şiar edinmiş (hakem yok, oyuncular kendileri yönetiyorlar maçları), maksimum takım oyunu gerektiren (disc'le (frisbi) koşmak yok, sürekli pas yapmak zorundasınız), her seviyeden oyuncuya açık bir spor.

75 metreye 25 metre dikdörtgen bir sahada, 5'er kişilik iki takımla oynanıyor. Hücum eden takımın amacı disc'i (frisbiyi) sahanın bir ucundan diğer ucundaki dikdörtgen bölgeye (75 metrelik sahanın son 15 metresi) düşürmeden paslaşarak taşımak. Disc yere düştüğünde veya saha dışına çıktığında karşı takıma geçiyor ve bu sefer onlar disc'i hücum ettikleri yönde sahanın sonuna paslaşarak taşımaya çalışıyorlar. 

Türkiye'de Boğaziçi Üniversitesi'nin, Bilkent Üniversitesi'nin, Sabancı Üniversitesi'nin, ODTÜ'nün ve İTÜ'nün Ultimate takımları var. Bu takımların dışında İstanbul'da Türk Kası ve CB-Olympics herkese açık Ultimate takımları. Türkiye'de ultimate ile ilgili daha fazla bilgi almak için ise http://www.ultimateturkiye.com/tr/34hat-2011/ adresini ya da Ultimate Frisbee Türkiye facebook grubunu ziyaret edebilirsiniz.

34Hat takımların turnuva başlangıcında katılımcılar arasından denk olacak şekilde oluşturulduğu bir turnuva, ya da uluslararası terimle bir "Hat Tournament." Amaç herkesin oyuna katılabileceği, keyif alacağı, kendini geliştirebileceği, eğlenceli ve rekabetçi bir ortam yaratmak. Turnuva ile ilgili detaylı bilgi için http://www.34hat.com/tr/ultimate/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu güzel sporla tanışmanız için, sizi bu hafta sonu BURC Beach'e bekliyoruz.

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk