Yale ile 3 gün!
YALE MEZUNLARI İLE 3 GÜN! ( Metin yazısı için tıklayınız. )

Sadece ABD’nin değil dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir Yale. Kime dünyanın en önde gelen 10 üniversitesini sorsanız listede mutlaka Yale vardır. Aylar öncesinden Yale Mezunlar Derneği (AYA) İstanbul’da düzenleyecekleri konferansla ilgili olarak Boğaziçi Üniversitesi ile irtibata geçtiğinde biz de BÜMED olarak AYA ile özel bir ilişki geliştireceğimiz için heyecanlandık. Yale mezunları tecrübelerini farklı ülkelerdeki önde gelen üniversitelerin mezun dernekleri ile paylaşmaya 2008 yılında Avustralya’da başlamış. 2009 yılında Tokyo’da yapılan konferanstan sonra bu yıl İstanbul seçilmiş.
Yale Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen World Alumni Leadership Conference 18 Temmuz Pazar günü Conrad Otel’de gerçekleşti.  Açılış konuşmasını yapan John Scale ’54 bu konferansın amacını kültürler arası köprü oluşturmak, tecrübeleri paylaşmak ve mezun etkinliklerinin hem faydalarını hem de eğlencesini paylaşmak olarak tanımladı. İlerleyen zamanda tüm bu amaçları hepimiz tecrübe ettik. Bir üniversite camiasının gönüllü parçası olmanın, farklı ülkelerden aynı tutkuyu paylaşan insanlarla bir araya gelmek ve sonuçta tüm topluma fayda sağlayacak bir birliktelik yaratabilmek ve bunu yaparken de dostluklar kurmak (tıpkı Yale mezunlarının İstanbul konferansı logosu için seçtiği logo gibi: DOST).
Daha sonra kürsüye çıkan ABD İstanbul Konsolosu Sharon Wiener yüksek eğitimin küreselleşmeli konulu konuşmasında verdiği rakamlarla Türk öğrencilerin ABD’de yüksek eğitim alan yabancı öğrenciler arasında 8. sırada olduğunu, Yale’de ise 7. sırada olduklarını söyledi. Öğrencilerin farklı ülkelerde yüksek öğretim almasının korkulacak değil tam tersi cesaretlendirilmesi gereken bir durum olduğunu söylerken 40 yıl önce kendisi yüksek öğrenim için Beyrut üniversitesine giderken büyük bir cesaret örneği gösterdiğini ama bugün bunun çok normal karşılandığını ve hatta teşvik edildiğinin (edilmesi gerektiğinin) altını çizdi.

Yale Mezunlar Derneği ve Türkiye’deki diğer Mezun Derneklerini buluşturan konferansta üniversite ile mezunlar arasındaki ilişkilerin nasıl en iyi şekilde yürütülebileceği ile ilgili oturumlar yapıldı, fikirler paylaşıldı ve yeni öneriler sunuldu. Türkiye’nin önde gelen mezunlar derneği olarak BÜMED de konferanstaydı ve birçok anlamda Yale Üniversitesi Mezunlar Derneği ile ortak özelliklere sahip olmak, benzer bir kültürü ve öğrenci-mezun profilini paylaşmak hem sevindirici hem de oldukça gurur vericiydi. Konferansa katılan biz BÜMED üyeleri birçok konuda mezunlarımıza karşı aynı yaklaşımla hizmet verdiğimizi, misyonumuzun aynı olduğunu ve benzer etkinlikler yürüttüğümüzü gördük. Ve açıkçası dünyanın en iyi üniversitelerinden biri ile aramızdaki bu paralellik haklı olarak hepimizi gururlandırdı. Açıkçası BÜMED Türkiye’deki mezunlar dernekleri arasında çok ileri bir durumda ve hem misyon hem de verdiği hizmet açısından Yale ile aynı seviyede, hatta bazı etkinliklerde çok daha yenilikçi diyebiliriz.
Konferansa hazırlanırken Boğaziçi’ni en iyi şekilde nasıl temsil edeceğimizi düşündük. Bizi diğer üniversitelerden ayıran özelliklerimizi ön plana çıkartacak bir stant hazırlamaya karar verdik, hem yenilikçi, hem farklı, hem de geleneklerine bağlılığı ve köklü geçmişini vurgulayacak bir tanıtım standı hazırladık.  Gerçekten de Conrad Otel’de yapılan konferans için hazırladığımız Boğaziçi Üniversitesi –BÜMED standı konferansın en dikkat çeken standı oldu. Hatta stant ödülünün kesinlikle BÜMED’e gitmesi gerektiğini söyleyen, standımızın fotoğraflarını çeken Yale mezunları vardı. Boğaziçi, her zaman olduğu gibi kendine özgü kimliğini ve farklılığını oraya da taşımıştı.
Son yıllarda özellikle Amerika’da üniversite ve mezun ilişkileri giderek önem kazanıyor çünkü ister devlet üniversitelerinde ister vakıf üniversitelerinde sağlanan maddi desteğin büyük bir kısmı o üniversitenin mezunlarından geliyor. Hatta çoğu zaman iyi bir üniversite ile harika bir üniversite arasındaki farkı mezunların mezun oldukları üniversiteye bağlılıkları, maddi ya da manevi katkı sağlamaya isteklilikleri ve mezunlar derneğinin bu bağlılık ve istekliliği yönetmedeki rolü belirliyor. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği olarak, özellikle de Türkiye’deki diğer mezunlar dernekleri ile kıyaslandığında çok yol kat etmiş durumdayız. Ama hala yapılması gereken çok şey var. Bu yüzden Yale Global Alumni Leadership Exchange programın İstanbul’da olması çok önemliydi. Amaç ortaktı, benzer sorunlar ve güçlüklerle karşılaşılıyordu ve herkesin birbirinden öğreneceği çok şey vardı. Ayrıca konferans kimi durumların konuşularak yaratıcı çözümlerin üretilebileceği bir ortam da sağladı. Deyim yerindeyse kültürler arası bir köprü kuruldu ve gerçekten fark yaratan bir konferans oldu.
19 Temmuz Pazartesi akşamı Yale Mezunlar Derneği’ni Rektörümüz Prof. Dr. Kadri Özçaldıran ev sahipliğinde Kennedy Lodge’da ağırladık. Okulumuzun yapılarından, tarihinden, kampüse sinmiş yaşanmışlıklarından tüm misafirlerimiz çok etkilendi. Elbette gecenin yıldızı muhteşem manzarası ile İstanbul Boğaz’ıydı. Üniversitemize adının ne kadar yakıştığını bir kez daha hatırladık. Yale mezunları da Boğaziçi hatıralarını muhteşem manzaramızda çektirdiler. Gece boyunca her iki üniversite mezunlarının okullarına desteklerini nasıl artıracağı, ne tür ortak girişimler geliştirebileceğimizi konuştuk. Ama en önemlisi o güne kadar tanımadığımız ama çok önemli bir ortak noktamız olan (üniversitelerimize duyduğumuz sevgi ve bağlılık) insanlarla aramızda kurduğumuz dostluktu.    
20 Temmuz Salı günü ise BÜMED’de Pazar günü konuşulan konuların devamı niteliğinde bir çalıştay gerçekleştirildik. Öncelikle derneğimiz ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik. Sonrasında Yale Mezunlar Derneği’ni daha detaylı olarak tanıdık. Bu kısa tanıtımların ardından “loyalty build up”, “fundraising” ve “social networking” olmak üzere üç çalışma grubuna ayrıldık ve bu konularda dernek olarak şimdiye kadar neler yaptıklarını, hangi konularda güçlük çektiklerini ve bu güçlüklerin olası çözümlerini tartıştılar. Mezunlar için üniversiteye bağlılığın ve size her anlamda birçok şey kazandıran okulunuza bir şekilde katkıda bulunmanın verdiği coşku kesinlikle her şeyin başında geliyordu. Diğer tüm faaliyetler de bunun bir sonucuydu.     
Yale’li dostlarımızla geçirdiğimiz 3 günün sonunda Boğaziçili olmanın ayrıcalığını bir kez daha yaşamış olduk. Onların gönüllüğüne hayran kaldık, onlar da bizim çalışkanlığımıza ve üretkenliğimize saygı duydu. Öğrencilerinin hayatlarına dokunan ve onları sonsuza kadar olumlu yönde etkileyen üniversitelerin mezunları olarak Yale mezunları ile aramızda çok fazla ortak nokta var. İleride birlikte yapacağımız gezilerde, eğitimlerde, değişim programlarında, etkinliklerde bu 3 günün meyvelerini birlikte toplayacağız.

 
© 2012 BÜMED | Her Hakkı Saklıdır. Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilse dahi, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz.
Kurumsal Üyelik Atölyeler BUgezi Etkinlikler Boğaziçi Dergisi BURC Powerbuy İletişim Sponsorluk